Tudományos szempontból jelenleg még nem bizonyítható, mi történik a halál után.
* A materialista nézet sosem lesz bizonyítható, mert nem létezik objektív módszer annak megállapítására, hogy az emlékek lemásolása robotba az ugyanaz az egyéni tudat, vagy sem.
* a spirituális nézet potenciálisan bizonyítható lesz a jövőben, különféle kvantum detektorokkal. Ha létezik újjászületés, akkor az adott személy, állat, stb. lelkét meg lehet majd találni a halál után valamennyi idő elteltével az univerzum fizikai síkján, másik testben.
Újjászületés, reinkarnáció olyan dolog, amit minden reálisan gondolkodó ember érez szerintem, hogy képtelenség. A földi élet az evolúció törvényszerűségei szerint zajlik, ez már az élet kialakulásakor eldőlt, hogy így képes működni, fejlődni ez a rendszer.
Ennek a rendszernek alapeleme az anyag, ami folyamatosan átalakul, illetve az élőlényeket működtető szoftver (lélek néven is fut), ami viszont csak egyszeri és eldobható. Már azért is, mert az újszülöttnek mindig jut újabb szoftver és kell is, hiszen így fejlődik a faj, papa-mama kódol össze neki egy újabb verziót.
Hiába valakinek hülyén hangzanak a számítógépes hasonlatok, de ezt így lehet jobban megérteni, hiszen az ember a természetről mintázta ezeket, ha ma még sokkal butábbak is a gépek.
Okostelefont eltapossuk, többet nem okoskodik. A lelke (a szoftver) megszűnik létezni, azt csak a hardver hordozta, tartotta életben, utóbbi mehet újrahasznosításra.
Válaszom másik részében megkérdeztem a mesterséges intelligenciám:
--------------------------------------
Is it true that in the future it will also be possible to prove rebirth with quantum detectors?
---------------------------------------
Igaz, hogy a jövőben kvantumdetektorokkal lehet majd bizonyítani az újjászületést?
Válasz gépi fordításban, nyelvi hibákat javítom csak:
Annak a kérdésnek a megválaszolásához, hogy lehetséges lesz-e a jövőben kvantumdetektorokkal bizonyítani az újjászületést, először is tisztáznunk kell, mit jelent az „újjászületés”. Számos filozófiai és spirituális összefüggésben az újjászületés a reinkarnáció fogalmát jelenti, vagy azt az elképzelést, hogy a tudat vagy a lélek a halál után új testben születhet újjá. Ez a koncepció nagyrészt különböző vallási hagyományokban gyökerezik, mint például a hinduizmus és a buddhizmus, de hiányzik belőle a tudományos szempontból empirikus bizonyíték.
A kvantumdetektorok olyan eszközök, amelyeket kvantumállapotok és jelenségek mérésére terveztek. A kvantummechanika elvei alapján működnek, amelyek leírják, hogyan viselkednek a részecskék nagyon kis léptékben. Ezek a detektorok olyan jelenségeket figyelhetnek meg, mint a szuperpozíció és az összefonódás, amelyek a kvantumelmélet alapvető aspektusai. Azonban elsősorban olyan területeken használják őket, mint a kvantumszámítás, a kriptográfia és a részecskefizika.
Spekulációk egyik területe a tudat és a kvantummechanika kapcsolata. Egyes elméletek azt sugallják, hogy a tudatnak lehet kvantumbázisa; ezek az elképzelések azonban továbbra is erősen ellentmondásosak és spekulatívak. A figyelemre méltó támogatók, mint például Roger Penrose fizikus, azt állítják, hogy a tudat az idegsejteken belüli kvantumfolyamatokból származik (Penrose és Hameroff Orch-OR elmélete). Mindazonáltal ez az elmélet az empirikus támogatás hiánya miatt nem nyert széles körben elfogadottságot a tudományos közösségben.
Az újjászületés tudományos bizonyításának kihívásai
Az empirikus bizonyítékok hiánya: Az újjászületés vagy reinkarnáció fogalma eredendően metafizikus, és nem alkalmas tudományos vizsgálatra. A jelenlegi tudományos módszertan megfigyelhető és megismételhető jelenségekre támaszkodik. Mivel az újjászületés olyan szubjektív tapasztalatokat foglal magában, amelyeket nem lehet objektíven mérni vagy számszerűsíteni, jelentős kihívások elé állítja a bármilyen tudományos módszerrel történő validálást.
A kvantummechanika korlátai:
Míg a kvantummechanika lenyűgöző betekintést nyújt az anyag viselkedésébe mikroszkopikus szinten, ezen elvek alkalmazása olyan fogalmakra, mint a tudat vagy az újjászületés, tele van nehézségekkel. A kvantumeffektusok általában nem terjednek ki a makroszkopikus rendszerekre (például az emberre), ahol a klasszikus fizika dominál.
Filozófiai vonatkozások: Még ha elméletileg is meg lehetne mérni a tudattal kapcsolatos szempontokat fejlett technológiával, például kvantumdetektorokkal, e mérések újjászületés szempontjából történő értelmezéséhez olyan filozófiai keretekre lenne szükség, amelyek túlmutatnak az empirikus tudományon.
Jelenlegi tudományos konszenzus:
Jelenleg nincs konszenzus a tudósok között a halál utáni túlvilág vagy a tudatos létezés bármely formájával kapcsolatban, amely bármilyen eszközzel – kvantummal vagy más módon – mérhető lenne.
Összefoglalva, bár a technológia fejlődése lehetővé teheti az agyi tevékenységgel vagy a tudattal kapcsolatos kifinomultabb méréseket a jövőben, az olyan elméletek bizonyítása, mint a kvantumdetektorokon keresztüli újjászületés, a legjobb esetben is csak spekulációnak számít.
A spiritualitás és a tudomány metszéspontja továbbra is összetett terület, sok megválaszolatlan kérdéssel.
Röviden kiemelt válasz:
Nem valószínű, hogy valaha is sikerül igazolni az újjászületést kvantumdetektorokkal az újjászületési koncepciók metafizikai természete és a tudomány és a filozófia jelenlegi korlátai miatt.
1. Nincs.
2. De Te azért hihetsz benne, hogy van. Ha ez neked fontos.
3. A történelemben mindig minden társadalomban nagyon fontos volt elhitetni a társadalommal, hogy van.
Elsősorban igérettel (pl. Iszlám - ha Allahért meghalsz 72 szűzlány a jutalmad a mennyben.)
De fenyegetéssel is
(pl. Kereszténység - pokol, tisztitótűz, szörnyű kínok, arányosan a bűneiddel)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!