Keleti kultúrában mivel magyarázzák, hogy az ember ennyire tökéletlen? Globálisan tökéletlen az ember, nincs olyan ember a földön aki tökéletes lenne isten szemében, keresztények nagyon világosan magyarázzák, no de mi a helyzet keleten?
Kedves Kérdező!
Bármennyire is csípi a szemedet a világnak az a jelensége, hogy vannak emberek akik mást gondolnak, mint te - és ez téged összezavar -, attól ez még így marad. Nem fognak itt tömegek megerősíteni a hitedben a válaszaikkal, és nem tűnik el a Földről az 1 milliárd hindu, az 500 millió buddhista, meg a további milliók a dzsainistáktól a new age-esekig, bárhogyan kapálódzol is ellenük.
De hogy a kérdésedre is válaszoljak, keleten úgy tartják, hogy magadat tudod tökéletesíteni - ha akarod. Ha nem akarod, akkor nem fogsz szellemileg fejlődni. Ezért nem jár külön büntetés, mindössze annyi történik, hogy el kell viselned az állapotot, amin akár változtathatnál is. Ahogyan te is elviseled a zavarodottságot és a dühöt, pedig ha rugalmasabb lennél és elfogadnád a világot olyannak amilyen, ez a zavarodottság és düh lelki békévé változhatna.
Szerintem minden vallásban tévednek, ahol egy mitikus eseményhez kötik. A hindu vallásban is, és minden más vallásban is létezik egy mitológiai magyarázat az ember tökéletlenségére, és vannak vallások, ahol emellett létezik egy vallásfilozófiai magyarázat, ami a mitikus történet szimbólumait felfejti, és reálisabb képet fest a témáról. A hindu vallásfilozófia ebben jobb, mint a keresztény, mert a vallás egyik alapja a filozófiai értekezés, míg a kereszténység az ábrahámi tanokra alapozva nem kérdőjelezi meg a mitikus történet tényszerűségét, nem fejti fel a régi történet szimbolikáját.
A kereszténységben a bűnbeesés Ádámot, és Évát érintette, ők vétkeztek. A testüket megátkozta az isten, és az egész világot is, hogy csak nehézségek árán élhessenek meg benne. De ez nem magyarázat arra, hogy az isten őutánuk miért küld tiszta lelkeket a földre, akik azonnal beszennyeződnek, amint megfogannak. A kereszténységben ugye a lelkek csak egyszer élnek, azaz vagy bűnösnek teremti őket az isten, vagy tisztának, de a fogantatás pillanatától bűnössé válnak. Ha isten jó, nem tenne ilyet. Arról nem is beszélve, hogy a krisztusi megváltás eltörölte a korábbi bűnöket, és onnantól mindenki a maga bűnéért felel. Arról sehol nem írnak, hogy az eredendő bűnt meghagyta volna. Sőt, arról is van szó, hogy a pokolba is alászállt, hogy azokat, akik csak az eredendő bűn miatt jutottak oda, de amúgy erényes életet éltek, megszabadulhassanak. Mégis, a mai napig úgy tanítják a kereszténységben, hogy az ember bűnbe születik. Nincs meg a logikai levezetése az eseményeknek, és nincs meg az isteni szándék keresése. Mindent úgy hisznek el, ahogy azt megmondták nekik, még akkor is, ha ez ellentmondásos. A hit erény, de csak a tudás által válik bizonyossággá. A keresztény misztikusok ezt megértették. Akik az istenen, és a kegyelmén, Krisztuson, és a megváltáson elmélkedtek, szintén megértették. Mégis, a dogma továbbra is a régi.
Röviden, igen. Szerintem a keresztény teológusok többsége téved az ember tökéletlenségét illetően.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!