Alvási paralízis: Az alábbi felvetésem cáfolja a tudományos magyarázatot?
Az egyetlen magyarázat amit olvastam az alvási paralízissel, az az alvási bénultsággal kapcsolatban, hogy alvás közben kikapcsol a mozgásért felelős funkciónk az agyban, máskülönben a testünkkel lekövetnénk az álmainkat, hadonásznánk, csapkolódnánk stb. Paralízis pedig akkor jön létre, ha nem egy időben kapcsol vissza a mozgásért felelős funkció az ébredéskor, ezért érezzük a bénultságot.
Nos, ha ez ilyen egyszerű és kézenfekvő, akkor először is miért van az, hogy ez zömében egy bizonyos korosztályig gyakori, gyerekkortól legfeljebb 30 éves korig? Erről is olvastam, de ami a legfontosabb, hogy tapasztaltam. Nálam rendszeres volt, szinte napi szintű. Mitől korosztály függő ez a jelenség?
A másik, és talán még fontosabb észrevétel: Legtöbben alvás közben is váltunk testhelyzetet kortól függetlenül. Gyakori, hogy az ember nem abban a pozícióban ébred, mint ahogy elaludt. Ilyenkor hol marad a "mozgásért felelős funkció gomb" kikapcsolása? Ezt a bizonyos gombot mesterségesen egyféle módon tudják kikapcsolni, méghozzá műtéteknél, altatásnál, ami valójában nem alvás, hanem az idegrendszer lebénítása. De ilyenkor nem is véletlenül lélegeztetnek. Nem akarok mindenáron többet bele látni, mint ami van, és nem vagyok agysebész, de az agykutatók sem tudják még, mert jelen állás szerint nem térképezték fel még teljesen az agyunkat. Szóval nekem ez a mozgásért felelős szöveg erősen hiányos. Nekem szerencsére már régóta nincs paralízisem, de egy időben annyira durva volt, hogy a mai napig foglalkoztat a téma. Nagyon kíváncsi lennék mások tapasztalataira és véleményeire.
"Az alábbi felvetésem cáfolja a tudományos magyarázatot?"
FELVETÉS/FELTEVÉS/TALÁLGATÁS soha nem cáfolata a tudományos magyarázatnak!
A tudományos magyarázat cáfolatához szükséges:
- BIZONYÍTANI, hogy az eddig igaznak tartott magyarázat téves, majd
- BIZONYÍTANI, hogy a te felvetésed igaz és helytálló.
Ha ez utóbbit megteszed, akkor feltevésed tudományos magyarázattá változik, kikerül a találgatások köréből.
"alvás közben kikapcsol a mozgásért felelős funkciónk az agyban"
Ez így nem igaz!
A központ remekül működik: ugyanazokat a jeleket lehet mérni, mint ébren.
Az átvitel van bénítva: vagyis a jelek nem jutnak el az izmokig.
Az alvásparalízis ellentéte is létezik, azt alvajárásnak hívják. Pedig nem csak "járni" lehet így, hanem bármi mást is. Pl. van, aki autót vezet, más pedig szeretkezik ilyenkor. Ha kikapcsolna a megfelelő központ, akkor ez sem működne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!