A fekete mágia és a sátán vagy sátánizmus mennyire áll közel egymáshoz?
Jómagam ateista vagyok, és nem vagyok autentikus személy a témában, csak olvasgattam erről, mert érdekelt, megosztom veled, mire jutottam. A sátánizmusnak több ága van, az elfogadott, a LaVey által jegyzett, hivatalosan elismert egyházként működő sátánizmusnak nincs köze a fekete mágiához. A többi ág tulajdonképp elfajult vadhajtásnak tekinthető, nem igazi vallásnak (tulajdonképp a LaVey-i sátánizmus sem tekinthető a klasszikus értelemben vett vallásnak, mert nem imádnak semmilyen természetfeletti lényt). A köztudatban a sátánizmust a keresztény tanokkal ellentétes igéket hirdető, valamilyen homályos okból a gonoszság és a sötétség uralmának eljövetelén munkálkodó alakokként élnek, akik visszataszító rituálékat űznek, és időnként rémtetteteket követnek el. Valójában semmi közük ezekhez, alant idézek a wikiből:
„A LaVey-i sátánizmus a modern-ateista, a Bal Kéz Útját követő (jelen esetben részben a zsidó és keresztény mitológiára épülő) vallások egyike. Ezen sátánizmus lényege az egyén fontossága, a létezés és az élet tisztelete a felsőbb hatalmak helyett; az egyént tekinti önmaga istenének. Ebből látható, hogy a sátánizmus ateista, pontosabban autodeista vallás. Az ateista jelző sok vitára adhat okot, mert, bár létezik istenkép, ezen erő nem igényel imádatot, és nincs szerepe a sátánizmus dogmatikájában vagy rítusában.[1] Vallja azt, hogy nem a jámborság, a behódolás, a remélt túlvilági örömök miatti földi szenvedés a helyes, hanem a kifejlett ego, az erő és az élvezetteli élet megélése az „itt és most”, az „élvezet – nem kényszeresség” jegyében.[2]
Jelen vallásban Sátán nem egy konkrét, létező istenség vagy démon, mely imádatot igényel. A sátánisták nem imádnak semmilyen természetfeletti lényt.[3][4] Sátán az erős, független egyént jelképezi, aki saját erejéből él. A sátánista önmaga megváltója, nem külső erőtől várja azt.”
Nekem, mint ateistának, abszolút befogadható értékeket képviselnek. Tény, hogy vannak más, magukat sátánistának nevező csoportosulások is, azonban ezeknek többnyire nem sok köze van a valódi sátánizmushoz.
A sátán más megközelítésben:
Az Isteni egyetlenség nem csak azt jelenti, hogy egy és nem több Isten van, hanem azt is, hogy Isten valójában az egyetlen feltétel nélküli létezés. Magyarul azt, hogy minden Isten. Így aztán nem fogadjuk azt el, hogy létezne Istentől egy független erő – lásd sátán – amely szembeszáll Istennel és az Isteni ellen ténykedik. A zsidó vallásban ezzel szemben Sátán, a rossz, valójában Isten egy rejtőzködő megnyilvánulása, más szóval Isten küldötte, aki próbára teszi az embert. Ennek a próbatételnek lényege, hogy az ember bírjon a szabad választás lehetőségével, és így jó cselekedeteinek valódi értéke legyen.
A Sátának többféle értelmezése létezik, és nem mindegyikben azonosítható eredendő gonoszként, így a követőit sem lehet egységesen megítélni. Akit esetleg érdekel, bővebb leírás itt:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!