A XVI. ker. -ben egy 3. emeleti erkélyen a következő, nagy reklámtábla van kitéve: Bioenergiával gyógyítok! Végleges fogak visszanövesztése, leukémia és áttételes rák gyógyítása! Ilyen van?
Először is áttétes.
A rákot csak-csak elhiszem..de a fogakat? Hacsak nem cápák teszik ki a pacientúrát.
"Kuruzslás
285. § (1) Aki jogosulatlanul, ellenszolgáltatásért vagy rendszeresen az orvosi gyakorlat körébe tartozó tevékenységet fejt ki, vétséget követ el és egy évig terjedő; szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő
(2) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a kuruzslást az orvosi gyakorlatra jogosultság színlelésével követik el.
(3) E § alkalmazásában orvosi gyakorlatra jogosult az, akinek hazai egyetemen szerzett vagy külföldi egyetemen szerzett és honosított (egyenértékűségi záradékkal ellátott) orvosi oklevele van, illetõleg az a külföldi állampolgár, aki a népjóléti miniszter engedélye alapján oklevelének honosítása nélkül fejthet ki orvosi tevékenységet, feltéve mindegyik esetben, hogy nem áll az orvosi tevékenységtől eltiltás hatálya alatt."
Az 1.bekezdésben található téyállást kéne bebizonyítani és akkor lehúzhatná a rolót.
A fogak bioenergiával történő végleges gyógyításában hiszek (bioenergia ebben az esetben: pofánvágok valakit). Aztán majd a fogorvos megoldja.
Nem lehet túl sikeres a "gyógyító", ha a XVI. kerületben a harmadikon lakik...
Na nézzük tételesen.
1) Bioenergia
A bioenergia fogalma egy szép, tudományosan csengő szó. A fő baj az vele, hogy nincs definiálva, azaz nem jelent semmit. Olyan, mint a zsírhangya, ami egy szabályosan képzett szó, és a magyar szóképzés szabályai alapján lehetne zsírjáért tenyésztett hangya (mint a húsmarha, ami a jó ízű húsáért tenyésztett marha, ellentétben a tejmarhával, amit inkább a tejhozamra tenyészetnek), vagy zsírból készített hangya (mint a hóember). Ezen kívül jelenthet bármilyen zsírral kapcsolatos hangyát, mint ahogy a hóbagoly szóban is a hó és a bagoly szó úgy kapcsolódik, hogy olyan bagoly, ami havas helyen él.
A bioenergia is több mindent jelenthet, s ezek közül van, ami létezik vagy nem kizárható a létezése (mint ahogy akárki készíthet zsírból egy hangya szobrot, és elnevezheti zsírhangyának, vagy felfedezhetnek egy hangyát, ami kedveli a zsírt, és azt is elnevezheti zsírhangyának). És itt kezdődik a fő probléma, a zavarosban való halászás és a szavakkal való játszadozás. Tegyük fel, hogy a haszonállatokról beszélgetünk, van húsmarha, tejmarha, húsliba, és egy ilyen szövegkörnyezetben megkérdezik tőlem, hogy létezik-e zsírhangya. Hát nyilván a zsírjáért tenyésztett hangyára gondolok, ami nem létezik, ám ekkor a beszélgető társam elővesz egy zsírból készített hangya szobrot, tehát létezik zsírhangya.
Innentől kezdve egy megfelelően kiválasztott felsorolásban egymás mögé kerülhet a tejmarha és a zsírhangya szó, mintegy sugallva, de nem állítva, hogy ezeknek a logikája azonos, ami e félrevezetésnek egy szofisztikált, nehezen megfogható módja.
A bioenergia is egy bizonyos szempontból létező szó, csak nem azt jelenti, amire használják. Ellenben ha közlöd, hogy olyan nincs, akkor elővesznek egy másik definíciót, ami létezik, mint a zsírból készített hangyaszobor. És egy laikus szemlélő csak azt fogja látni, hogy te kötekszel, és a bioenergia igenis létezik.
2) Végleges fogak
Erre ma igen komoly törekvések vannak, például őssejtből próbálkoznak, és tudomásom szerint létezik is módszer már. Minden egyéb csak humbug.
3) Áttétes rák
Ez egy jó ígéret, mert egyáltalán nem bizonyítható, hogy van rá hatása. Akinek áttétes rákja van, és bioenergiához fordul, az valószínűleg elég elkeseredett ahhoz, hogy minden szart kipróbáljon, plusz az orvosi módszereket is. Az tény, hogy ezek a rákok néha el tudnak múlni, és ekkor könnyű a csodamódszerek erejére fogni a gyógyulást. Tegyük fel, hogy egy gyógyszer önmagában hat hónap alatt ölné meg a rákot, és valaki az ötödik hónapban elmegy a kuruzslóhoz, mert nem bírja tovább. Egy hónap múlva elmúlik a rák (elmúlna a gyógyszerektől is). Sokkal könnyebb, és hétköznapi logikával életszerűbbnek is tűnik azt mondani, hogy hát a gyógyszerek öt hónapig semmit nem értek, ellenben a bioenergia egy hónap alatt csodát tett.
4) Hit kérdése
Az orvostudomány ismeri a placebo fogalmát, azaz hogy a gyógyszerbe illetve gyógymódba vetett hit maga is elősegíti a gyógyulást. Azonban semmilyen szempontból nem lehet gyógymódnak nevezni egy olyan módszert, aminek a működéséhez eleve feltétel az, hogy higgyünk benne, és aminek sikertelenségét gyakorlatilag rá lehet kenni a betegre (nem hitt eléggé), míg az esetleges siker természetesen a gyógyítóé.
Egy igazi gyógyszer akkor is hat, ha a beteg ellenzi a bevételét, esetleg nem is tud róla (pl belekeverik az ételébe). A bioenergia alapfeltétele, hogy a beteg higgyen benne.
A bioenergia úgy "működik", mint az egyszeri jós, aki megjósolta, hogy a pénzfeldobás fej vagy írás lesz-e. Minden sikernél (ami ugye 50%) ünnepelte a zsenijét, a kudarcokat pedig a feldobóra, a széljárásra vagy egyéb külső tényezőkre fogta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!