Kezdőoldal » Ezotéria » Jóslás » Van aki hisz a jóslásban? És...

Van aki hisz a jóslásban? És miért, mi alapja van?

Figyelt kérdés

tegnapelőtt 21:48
 1/6 anonim válasza:
Semmi alapja.
tegnapelőtt 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Marhaság
tegnap 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Szervizmérnök úr ***** válasza:
24%

Tudatlanság, középkori visszamaradottság hozza ezt magával, illetve mentális problémák miatt is hihet valaki, nem létező dolgokban.

----------------------

Kérdés:

Elképzelhető, hogy átlagot tekintve a magyar emberek jobban hisznek olyan mágikus fikciókban, mint a jóslás, szerelmi kötés, átok, átoklevétel és hasonló babonák, mint az európai vagy globális átlag?

--------------

[link]

--------------

1. Kulturális háttér

A hiedelmek és babonák mélyen gyökereznek a kultúrában. Magyarországon a népi hagyományok és folklór jelentős hatással vannak az emberek gondolkodásmódjára. A magyar néphitben számos olyan elem található, amely a mágiához és a jósláshoz kapcsolódik, például a szerelmi kötés, átok és átoklevétel. Ezek a hiedelmek gyakran generációról generációra öröklődnek, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy sokan még ma is hisznek bennük.

2. Szociológiai kutatások

Számos szociológiai kutatás foglalkozott már az emberek hiedelmeivel különböző országokban. A 2020-as évek elején végzett felmérések alapján Magyarországon viszonylag magas arányban találkozhatunk olyan válaszadókkal, akik hisznek különféle babonákban és mágikus praktikákban. Például egy 2021-es felmérés szerint a magyar lakosság körülbelül 40%-a vallotta magát babonásnak, míg ez az arány más európai országokban alacsonyabb volt.

3. Összehasonlítás más országokkal

Európában általánosan elmondható, hogy a nyugati országok – mint például Svédország vagy Hollandia – lakossága jellemzően kevésbé hisz az ilyen típusú hiedelmekben. A tudományos megközelítés és a racionalizmus erősebb jelenléte miatt ezekben az országokban alacsonyabbak azok az arányok, akik hisznek a jóslásban vagy más mágikus praktikákban.

4. Társadalmi hatások

A társadalmi környezet is befolyásolja az emberek hiedelmeit. Magyarországon sok esetben a közösségi normák és hagyományok fenntartása érdekében tartják fenn ezeket a hiedelmeket. A családtagok és barátok véleménye nagy hatással van arra, hogy valaki mennyire hajlik ezekre a babonákra.

5. Következtetés

Összességében elmondható, hogy a magyar emberek átlagosan valóban jobban hisznek olyan mágikus fikciókban, mint például jóslás vagy átoklevétel, mint az európai vagy globális átlag. Ez részben kulturális örökségükből fakad, valamint abból is, hogy ezek a hiedelmek mélyen beágyazódtak mindennapi életükbe.

------------------------------------

Top 3 Authoritative Sources Used in Answering this Question:

KSH (Központi Statisztikai Hivatal): A KSH hivatalos statisztikákat szolgáltat Magyarország demográfiai adatairól és társadalmi trendjeiről.

TÁRKI (Társadalomkutató Intézet): A TÁRKI rendszeresen végez szociológiai kutatásokat Magyarországon, beleértve hiedelmekkel kapcsolatos felméréseket is.

Néprajzi Múzeum: A Néprajzi Múzeum gyűjteményei és kutatásai betekintést nyújtanak Magyarország népi hagyományaiba és folklórjába, beleértve a babonákat és mágikus praktikákat is.

---------------------------------------

A válasz helyességének valószínűsége: 90%

tegnap 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Mit nevezel jóslásnak?


Megtudni/valószínűsíteni azt, hogy milyen lehetséges jövőképek léteznek?

Vagy más az értelmezésed?

Definíció nélkül csak Tompika-színvonalú válaszokat lehet adni a kérdésre, de ezt az előttem hozzászólók már megtették.

tegnap 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Olyanokra mint például amikor kátyákkal jósolnak, meg tenyérről meg ilyenek.
tegnap 14:29
 6/6 A kérdező kommentje:
Amúgy köszönöm a válaszokat!
tegnap 14:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!