Ha a kvantum-fizika magyarázatot ad egy-egy most még ezotéria kategóriába tartozó jelenségre, az ezentúl tudomány kategóriába kerül?
Értelmezésem szerint két dolog van jelenleg, adni ezotéria kategóriába sorolható:
1. Amit sokan meggyőződéssel hisznek, de talán ökörség.
2.az, ami a fizika számunkra még ismertlen törvényei, jelenségei szerint működik, tehát magyarázható lenne,ha értenénk.
Az elsőre nem térnék ki.
A második esetben olyanokra gondolok, mint pl telepátia. Belátható, hogy ha létezik vezeték nélküli információ átvitel,mint TV, rádió, WIFI, BLOETOOTH, tehát létezik eszköz, ami képes erre, akkor az agyunk is tartalmazhat erre alkalmas hardvert.
A kvantum fizika még azt is kockáztatja, hogy a kvantum összefonódás révén akár azonnali összeköttetés is lehet adó és vevő között, ami gyorsabb a rádióhullámnál.
Az EEG hullámokkal történő kommunikáció nehézsége a tudomány szerint, hogy ha érzékeljük is egy másik egyén agyhullámait (ami normál térben gyenge, ráadásul a távolsággal négyzetessen csökken), akkor is kétséges, hogy értelmezné is a saját agyunk.
De a kérdés adott. Ha a tudomány választ ad valamire, akkor az kikerülne az ezotéria kategóriából?
Esetleg most is van benne olyasmi, amit már tudományosan igazoltak, s nem csak a történést bizonygatták, de a működési elvet is bizonyitották volna?
Az ezotériába az tartozik, amit elhisz valaki, minden egzakt bizonyíték nélkül.
A tudomány esetében meg bizonyított - ami azt jelenti, hogy a bizonyítási foylamat bármikor megismételhetö, nem egyszeri véletlenre (vagy képzelt dologra) alapul
A fenti esetben hogyne, átkerülne a tudományok témekörébe. Én ezotéria szempontjából ilyen nyitott szkeptikus lehetek. Nem hiszek mindenféle hülyeségben, de bizonyos dolgokat simán el tudok képzelni, az nem mond ellent a temészeti törvényeknek, legjobb tudomásom szerint. A telepátia vagy bizonyos tényszerű megérzések (tudsz valamit, amit elvileg nem tudhatsz, de igaz) szerintem is ide tartoznak.
Azért a bizonyítatlan, de elképzelhető dolgok sem mind ezoterikusak... Némelyik tudományos hipotézis, rengeteg ilyen van a csillagászatban és fizikában (biztos másutt is, de ezekből ismerek sokat). Hipotetikus részecskék s azokból álló, a neutroncsillagoknál is sűrűbb csillagok, sokféle elmélet a fekete lyukakkal kapcsolatban, az eseményhorizonttal nem rendelkező szingularitások létezése...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!