Dimenziók a mátrixban léteznek. És ez nem vicc.
Egyébként a változást jelöli.
Kétféle magyarázat is adható kérdésedre. Egyik a klasszikus, a másik relativisztikus fizika alapján indokol:
Legjobban akkor tudod elfogadni, ha mondjuk a kozmikus sebességnél a FÉNYÉV fogalmára gondolsz, ahol a fény által egy esztendő alatt megtett utat értik, így az idő a grafikonokon, mint hosszúság ezek után nemcsak önkényesen, hanem logikusan is értelmezhető. Persze Dékárt óta van derékszögű koordináta rendszer, időt is azóta ábrázolunk rajta hosszúságként. Szóval nem kell még a "fényév" fogalma sem ehhez.
A fentiek miatt általánosan elmondható, hogy ezért van egyáltalán joga az embernek a fizikai grafikonokon az időt egy koordináta tengelyen, mint hosszúságot ábrázolni, csak akkoriban "adta magát" a dolog és nem gondoltak bele mélyebben, mivel az idő természetét sem kutatták. Elfogadták olyannak, amit az akkori szinten érzékelhettek/mérhettek belőle.
A relativisztikus magyarázat valami ilyesmi:
Egy megfigyelő számára térben és időben jelentősen eltérő módon érzékelhetők bizonyos események. Ezek érzékelése a számára homokórához hasonló, un. fénykúpoktól függ. A "legvékonyabb" rész (metszéspont) a világvonal, a pillanatnyi jelene a rendszernek, (pl. közel fénysebességgel haladó jármű) "itt és mostja". Ami előtte van, az a jövő számára, ami mögötte van az a bekövetkezett múlt. Ami a fénykúpon belül van, az érzékelhető, ami kívül az nem, mert az eseményről hírt vivő fény (és a fényhez hasonlóan fénysebességgel terjedő egyéb elektromágneses hullámok sem érik el soha.)
Ebből adódóan némi trigonometrikus matekkal előre kiszámolhatók hogy az adott rendszerben mozgó test által érzékelhetők vagy érzékelhetetlenek adott fizikai események, vagyis számára bekövetkeznek -e, (és ha igen, akkor a mi 4D-s terünkből nézve mikor és hol) vagy sem.
A sebesség változtatása a fénykúp nyílásszögét módosítja, azaz elébe megyünk az eseményeknek (gyorsul az idő), vagy menekülünk az események elől (lassul a saját idő). Szélsőséges esetben az elméletileg elérhető maximális sebesség, azaz fénysebesség esetén az idő megáll, a kúp ilyenkor eléri a maximális 180 fokos szöget. Gondolj bele: az utána haladó fény és az utazó sebessége azonos, így az utána küldött fotonok sorozata soha nem érné el azt, míg fénysebességgel halad. A fenti matematikai modellből az is következik, ha ezt a sebességet is meg tudnánk haladni, akkor a kúp átfordulna és az idő visszafelé haladna: az utazó előtt lenne múltja és maga mögött bekövetkezett eseményláncként látná a külső nézőpontból elkövetkezendő jövőjét.
Ez a valódi oka, hogy a fizikai események hagyományos, Newtoni leírása helyett a három tér kiterjedés mellé hivatalosan is kénytelenek voltak felvenni negyediknek az időt.
Nekem a klasszikus magyarázat kézenfekvőbb: Vagyis papíron távolságként tudod csak az időtengelyt ábrázolni. :)
A 4D tér egyébként egy Minkowski nevű matematikus nevéhez kötődik, részletesebben a wikin, vagy pl. itt:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!