Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Az idő miért számít dimenziónak?

Az idő miért számít dimenziónak?

Figyelt kérdés

2016. máj. 7. 19:45
 1/8 anonim ***** válasza:

Dimenziók a mátrixban léteznek. És ez nem vicc.

Egyébként a változást jelöli.


https://www.youtube.com/watch?v=MIIQgbCQXqs

2016. máj. 7. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Ozmium42 ***** válasza:
Nem "számít" dimenziónak. A relativitáselmélet felfedezése előtt jogosan azt gondoltuk, hogy a háromdimenziós térben való haladás az idő telése egymástól teljesen független folyamat. Miután kiderült, hogy nem az, hanem az idő relatív (függ a sebességtől), emiatt a fizikai jelenségeket az idő tengellyel kibővített négy dimenziós téridőben írjuk le a háromdimenziós tér helyett, ami a relativisztikus hatásokat is figyelembe tudja venni, és elegánsabb, áttekinthetőbb matematikai formulát eredményez.
2016. máj. 7. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
Azért nem tökéletes a négy dimenziós tér matematikai leírása, mert a három geometriai dimenzióban bármely irányba lehet mozogni, míg az idő dimenzióban csak egy irányban (a valóságban, de a matematikai modellben nincs korlát). Másrészt a térbeli koordinátákon történő mozgáshoz az idő koordinátán is haladni kell, amihez a fénysebesség ad korlátot.
2016. máj. 8. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Ozmium42 ***** válasza:
Semmi értelme nincs annak, amit írsz. Az idő múlása függ a sebességtől, minél gyorsabban haladsz, annál lassabban telik az idő. Ennyi a lényeg. A matematikai leíráshoz tökéletes a négydimenziós téridő.
2016. máj. 8. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Kétféle magyarázat is adható kérdésedre. Egyik a klasszikus, a másik relativisztikus fizika alapján indokol:

Legjobban akkor tudod elfogadni, ha mondjuk a kozmikus sebességnél a FÉNYÉV fogalmára gondolsz, ahol a fény által egy esztendő alatt megtett utat értik, így az idő a grafikonokon, mint hosszúság ezek után nemcsak önkényesen, hanem logikusan is értelmezhető. Persze Dékárt óta van derékszögű koordináta rendszer, időt is azóta ábrázolunk rajta hosszúságként. Szóval nem kell még a "fényév" fogalma sem ehhez.

A fentiek miatt általánosan elmondható, hogy ezért van egyáltalán joga az embernek a fizikai grafikonokon az időt egy koordináta tengelyen, mint hosszúságot ábrázolni, csak akkoriban "adta magát" a dolog és nem gondoltak bele mélyebben, mivel az idő természetét sem kutatták. Elfogadták olyannak, amit az akkori szinten érzékelhettek/mérhettek belőle.


A relativisztikus magyarázat valami ilyesmi:

Egy megfigyelő számára térben és időben jelentősen eltérő módon érzékelhetők bizonyos események. Ezek érzékelése a számára homokórához hasonló, un. fénykúpoktól függ. A "legvékonyabb" rész (metszéspont) a világvonal, a pillanatnyi jelene a rendszernek, (pl. közel fénysebességgel haladó jármű) "itt és mostja". Ami előtte van, az a jövő számára, ami mögötte van az a bekövetkezett múlt. Ami a fénykúpon belül van, az érzékelhető, ami kívül az nem, mert az eseményről hírt vivő fény (és a fényhez hasonlóan fénysebességgel terjedő egyéb elektromágneses hullámok sem érik el soha.)

Ebből adódóan némi trigonometrikus matekkal előre kiszámolhatók hogy az adott rendszerben mozgó test által érzékelhetők vagy érzékelhetetlenek adott fizikai események, vagyis számára bekövetkeznek -e, (és ha igen, akkor a mi 4D-s terünkből nézve mikor és hol) vagy sem.

A sebesség változtatása a fénykúp nyílásszögét módosítja, azaz elébe megyünk az eseményeknek (gyorsul az idő), vagy menekülünk az események elől (lassul a saját idő). Szélsőséges esetben az elméletileg elérhető maximális sebesség, azaz fénysebesség esetén az idő megáll, a kúp ilyenkor eléri a maximális 180 fokos szöget. Gondolj bele: az utána haladó fény és az utazó sebessége azonos, így az utána küldött fotonok sorozata soha nem érné el azt, míg fénysebességgel halad. A fenti matematikai modellből az is következik, ha ezt a sebességet is meg tudnánk haladni, akkor a kúp átfordulna és az idő visszafelé haladna: az utazó előtt lenne múltja és maga mögött bekövetkezett eseményláncként látná a külső nézőpontból elkövetkezendő jövőjét.


Ez a valódi oka, hogy a fizikai események hagyományos, Newtoni leírása helyett a három tér kiterjedés mellé hivatalosan is kénytelenek voltak felvenni negyediknek az időt.


Nekem a klasszikus magyarázat kézenfekvőbb: Vagyis papíron távolságként tudod csak az időtengelyt ábrázolni. :)


A 4D tér egyébként egy Minkowski nevű matematikus nevéhez kötődik, részletesebben a wikin, vagy pl. itt:

[link]

2016. máj. 9. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Ozmium42 ***** válasza:
Úgy tudom, hogy a fénysebességet meghaladó sebességre nem megfordul az idő, hanem komplex lesz, ami nem értelmezhető fizikailag.
2016. máj. 9. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Mert ami nem létezik időben, az nincs. Vagyis dimenzió, mert nélküle lehetetlen létezni
2016. máj. 12. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
szeretnék kérdezni ezzel kapcsolatosan, ezt az egész elméletet azzal támasztották alá, hogy két atomórát vizsgáltak, az egyiket repülőre tettek így vizsgálva lesz-e eltérés. a kérdésem: nem lehetséges, hogy az eltérést nem maga az utazás hanem a gyorsulás okozta? a gyorsulással fellépő fizikai erőhatások ismeretében???
2016. máj. 13. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!