A vízkristályok valóban reagálnak zenére, szavakra, érzelmekre?
Találtam egy ciket amely szerint Emoto művészi munkáságát hármas vakpróbával igazolták, és tudományosan bizonyítottnak nyilvánították.
Keresdtem más cikkeket is de nem találtam a hármas vakpróbáról.
Elsőként azt tisztázzuk, hogy mit értünk "vízkristály" fogalom alatt, ugyanis a víz alapesetben nem kristályos szerkezetű. Kristályos akkor lesz, ha megfagy - ez esetben viszont általában jégkristályokról beszélünk, nem vízkristályokról.
De tételezzük fel, hogy csak fordítási hiba, és jégkristályokról van szó. A zenére valóban reagálnak, ha az megfelelően hangos - a zene hangerejétől (amplitudó) és frekvenciájától függően rezegni kezdenek, mint minden más anyag (elvégre a zene ütemére longitudinálisan hullámzó levegő részecskéi lökdösik a jégkristályokat). A szavakkal kb. ugyanez a helyzet. Az érzelmekre is reagálnak, mert ha pl. egy hegymászó mérgében jól odaveri a jégcsákányt a jégfalnak, akkor abból bizony apróbb és nagyobb jégkristályok fognak záporozni.
Mindezeken túl, ez az egész dolog az említett japó ürge részéről inkább csak egy amolyan művészeti fogás, hírverés a munkásságához, hogy többen figyeljenek fel rá és a tevékenységére. Ezzel együtt azonban cáfolni egyelőre nem sikerült, hogy pl. az érzelmek hatnának a jégkristályokra - igaz, bizonyítani sem eddig hitelt érdemlően. De sok ilyen dolog van, pl. a spagettiszörny létét sem sikerült eddig sem cáfolni, sem bizonyítani. Meg Süsüét, az egyfejű sárkányét sem.
#3
Süsüt ne keverd bele!
Süsü léte bizonyított, hiszen filmen is és a TV-ben is szerepelt!
"de a végén kényszeredetten bevalja hogy a kettős vak próbák siekrrel jártak"
Ne haragudj, nem tudsz szöveget értelmezni. Nincs ilyen állítás az utolsó bekezdésben.
A hármas vak lényege, hogy a kiértékelő sem tudja, melyik minta mi volt, így nem tudja a módszer megválasztásával befolyásolni az eredményt. Ezáltal elkerülhetők az ehhez hasonló csalások:
"Emoto nem is tagadja a szakszerűtlenséget, elismeri, hogy ő nem tudós, és szubjektíven válogatta ki a vízkristályokról készült képeket."
Ha a kettős vak kísérletek hármasban megbuknak, akkor jó eséllyel manipulálták az adatfeldolgozást és/vagy kiértékelést, vagy eleve rossz volt a kísérlet. Az, hogy valaki "sikerről számol be", semmiképp nem azt jelenti, hogy valami valóban sikerült.
De ha az egyszerű mondatokat szereted: Emoto eredményeit megcáfolták.
köszönöm az információt!
Tényleg semmi alapja az Emoto féle kisérleteknek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!