Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » A megvilágosodás a tudomány...

A megvilágosodás a tudomány szerint is bizonyítottan lehetséges, vagy ezt csak azok látják így akik hisznek a misztikus, spirituális dolgokban?

Figyelt kérdés

2015. júl. 27. 13:35
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
A megvilágosodott embernek nincsenek vágyai, nem vágyik semmire. Nem erre célzol?
2015. júl. 27. 14:43
 12/18 baldwin13 ***** válasza:
A megvilágosodás a legmagasabb és korlátok nélküli szint az emberi gondolkodásban. Elérhető, nem kell hozzá különös képesség csak türelem a megértéséhez és nyitottság a befogadásához.
2015. júl. 27. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
Ehhez hinni kell a természetfeletti dolgokban, vagy ateistán is lehet valaki megvilágosodott?
2015. júl. 27. 15:20
 14/18 anonim ***** válasza:
Ha eléred a megvilágosodás állapotát, akkor már nincs sok hátra a felemelkedésig. Szolgáld az Ori-t!
2015. júl. 27. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

Tudományosan nem bizonyitott, és nem is lesz az, mert a megvilágosodás fizikálisan és fizikailag nem mutatható ki. Aki megvilágosodna, annak nem változna semmilyen fizikai adottsága, nem lenne gyorsabb az agya, maximum egészségesebb lenne.

De még a buddhista jelentésü teljes megvilágosodást is külön kell választani attól, minthogy valaki például szótapanna (folyamba lépő) lesz, mert mások már ezt is megvilágosodásnak nevezik, vagy ujjászületettnek, meg ilyesmi.

Ez a szint is már hasonló a természetében mint a teljes megvilágosodás, pl ugyanúgy maradandó szemléletváltást okoz, több tudást, érzékenységet, erőt, élményeket meg ilyesmi.

Viszont ezt az egészet nem lehet anyagi javakra használni, igy nem lesz tőle jobb sorsod, nem leszel tőle népszerübb, nem nyújtasz jobb teljesitményt semelyik területen, és nem leszel tőle kiválasztott, anyagi szinten ugyanúgy azt kapod továbbra is, ami jár.

A megvilágosodásnak van ugyan ereje, amitől lehet népszerübbnek, szebbnek és erősebbnek lenni egyszerre mindenben, mert olyan magas lesz a hangulati szint. Viszont ez megbizhatatlan erő, sosem állandó és nem szabad rá vágyni mert épp akkor tünik el. Az önzés hat a csalhatatlan belső müködésünkre és leviszi az erőt valahogy, amitől az elillan. Tehát ilyen paradox, mert amikor nem keresed és nem számitasz rá, és nincs egyéb ok, akkor kapod meg az erejét.

A megvilágosodásnak csak egyetlen állandó jutalma van, az pedig az igazság ismerete, meg hogy hihetsz valamiben ami müködik. Egyetlen célja az hogyan okozz örömöt másoknak. Ebben benne van az is, hogy hogyan beszélj szépen, hogyan viselkedj tisztelettudóan, hogyan ne kelts indulatot, hogyan segits nekik eligazodni a tudásban, a nagyobb megértés, érzékenység, ráhangolódás által.

De mások annyira mások, hogy nem mondhatod meg, mi a jó nekik, vagy hogy mit csináljanak. Nem fogsz tudni befolyásolni senkit, még a jó érdekében sem, és a tudatlanságot vagy a rossz karmát nem fogod tudni meggyógyitani. Mégis kell valaki, aki tudja, mert akit amúgy nem akadályozna semmi, annak is rá kell jönnie valahogy, és azon lehet segiteni. A többieknek meg marad a példamutatás. Szoval hajrá megvilágosodás.

2015. júl. 27. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

#9-es voltam, és igen, jól érted a karikatúrát.

A meditáció a kiüresedés miatt van!

[Ha igényled, egy külön kommentben kifejtem, milyen is a buddhista meditáció. Mert a magyar szóhasználattal ("azon meditálok"] éppen ellentétes.


Hogy mi a megvilágosodás?

"Az Út tanulmányozása az Én tanulmányozása. AZ Én-t tanulmányozni annyit tesz, mint megfeledkezni róla. Ha megfeledkezel az Énedről, megvilágosodsz. A megvilágosodás azt jelenti, hogy eltűnt a válaszfal az Éned és mások között."

(Dógen mester)

Forrás: [link]

Az a helyzet, hogy Popper egészen jól magyarázza a buddhizmust.


De azoknak is igaza van, akik azt mondják, hogy spirituális affinitás nélkül ez nem megy senkinek. Igaz, nem a buddhizmussal kapcsolatban de Ady fogalmazza ezt meg a legszemléletesebben mondjuk éppen a megváltással kapcsolatban, de bármi másra szabadon átültethető:


"A megváltás nem is volt teljes, nem is lesz teljes soha. Még annyira sem, mint ama názáretié volt. Ő még szűzen kapta a keresztet, hogy megdicsőülhessen. Őutána már nem jöttek fölkentek. Jöttek, jöttünk amolyan keresztelő Jánosok. Prédikáltunk, erőlködtünk, bolondoskodtunk. De annyi hit egyikünkben sem volt, hogy megfeszíttessünk. Nekimentünk a koponyánkkal a falnak. Vagy megszédítettük, vagy beszakítottuk. Lettek belőlünk mártírok, keresztes vitézek, égetnivaló poéták, elátkozott bölcseskedők, kisded reformátorok, mi egyebek. Messiás nem lett egyikünk sem. Nem is lesz soha…"

Forrás: [link]


Érted ugye a kulcsmondatot: "De annyi hit egyikünkben sem volt, hogy megfeszíttessünk."


És akkor térjünk rá a kérdésedre, hogy a tudomány által bizonyítottan lehetséges-e a megvilágosodás?

Hát ez jó kérdés. Látod ezt nem tudom. Minden évben az szja-m vallási 1%-át a Buddhista Egyetemnek adom, de gőzöm nincs, mit tanítanak erről az Egyetemen.


[Egyébként külsőségekben a megvilágosodás nem egy akkora pukkanás, mint amit a buddhizmushoz nem értő nyugati olvasó erről gondol. Ahhoz tudnám hasonlítani, amikor halálközeli élménye van valakinek, és találkozik odaátról a Mindenhatóval akivel beszél, és aki visszaküldi őt, hogy az erre az életre kiszabott feladatot még végezze el. Ezek az emberek nem lesznek különleges képességűek. Sem csodatévők. De az életszemléletük alapvetően megváltozik. És ez a tetteikben, szavaikban, életmódjukban, attitűdjeikben is mélyen megnyilvánul.

Felvérteződnek ugyanis a Tudással. Mi egyszerű hívők, csak a hitünk által vagyunk kapcsolatban az istenekkel. Ők azonban személyes találkozón voltak Odaát...]

2015. júl. 28. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 arndar válasza:
A tudomány csak igazolja, mert a megvilágosodás maga a tiszta valóság.
2015. szept. 20. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 Phoney ***** válasza:

Olvastam régebben néhány elég jó esszét a témában. A buddhista megvilágosodás nagyjából párhuzamba állítható a tudattalan személyiség integrációjával, de a pszichiátriában már azt sem tekintik reálisnak, hogy ez utóbbi 100%-ban megvalósítható. Elemezték 1-2 „megvilágosodottnak” tekintett kortárs buddhista vezető bukását is, akik elég primitív belső ellentéteken hasaltak el, vagyis ők pl. látványosan távol álltak bármiféle megvilágosodástól.


Pszichológiai oldalról többen kritizálták a megvilágosodást azzal, hogy irreális változásokat is céloz a a pszichében, pl. olyan dolgok megszüntetését, amiknek a megszűnése mindig csak illúzió, valójában eltemetés – ehelyett tudatosítani és integrálni, uralni kell őket.


A megvilágosodás tehát gyakorlatilag korlátlanul formálható emberi pszichét feltételez, de a pszichiátriai tapasztalat szerint ez vágyálom.

2015. dec. 8. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!