Mi a vágy?

Figyelt kérdés
Szerinted.
2014. dec. 5. 21:02
1 2 3 4
 11/34 Ozmium42 ***** válasza:
Ajánlom magamat.
2014. dec. 6. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 Angelo84 ***** válasza:

#10.


Egy csecsemő, amikor felsír, akkor éhséget érez, vagy étvágyat? Talán ebből el tudod dönteni.

Illetve még annyi, hogy biztos hallottad azt a kifejezést már, hogy "Nem vagyok éhes, csak a szeme kívánja."

2014. dec. 6. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:
Hát volt már, hogy nem fért belém több, csak az íze miatt ettem volna, ez igaz. :) Akkor is egy hiányérzet volt (még ha téves is), mert a nyelven lévő ízlelőbimbóknak hiányzott az íz. :D Éhségkor meg a gyomornak a kaja. De most akkor a csecsemő nem vágyik a tejre? Akarja, de nem vágyik rá? Ez már a szavak kiforgatása, nem?
2014. dec. 6. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 Angelo84 ***** válasza:

Nem a szavak kiforgatása, hanem inkább a szavak megfelelő használata...tehát a tejet ösztönösen akarja, ezért más az ösztön, mint az érzelem. Sokan összemossák az érzelmet és az ösztönt olyannyira, hogy utána nem is tudják már megkülönböztetni.


Még egy példa ide: Amikor mész az utcán, meglátsz valami ínycsiklandó ételt, akkor beindul benned valami. Ez az étvágy. De amikor otthon ülsz és semmivel sem érintkezel, és már mondjuk pár órája nem ettél, akkor korog a gyomrod. Na ez az éhség.

2014. dec. 6. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 Angelo84 ***** válasza:
Egyébként leírtam előzőleg, hogy végül is mi az érzelem. A csecsemő már akkor akarja a tejet, amikor még nem is találkozott vele soha, ezért nem beszélhetünk ebben az esetben vágyról. Az érzelem úgymond lelki eredetű hiány, a példában pedig az éhség nem hiány, hanem szükséglet. Persze mondhatjuk hiánynak, hogy ugye a test hiányolja az ételt/energiát, de ennek semmi köze ilyen formában a lélekhez (amit most biokémiai folyamatként is kezelhetünk).
2014. dec. 6. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 Ozmium42 ***** válasza:

Bocsánat, hogy sokadjára offolok, de mint szóltok ahhoz, amit az első hozzászólásomban leírtam?


Nem a "hiány" a lényeg, hanem hogy az idegrendszer hogyan reagál a receptorok által érzékelt változásra. Legalábbis az éhséges példára ez tökéletesen igaz. Nemi vágy esetén már nem feltétlenül. De az ízeket, és egyéb kellemesnek tartott ingert is az idegrendszer miatt kívánunk: az összekapcsolja a "tárgy" képét a jutalom-központ stimulusával.

2014. dec. 6. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:

"az összekapcsolja a "tárgy" képét a jutalom-központ stimulusával."


És a csecsemő, aki most bújt csak ki, és életében először fog tejet szopni? Ott van egy hiány (táplálék kell a gyomorba), de még nem tudja a baba, milyen az a tej, szóval nincs egy konkrét "elképzelése", hogy mit is akar, csak azt érzi, hogy valami rossz (éhség). Később megtanulja, és egyre erősebben társítja a tej szagát/ízét/állagát a jóllakottság érzésével.

2014. dec. 7. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 anonim ***** válasza:
Végülis a különbség csak annyi, hogy idővel tudatosul benne, mi jelenti számára a megoldást. És innentől talán kettéválhat a kettő: a valódi szükséglet és a jutalom, tehát már akkor is vágyhat a tejre, ha nem éhes, mert szétcsúszott a kettő, mint pl a párzásnál is, ha azt vesszük, hogy a természetnek az volt a "célja" (már ha így megszemélyesítjük) az élvezettel, hogy biztosítsa az utódlást, viszont a hím oroszlán képes megölni a saját kölykeit, hogy újra párosodhasson. A bulímiás képes kihányni az ételt, csak hogy újra átélhesse az evés okozta örömöt.
2014. dec. 7. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 Angelo84 ***** válasza:

"És innentől talán kettéválhat a kettő"


Vagy megkreálódik/megjelenik pluszba a vágy (érzelem) a fizikai tapasztalat következményeként (béklyójaként), amit aztán fel lehet ismerni, és meg lehet szüntetni tudatosan, s talán pontosan erről szólnak a spirituális tanítások, többek között Gautama Sziddharta, vagy Jézus Krisztus tanítása is.

2014. dec. 7. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:
Ha felismerjük és megszűntetjük a vágyat (érzelmet), attól még az ösztön megmarad (vagyis a szükséglet), szóval nem lett jobb, mert ha nincs meg, amire szükségünk lenne, hiányérzet lép fel. De magát a szükségletet nem lehet megszűntetni, így a hiányérzetet sem, amíg ebbe a testbe vagyunk zárva, mert ennek a testnek vannak szükségletei.
2015. márc. 25. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!