Mi a vágy?

Figyelt kérdés
Szerinted.
2014. dec. 5. 21:02
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
80%
Valami hiánya.
2014. dec. 5. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 A harmadik szem ***** válasza:
78%
Tudatalatti szükségérzet.
2014. dec. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
Kielégítetlen szükséglet, melyet vagy ösztön vagy az egó tévedés produkál.
2014. dec. 5. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
(magyarul aki szerint vágyakra nincs szükség, az hülye -> ha csak nem a szükséglet kielégítésre gondol vagy a téves világkép feloldására).
2014. dec. 5. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
Nehéz kérdés. Arra vágyunk, amire szükségünk van. Meg arra is, amire nincs. És azt érezzük szükségletnek, amire vágyunk. Akkor a szükséglet az mi is? És melyik volt előbb, melyikből fakad a másik?
2014. dec. 5. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Üdv!


Érkeztek jó válaszok, de megpróbálom egységesen összefoglalni.


A vágy egy érzet. Az érzet idegrendszeri integráció eredménye. Az idegrendszer ingerületeket integrál, az ingerületeket pedig ingerek hozzák létre. Az inger pedig nem más, mint maga a külvilág, vagy éppen a szervezet saját belső környezete. Ilyen szempontból semmi különbség nincs, hogy a vágy valódi, vagy nem valódi szükségletre mutat.


A külső és belső jeleket feldolgozó idegrendszer - nem szó szerint, de funkcionálisan - "ismer" egy ideális állapot, amivel a mért adatokat összehasonlítja, és ha az eltérés túl nagy, akkor arra úgy válaszol, hogy működésbe hozza a kompenzáló folyamatokat. Ez a működés legtöbbször nem tudatosul, de tudatos része is lehet. Ez utóbbi a vágy.


Az idegrendszered egy része folyamatosan méri, milyen a gyomrod falának feszítettsége, és milyen a véredben a glükóz koncentrációja. Ha a glükóz szint alacsony, lehet tartalékokat mozgósítani májból, zsírból. A tudat számára ezek észrevétlen működések. De a kiváltott ingerületek, illetve mindenféle hormonális következmények továbbjuthatnak az agykéregbe is, ami a tudatosulás helyszíne. Így megszülethet az éhség, vagy éppen a telítettség érzet, és az ezzel kapcsolatos tudatos cselekvési terv, majd maga a cselekvés, hiszen az evés nálunk már szándékosan kivitelezett cselekvés. A vázizmaink tudatosan működnek, ezért a táplálkozás nem jöhet létre a tudat bevonása nélkül.


Nyilvánvaló, hogy az idegrendszer különböző szintjeinek állapotától függ, hogy milyen ingerek okoznak vágyat. A kábítószerek módosítják az idegsejtek felépítését, sokszor maradandóan, ezért okoznak elvonási tüneteket. A testidegen anyag jelenlétéhez az idegrendszer hozzászokik, megváltozik az a bizonyos fentebb említett "ideális állapot", és a szer kiürülése miatt az idegrendszer vészreakciókat produkál, ahogy az "ideális" állapottól távolodik. Ez is tudatosul részben, hiszen a függők nem csak fizikailag betegek, hanem a gátlásaiknál erősebb vágyat is éreznek.


Nem tértem ki minden lehetséges esetre, de talán nagy vonalakban így is sikerült felvázolni a vágyak idegrendszeri eredetét, és a mögöttes mechanizmusokat.

2014. dec. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 Angelo84 ***** válasza:
46%

A Magyar Értelmező Kéziszótárban benne van.


vágy: hiányérzet kielégítésére való erős lelki törekvés.


Azt hiszem ez mindent megmagyaráz, ha nincsen hiány, nincsen vágy sem. :)

2014. dec. 6. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 Ozmium42 ***** válasza:
100%
* hiányérzet :)
2014. dec. 6. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 Angelo84 ***** válasza:

Annyi kiegészítést még írnék, hogy a vágy egy érzelem, és az érzelem az "én" és a környezete közti viszony/eltérés manifesztálódása. Az ösztön pedig független a környezettől, az egyfajta belső késztetés, ami akkor is előjön, ha az ember nem érzékel. Mondjuk ha szigorúan elemezzük, akkor az étvágy (érzelem) és az éhséget (ösztön) fel is lehet hozni példának. Nyilvánvalóan ebben a példában a táplálékkal kapcsolatosan kell figyelembe vegyük a két szót. Ha nem eszünk, akkor az éhség automatikusan beindul érzékelés nélkül is, míg az étvágy egy illattól, szagtól, íztől indul meg, ekkor kívánjuk meg az ételt érzelmi alapon.


Bízom benne érthetően fogalmaztam.

2014. dec. 6. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
Angelo, én nem teljesen értem, hogy a kettő hol válik el élesen (nem kötekedésből mondom, csak nem értem), pl ha nem vagy éhes, akkor hiába érzel kajaillatot, nem akarod megenni, ha már jól laktál. Ha meg éhes vagy, akkor is vágysz a kajára, ha nem látod meg nem érzed az illatát.
2014. dec. 6. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!