Az univerzum mindenütt érvényes ugyanazon természeti törvények szerint működik. Ez arra utal azt egyetlen Teremtő (Isten) alkotta meg?
Az anyagi világban a sokszínű változatosság a jellemző. Nézd meg pl az evolúciót, amely tisztán anyagi jellegő folyamat, ebben a sokszínű alkalmazkodás nyílvánúl meg a környezettel. Minden lény úgy alkalmazkodik a környezethez, hogy a legsikeresebb legyen az életbenmaradás, szaporodás szempontjából : azaz a lényeg --> olyanná alakulni, hogy a környezetéhez alkalmazkodva sikeres egyed legyen.
A világeygetemben a fizikai törvények terén EZ NINCS ÍGY ! Vajon miért? Mindenhol ugyanolyanok a fizikai törvények ; az energia, impulzus megmaradás mindenhol érvényes. Az elektromosság egyenletei mindenhol ugyanazok, a gravitáció is mindenhol ugyanolyan mint itt. Összefoglalva : Bárhova mész a világon, mindenütt ugyanazok a természeti törvények érvényesek. Ez arra utal, hogy ezt nem egy anyagi önszabályozó folyamat eredménye miatt alakult ki, hanem mivelmindenhol ugyanazok a törvények érvényesek, így azt egyetlen Teremtőnek kellett megalkotnia, aki szellemileg az anyagi világ és tőrvényei felett áll. Ez Isten, mint spirituális teremtő bizonyítékának tekinthető?
*
Az életben annyi minden bizonytalannak tűnik. Mégis vannak dolgok, melyekre nap mint nap biztosan számíthatunk: a gravitáció állandó marad, a pulton hagyott forró kávé kihűl, a Föld ugyanúgy 24 óra alatt fordul körbe, és a fénysebesség sem változik – a Földön és tőlünk távol eső galaxisokban sem.
Hogy lehetséges, hogy rengeteg olyan természeti törvényt tudunk felisorolni, amelyek sosem változnak? Miért ilyen rendezett és megbízható a világegyetem?
„A legnagyobb tudósokat is megdöbbenti, annyira furcsa ez. Egyáltalán nem szükségszerű, hogy az univerzum bármilyen szabályoknak engedelmeskedjen, nemhogy matematikailag leírható szabályoknak. A tudósok megdöbbenése abból a felismerésből fakad, hogy a világegyetemnek egyáltalán nem kell így viselkednie. Könnyen lehetséges lenne, hogy az univerzumban a szabályok vagy a körülmények megjósolhatatlanul, pillanatról pillanatra változnának, vagy akár egy olyan, ahol a dolgok ide-oda ugrálnának a létezés és a nem létezés között.” *forrás : Dinesh D'Souza, Mi Olyan Nagyszerű A Kereszténységben; (Regnery Publishing, Inc, 2007, chapter 11).
Richard Feynman, aki kvantum-elektrodinamika területén végzett munkájáért kapott Nobel- díjat, azt mondta „Rejtély, hogy a természet miért matematikai alapú… Az a tény, hogy egyáltalán léteznek bármiféle szabályok, tulajdonképpen egyfajta csoda.” * forrás : Richard Feynman, Az Egész Értelme: Egy Tudós-Polgár Gondolatai (New York: BasicBooks, 1998), 43.
*
Ez Isten, mint spirituális teremtő bizonyítékának tekinthető?
Zoltán!
Csak az alap kérdésedre reagálok, amit feltettél, a leírásra nem.
Válaszolj nekem őszintén a kérdésemre: elgondolkoztál azon, hogy a kérdésednek nincs értelme?
Hagy fejtsem ezt ki bővebb lére eresztve.
Azt állítod, hogy az Univerzumban mindenhol ugyanazok a törvények uralkodnak, és ez egy olyan tény, amiből konzekvenciákat vonhatunk le.
De mik igazából a törvények? Ezeket mi állapítjuk meg. Tehát figyeljük a világot, az Univerzumot, kísérleteket végzünk, és az összefüggések és az ismétlődések alapján mi állapítjuk meg a törvényeket. Bizonyos törvényeknek, például a newtoni mechanikának vannak korlátai, de ezt biztosan tudod, hiszen hírhedt vagy arról, hogy a szakterületed ennek a korlátnak a másik oldalán van. Más törvényeket úgy látunk, hogy univerzálisak.
Kérdezem én: van egyáltalán értelme, el lehet egyáltalán képzelni azt logikailag, ami a kérdésedben sugallt érv ellentéte? Megfordítható a kérdés?
Például: cáfolja-e Isten létét, hogy az (fiktív) Univerzum mindenhol más és más törvények szerint működik?
Ennek a mondatnak van értelme? Egy ilyen világban pont, hogy nincs törvény, mert ha mindenhol más, akkor az nem törvény, hanem az ellentéte, ez káosz. Nem figyelhetjük meg a törvényszerűségeket, mert minden mindig máshogy történik, mint várjuk.
Létezhet olyan Univerzum, ahol semminek nincs szabálya, semminek nincs mintázata, semmi nem működik?
Az már csak hab a tortán, hogy Isten miért ne teremthetne ilyet (is), hiszen akkor feltűnés nélkül bármikor belebabrálhatna, míg a miénkbe nem, mert mi pályához vagyunk kötve, szóval ez inkább éppen, hogy kapásból cáfolja a legtöbb bevett vallás istenképét. Csak azokat nem, amik eleve elrendelést hirdetnek.
A kvantumfizika pedzegeti azt a témát, hogy nincs eleve elrendelés, bizonyos események kimenetele valódi véletlen. Azonban itt is van egy bökkenő, mert ezen random események sokasága kiátlagolódik, és akkor már statisztikáról beszélhetünk, aminek törvényszerűségei vannak, felezési idővel számolhatunk például, pedig az egyes atommagok hasadásáról fogalmunk sem lehet.
Ha még a szabálytalanságban is szabályt találunk, akkor hogyan lehet azon gondolkozni, hogy miért szabályos az Univerzum? Egyszerűen az Univerzális törvények nem mások, mint azok az összefüggések, amiket már (vagy MÉG!) nem tudunk kisebb részekre cincálni.
Ezért gondolom, hogy a kérdés értelmetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!