Mitől érezzük az éber állapotban átélt élményeket valóságosnak?
Azért, mert az ember tudja nagyjából, hogy mikor álmodik és mikor van ébren. Ha álmodunk, akkor azért nem tudjuk, hogy álmodunk mert, fáradtak vagyunk gondolkodni, és a tudatalattink működik és nem pedig az agyunk azon része, amellyel gondolkodunk. Akinek nagy akaratereje van, az képes rájönni, hogy álmodik, és talán irányítani is tudja az álmát. De az ember mindenképpen tudja, ha ébren van... kivéve ha elmebeteg. Különben meg ha elélsz 80 évig, akkor azt fogod gondolni, hogy "Na, milyen hosszú ez az álom."?
A valóságban egy csomó minden van, ami az álomban, hallucinációban nincs, pl. valóságos hangok, színek, illatok, meg sorolhatnám.
Szia! Nagyon jó a kérdés! A tudatállapotok hierarchikusak: magad is érzed, van úgy,ébren, hogy éberebb vagy, van úgy, hogy kevésbé, van úgy, mintha kóvályognál, félálomban (fáradtságtól esetleg). Az álom állapot alacsonyabb fokon van, az ébrenléti tudatállapotnál, ezért "nem lát rá"(nem tud!), ezért nem tudja, hogy értelmezni azt. Buddha tanítása és a buddhista filozófia részletesen foglalkozik ezzel. Az éberségnek fokozatai vannak- Buddha tanítja, "fel lehet ébredni" az ébrenléti állapotból (is)- és akkor "rálát "- és látja annak is illuzórikus mivoltát.. Buddha-tudat állapot - ha ez a teljes felébredés megtörténik..
anonimanna
nagyon jókat írsz, visszatérek rá, most röviden, mert nincs idő. Igen a buddh. elméletek legfontosabb része: hogyan találjuk meg a tudatállapot emeléséhez a helyes módot. (a szerek csalókák -földobnak és mélyebbre ejtenek) Valójában az ember tudja, hogy feljebb volt és most lejjebb van (ez éberség fokozatra vonatkozik, nem térbeliségre, csak a kifejezés ilyen) Nagyon érzékletes az ihletett állapot, és ha abból kiesik.. ránéz az ember a saját rajzára, írására, versére és az az érzése, nem tudja, hogy született, nem is tudna ilyet rajzolni, írni:) Tehát van egy állandó "tanú" is a tudatban, aki ezt meg tudja állapítani (megint képletesen persze) az, ami az emberben teremtetlen és ezért állandó és nem halandó.
-aa-
Örülök, hogy ilyen topic is van az ezotérián belül. Utóbbi időben ez ritkaságszámba megy.
"elvileg fölfelé is kell lennie, ahonnan nézve ez a mostani "normális" állapot van egy alacsonyabb, kezdetlegesebb szinten."
Van is, nagyon sok halálközeli élmény erre tesz tanúbizonyságot. Az emberek szinte kivétel nélkül "a hétköznapinál éberebb", vagy akár "hipervalóságos" élményt ír le, amelyhez képest a mindennapi élet lassú, korlátolt, álomszerű.
Véleményem szerint az agy egyfajta szűrő: beszorít a három dimenziós "fizikai" világba, és egyúttal erősen korlátozza a tudatot is. Ezt a szűrőt lehet rövid ideig destabilizálni tudatmódosító szerekkel, illetve ez szűnik meg működni HKÉ-ek ideje alatt is.
Az attól is függ, hogy mit értesz éber állapotnak? Az általános, hétköznapi éberség nem a teljes éberség! Akkor lenne teljes éberség, ha teljesen ott, és most lennél. Az elme viszont elkalandozik, másik helyre és másik időbe.
A buddhista filozófiát olvasgasd nyugodtan, sok mindent meg lehet érteni belőle. Aztán meg sokat nem.:) Persze ez nézőpont kérdése: az igazságot neked kell megtalálnod!
Én mindenesetre örülök, hogy ilyen kérdést tettél föl, mert ez már több értelemre vall!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!