Hogyan fógjak a telekinézishez? Lécci váaszoljatok! Köszönöm.
Már ne is haragudjatok, de a magyarhelyesiras.hu-ról elég lesújtó véleménnyel vagyok… Berta első linkje helyett is ezt javaslom: [link] Bár ez ekvivalens az övével (csak kicsit könnyebben kereshető).
Másrészt tudományosabbra fordítva a szót. A telekinézis az nem más, mint távolról mozgásba hozni dolgokat. Ha valóban ilyesmivel szeretnél foglalkozni, akkor tanulj sok matekot és fizikát, majd menj villamosmérnöki szakra! Azok az arcok nagyon jól tolják ám, képesek innét több millió kilométerre levő dolgokat is mozgatni.
A telekinézissel nincs semmi probléma, ahogy a telefonálással és a televíziózással sincs. Csak valamiért nem szeretjük ezt az szót, mert az „ezotéria” jut róla eszünkbe. Pedig mi is az az ezotéria? Egy régi (1978-as, öregebb, mint a helyesírási szabályzatunk) idegen szavak és kifejezések szótárában ez szerepel:
ezoterikus gör–lat titkos, rejtett, csak a beavatottaknak érthető, csak nekik hozzáférhető
Ehhez képest egy olyan dolgot értünk alatta, aminek művelésére minden önjelölt félidióta képes… Miközben például a kvantumfizika doktorai egy legalább 8 éves intenzív „beavatáson” esnek át, mire tényleg mondhatják magukról, hogy ők valódi tudósok. A szótár meghatározása alapján pont azok az ezoterikusok, akik legjobban elhatárolódnak tőlük, és azok a legkevésbé, akik űzik.
------------------
OFF
magyarhelyesiras.hu-ról a kedvenceim, amik tényleg csúnyán kiakasztottak (szóval nem „csak” egyszerűen kötözködöm):
helytelen: "Idézőjel"
helyes: "idézőjel"
megjegyzés: […] A " jel (Shift+2) a hüvelyk hosszmérték jelölése, nem idézőjel.
helytelen: ... (három darab pont)
helyes: … ("három pont")
megjegyzés: A magyar szövegekben nagyon gyakori a három pont használata. Általános hiba, hogy a három pont jelsorozat helyett három pont használtatik. Ez a megoldás mindenképpen elítélend®, mert így a három pont túl közel kerül egymáshoz. A helyes jelsorozatban a három pont egy karaktert alkot, és a pontok közti hely kissé szélesebb.
Ez itt most nem jó, mert... Ez a helyes megoldás, hiszen. . .
PONT SZÓKÖZ PONT SZÓKÖZ PONT?!?!?! Karakterekről prédikál, és elrontja az 'ő' betűt (mellesleg azokat a karaktereket is, amiket hangsúlyoz)…
helytelen: kötőjel (-)
helyes: nagykötőjel (–)
megjegyzés: amit a gondolatjelről tudni kell…
A html címben – Magyar Helyesírás – nem értem, miért nagybetűs a „helyesírás” szó, mikor az köznév… Az angol címekben nagybetűs minden szó.
Ezenkívül elavult is, például a „csillagászati szavak helyesírása” rész:
„… a Naprendszer nagybolygóinak nevét pedig fonetikusan, azaz Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Neptunusz, Plútó formában írják. A kisbolygók és csillagok nevénél továbbra is a latinos írásmód megtartását javasolják.”
A Plútó már mióta nem nagybolygó… (Szerencsére a név helyesírásának kérdésében a Wikipédia is önellentmondásos.) De félek, hogy A magyar helyesírás szabályai tizenkettedik kiadásáról is csak 5–10 év késéssel fognak tudomást venni…
Persze ez nem jelenti azt, hogy nekem olyan jó a helyesírásom. A fenti szöveget is legalább öt helyen elrontottam, meg egy párszor inkább átfogalmaztam, mert bizonytalan voltam annak a kifejezésnek a helyesírásában, ami elsőre eszembe jutott, de legalább próbálkozom.
Én csak egy-egy szó ellenőrzésére vagy keresésére szoktam használni az oldalt, tehát a felvetett problémákkal nem találkoztam. Szerintem jelezd az üzemeltetőknek ugyanezeket, hátha kijavítják. :)
Az elavultságra hozott példád sajnos némelyik tankönyv esetében is ugyanígy van, pedig a Plutó 2006 augusztusa óta törpebolygó. (Én úgy tudom, rövid u lett.)
Az "okkult" szó jelentését illetően szerintem a megoldás kulcsa az, hogy amikor ez az elnevezés született, akkor még valami tudományos okosságnak hitték mindazt, amiről mi már tudjuk, hogy orbitális marhaság. Ez van. :(
„Ez van.” – Attól még lehetek mérges… :)
Latinosan nem csak az u, hanem az o is rövid. Wikipédián ezt írják:
„A Pluto (régebben Plútó bolygó, a kisbolygó-elnevezési konvencióknak megfelelően 2006 óta 134340 Pluto, helyesírása pedig a Földrajzinév-bizottság 2010-es határozata alapján Plútó)”
A Földrajzinév-bizottság miatt írtam régiesen, de most megnéztem a lábjegyzetet is Wikin, ott már csak az érettségi-helyesírásra vonatkozik a „Plútó” a „Pluto” helyett. (Szóval a magyar Wikipédiáról is egyre rosszabb a véleményem…)
<„Ez van.” – Attól még lehetek mérges… :)>
Hogyne. Ha mások h.lyesége miatt magaddal akarsz kiszúrni, akkor lehetsz. Bármikor és bármiért.
A magyar Wiki meg szerintem soha nem volt igazán jó (néhány kivételtől eltekintve), az angol jobb, mert részletesebb és pontosabb, úgyhogy adott esetben mindig megnézem azt is. Ennek oka bizonyára abban keresendő, hogy kevés magyar szerkesztő van, munka meg sok lenne. (Jó, persze, tudom, nálunk a lakosság létszáma jóval alacsonyabb, így arányaiban sokkal több ember kellene. És én sem vagyok kivétel, mert szerkesztettem már néhány oldalt, de nincs kedvem rendszeresen javítgatni, módosítani, fordítani.)
Szerintem kezdd azzal, hogy leülsz, erősen koncentrálsz, s addig szuggerálod a kisasztalon lévő vázát, amíg bele nem röpül a szemközti tévé képernyőjébe.
Ha ez sikerül, máris telekinetikus képességgel rendelkezel. Ha ezt szüleidnek be is mutatod egy másik vázával és tévével, akkor el is fogják hinni, s nagyon fognak örülni neki. Nem különben nagyon büszkék is lesznek Rád.
Nosza! Kezdj el gyakorolni! Hidd el, előbb-utóbb sikerülni fog, ha erősen koncentrálsz.
Ezt már valakinek írtam régebben, jóval rövidebben.
Kezdd kicsiben.
Fogj egy poharat és három dobókockát.
Koncentrálj arra, hogy csupa hatost dobjál.
Csinálj száz pohárborítást, és írd össze, hány hatos volt közte.
Ha egy százas szériában a háromszáz kockaállásból összejön legalább százötven hatos, ne hidd el, csináld újra.
Ismételd addig, amíg mondjuk 500 dobásból is az eredmények fele hatos lesz.
Ha ez összejön és stabilan, ismételhetően összejön, na akkor kezdhetsz hinni a dologban meg magadban.
Addig ne kérdezősködj, ne beszélj róla, mert csak kiröhög majd mindenki.
A kocka után jöhetnek más finom kis feladatok, iránytűt elforgatni, pohár víz tetején papírfecnit mozgatni, satöbbi.
És ha ezt elérted, kezdheted megmutogatni a tudásodat komolyabb helyeken. Bár inkább ne.
Így is úgy is mindenki csalónak fog nevezni, csak talán már pénzt is kereshetsz vele mint médiasztár.
De mint mondtam, amíg nem tudsz stabil eredményt produkálni, jobb ha csöndben vagy.
Rettenetesen kevés ember képes ilyesmit produkálni és rettenetesen sokan utánozzák csalással, de a legtöbb abból az emberből van, aki ezeket egy kalap alatt mind csalónak nevezi.
És őket sosem fogod meggyőzni, még ha a fotelből kiröpteted is őket mint az ifjú Skywalker.
Ha találsz is képességeket magadban, legjobb, ha nem kürtölöd világgá, használd és élvezd, nevezd bűvésztrükknek, keress vele a kaszinóban, de ne mondd soha, hogy KÉPESSÉGEID VANNAK.
Mert ha lesznek is, szinte mindenki utálni fog, akinek nincsenek és mindent meg fognak tenni, hogy te se járjál vele jól.
Superman nagyon jól teszi, hogy ő mindenkinek csak Clark Kent.
:)
Ebben a témában a legelgondolkodtatóbb film nekem "Az erő krónikája" volt.
Amíg a delikvens csak kártyavárakat tud távolról borogatni, nincs gond.
De mi van, ha az ember elkezd mindenhatóvá válni?
Amennyiben a kérdező nem jelentkezik záros időn belül csúcseredményekkel, a kérdésem filozofikus marad.
:)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!