Milyen időutazási-paradoxonok vannak?
De volt egy marha jó jean claude van damme-os ilm amiben marhajól kivédték ezt, mert azt mondták, hogy két egyazon anyag nem töltheti ki ugyanazt a teret mert megsemmisíti önmagát.
Emiatt ha a jövőbeli és a jelenbeni ének megérintették egymást akkor atomjaikra hullottak szét.
tuvtuv: Olyan jól kivédték, hogy megmaradt.
Kérdező: Gyakorlatilag csak egy: a Nagypapa-paradoxon és variációi.
Wikipédiáról:
"Az időparadoxon vagy időutazás-paradoxon egy az időutazással kapcsolatos paradoxon. Elsőként René Barjavel sci-fi író 1943-as, „Le voyageur imprudent” című könyvében[1] jelenik meg. A második személyben kimondott paradoxon így hangzik: tegyük fel, hogy visszautaztál az időben, és megölted a biológiai nagyapádat, mielőtt találkozott volna nagyanyáddal. Ennek következtében valamelyik szülőd meg sem fogant (és így te sem), ezért végső soron vissza sem utazhattál a múltba, hogy megöld a nagyapád, és így tovább.
Egy ezzel ekvivalens paradoxon a filozófiában az ön-gyermekgyilkosság (autoinfanticide), azaz visszamenni az időben, és gyermekként megölni saját magunkat, először Paul Horwich egy esszéjében jelent meg.
Az időparadoxont gyakran érvként hozzák fel az időutazás lehetetlen voltának bizonyítására. Mindazonáltal, a paradoxon feloldására is születtek próbálkozások.
Stephen Hawking szerint létezik megoldás az időparadoxon problémájára. A konzisztens történetek hipotézise szerint senki nem mehet vissza a múltba, hacsak a történelem már meg nem mutatta, hogy a múltban már egyszer megérkezett, és ott-tartózkodása folyamán nem ölte meg a nagyapját, valamint semmi olyat nem tett, ami a jelenlegi szituációval ellenkezne. Tehát az írott történelmet nem lenne képes megváltoztatni. A hipotézis látványos példáját a Végső visszaszámlálás című filmből ismerhette meg a nagyközönség.
Az időparadoxon megoldására létezik egy másik út is, mégpedig az alternatív történetek hipotézise. Eme elképzelésnél az időutazók egy alternatív múltba kapcsolódnak be, mely különbözik a rögzített történelemtől. Emiatt bármit tehetnek, az saját jelenükre nem lesz hatással."
Önállóan: :)
Az időgép című filmben azt vetették fel, hogy mi történik akkor, ha az ok szűnik meg, amiért az időgép megépült. A filmben a tudós a barátnőjét akarta megmenteni a haláltól, de amikor ez "sikerült", ugyanúgy meghalt, csak más halálnemmel (pl. nem megkéselték, hanem elütötte egy autó). De igaza volt az előbbi hozzászólónak: végső soron ez is a nagypapa-paradoxon egyik változata.
Darren Shan könyveiben pedig egy "kozmikus" törvény korrigálná a dolgokat. Tehát ha valaki megölné Gavrilo Princip-et, akkor az univerzum valaki mást állítana a helyére, aki megölné Ferenc Ferdinándot, és így annak rendje és módja szerint kirobbanna az első világháború. Csak éppen nem Gavrilo Princip-ről tanulnánk, hanem arról a másik személyről, és fogalmunk sem lenne róla, hogy Gavrilo Princip valaha is létezett.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!