A tanulmányi eredményünket is befolyásolhatja a vezetéknevünk kezdőbetűje. Vajon ez igaz lehet?
Nekem B betűvel kezdődik a vezeték nevem. Lehet emiatt voltak jó tanuló?
Bonaparte Napoleon, Bortnemissza, Betlen, Batthyány Orbán, Báthori, Bocskai stb, mind értelmes, művelt nagyjaink voltak. Lehet valóban a vezetéknév kezdőbetűje teszi az embert?
Mos látom, hogy a nevek írása sem ment jól a kérdésembe. Lehet B-vel kezdődő neven miatt nem ment sose a hejesírás. Tuttam mindíg, hogy rajtam kívül álló okok miatt nem megy. Most már azt is tudom miért he.
1@ Köszi a gyorsa választ. Ha nem harakszol meg megkérlek indokold is valamivel. A kérdésembe szereplő tudományos felvetés ugyanis tudományos érvekkel van megtámasztva, te meg így csak beírtad
@3 Én is ismertem egy Baloghot, az pl. sosem járta ki teljesen az általánost. Meg egy Bobályt is ismertem, az kettesekkel bukdácsolta végig az éveket.
Meg ismertem egy Boros nevű ürgét is, ő meg a legjobb tanárom volt szakközépben.
Semmi jelentősége, hogy milyen betűvel kezdődik a neved.
Nem. Ezek a tanulmányok nem ok-okozati kapcsolatról számolnak be, azaz nem azt jelenti, hogy az egyikből következik a másik. Ez csak szimpla statisztika, a kettőnek semmi köze egymáshoz.
Most csak egy példát mondok, ami nyilván kitaláció, de kb. ugyanazt jelenti, mintha azt mondanánk, hogy az összes név közül a Tamások rendelkeznek a legtöbb Opel márkájú autóval. Ez nem azt jelenti, hogy ha valakit Tamásnak hívnak, akkor nagyobb eséllyel fog Opelt venni, hiszen a kettőnek semmi köze egymáshoz, a név nem befolyásolja azt, hogy milyen autót vesz valaki. Ez csak egy véletlenszerű statisztika, véletlen egybeesés, semmi több.
Bár az hozzátartozik, hogy olyasmit már olvastam én is, hogy gyerekként a névsorban kapott helyünk némileg befolyásolhatja az önképünket, mert például egy Takács hozzá van szokva ahhoz, hogy ő mindig csak "utolsó", ennek önmagában nincs semmi jelentősége, de az emberi agy elég alattomos tud lenni és tudatalatt kialakulhat emiatt némi önbizalom a névsor elején lévőkben és önbizalomhiány a névsor végén lévőkben. Ez TALÁN némileg kihathat a tanulmányokra is, de azt kizártnak tartom, hogy ennek akkora hatása lenne, hogy bármilyen statisztikára hivatkozva kimutatható lenne és ok-okozati esetet lehetne rá felállítani. Úgyhogy ennek ellenére is azt mondom, hogy nincs értelme párhuzamot állítani a két dolog között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!