Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Zen, zazen - azt hallottam,...

Zen, zazen - azt hallottam, hogy három típusa létezik. Az egyik közben lehet mantrát mondani. Ez igaz?

Figyelt kérdés

2021. dec. 11. 09:54
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A zenben 3 féle meditációs módszer van.

Az alap az, hogy végzed a gyakorlatot. Felveszel egy stabil ülést, és próbálod a jelenben tartani magad.

Viszont a gondolatok jönnek-mennek, és hamar kihúznak a tudatos jelenlét tapasztalásából. Itt van 3 különböző módszer, amivel meg lehet akadályozni hogy elvigyenek a gondolatok.

- Az egyik hogy figyeled a légzést, és a hangokat. Ezáltal pedig újra-újra visszatérsz az egyszerű jelenlét tapasztalásához.

Viszont ez van amikor kevés. Van hogy annyira erős az azonosulás mértéke az épp aktuális gondolatokkal, hogy nem tudsz visszatérni stabilan a jelenlétbe, mert a gondolatok áramlata megállíthatatlannak, és túl erősnek tűnik.

- Ilyenkor van aki mantrát kezd el nyomatni. Azzal hogy belül ismételget egy mantrát, már könnyebb a figyelmet elvonni a gondolatokról. Hiszen egyféle tárgyat ad az elmének.

- A3. módszer pedig a kérdés. Ebből a zenben a "mi ez?" kérdést szokták gyakorolni. Ez az igazi önvalóra irányul. Hogy mi az ami nem a gondolatok sokasága? Mi az ami nem az "én"?

"Amikor nem gondolsz jóra és rosszra, mi az eredeti arcod?" (Hui-neng)

2021. dec. 11. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ami még fontos lehet, hogy a lélegzet/hangok figyelése az alap.

Ezt lehet kombózni a mantrával, vagy akár a nagy (mi ez?) kérdéssel is.

Viszont a nagy kérdést nem lehet kombinálni a mantrával!

2021. dec. 11. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a magyarázatot, kedves Remete37!
2021. dec. 12. 00:18
 4/5 Yoda m. ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Csak javasolni tudom:

Chong An Szunim ZEN mester dharma-beszédei (és az azt követő kérdések-válaszok) videóit. Youtubon fönn van rengeteg ezekből.


Csak egyre ügyelj, ha ezeket hallgatod-nézed. Soha ne olyankor tedd, amikor bármi zavaró tényezők közbejöhetnek.

Illetve... mindig csak arra figyelj, fókuszálj, amit ott látsz-hallasz. Úgy értem, hogy főzés, vagy más munkavégzés közben... mintegy "mellékesként" hallgatva nem sokat ér. Vagy inkább semmit.

Vagyis... egyszerre csak egy dologra koncentrálni ajánlatos.


Az ERŐ legyen veled!

2021. dec. 13. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Ide tudtok írni?


https://www.gyakorikerdesek.hu/ezoteria__egyeb-kerdesek__115..


Köszönöm!

2021. dec. 21. 14:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!