Miért ítélik el a fine diningot?
ÉN (igen, proli, bunkó, nem érti a művészetet, yadda yadda) személy szerint azért tartom marhaságnak, mert egyszerűen nem vagyok hajlandó elhinni, hogy bárki tényleg érzi az akkora különbséget egy jó minőségű és egy ultra fine dining étel között, amennyivel többe kerül.
Akik szeretik ezt a műfajt, nyilván azt fogják mondani, hogy de, ők bizony érzik a tízszeres különbséget. Én viszont nem hiszem el. :)
A másik dolog, hogy nekem sok dolog a fine diningban olyan, hogy csak azért változtatunk meg valamit egy működő dologban, mert mi művészek vagyunk. Kevésbé lesz praktikus, kevésbé élvezhető, de el kell játszani, hogy jó, mert "kreatív".
Ugyan ez a bajom a többi modern művészeti formával, pl. építészet. Oké, csináltunk egy házat, amiben vannak nagy üveg ablakok a fél házon, belül nincsenek falak vagy ajtók, a nappali közepén meg van egy kád. Normálisan létezni benne nem lehet, maximum egy építészeti lapban pózol benne egy gazdag pár, aztán kezdik keresni a megoldásokat arra, hogy élhető is legyen kicsit.
#23.
Puzsér ironikusan kritizálta a fine diningot, most jött ki egy szakácskönyve ahol olyanokat ír, hogy a csak só az a fűszer amire szükség van… Hogy leves kocka kell a halászlébe, meg ilyenek.
Pont, hogy a büdös lábú prolikat parodizálja.
Ez az előítélet legnagyobb részt a fine dining éttermek hibája!
Ugyanis a legtrógerebb, legprobibb , büdöslábú tolvaj csürhe, siralmasan sok esetben ezeknek az éttermeknek a tulajdonosai.
Alap esetben, miről szólna a fine dining... kis mennyiségű minőségi ételek, akár 8-10 fogásos menüsorban.
ezzel a 6-8-10 fogással lakik annyira jól egy vendég, mint egy hagyományos étterem 2, max 3 fogásával.
Mivel az alapanyagok is jellemzően magas minőségűek, a technológia is költséges, több időt, speciális szaktudást igényel, ami mind pénzbe kerül, ezért a végösszeg is valamivel magasabb, mint egy hagyományos étteremben.
Ezzel szemben, ami Magyarországon történ, mikor teret hódított magának ez a stílus, és amit sajnos sokan máig nem vetkőztek le,
(hiszen a sznob vendégkörnek az a jó, ami drága, lehet bármilyen kevés, vagy szar, így az étteremnek nem célja korrekt módon működtetni a rendszert)
...szóval ezzel szemben Magyarországon ez úgy terjedt el, hogy fine dining-os adagokból, 1-2 fogás is (ami kb. negyed adag étel) is többszörösébe kerül, mint egy hagyományos étteremben.
Tehát nagyrészt semmi másról nem szól a dolog, mint a vendég hülyének nézéséről, és megkárosításáról.
Ez az "el kell mosogatni a tányért" is innen ered, mert aki ezt tapasztalta, annak sokszorosan túlárazott áron is 2-3 fogással kiszúrták a szemét, és fogalma sincs róla, hogy ez az egész arról szólna, hogy akár 8-10 fogásból is áll egy menü, amivel jól lehet lakni.
8-10 fogást végig enni viszont annyiba kerül, amiből 2 ember 1 hónapon keresztül tudna magának otthon főzni.
Nyilván nem egy kategória a kettő, de az igazság valahol fél úton lenne.
A 6-8 fogásnak kéne annyiba kerülni, mint most 3-nak!
Szóval alapvetően abban látom ennek a lenézésnek az okát, mert aki nálunk ilyenbe fogott, annak 1 célja volt, a lehető legkevesebb alapanyag felhasználással a lehető legdrágábban árulni az ételeket.
Ami meg ezeket a "séfeket" illeti, először is tisztázzuk, az egy beosztás, nem szakma, a szakmája a séfnek is szakács. Mondjuk attól séf, hogy ő írja a beosztást, meg a rendelést...
Szóval.. ez kicsit olyan, mint az orvosoknál. Nagyon szerteágazó szakma, és mára szinte lehetetlen lett mindenhez is érteni.
Aki fine dining-ban profi, és az is akar maradni, egyszerűen nincs ideje más területen is profinak lenni, mert ahhoz 2 élet kéne.
Az túlzás, hogy nem tudnak főzni, de ahogy egy 30 éve menzán főző szakács hozzákezdeni se nagyon tudna egy a la carte-os fine dining ételhez, egy fine dining-os tapasztalattal rendelkező szakács, a próbanapjának az első órájában szégyenkezve futna hazáig akár egy említett nagy konyháról, akár egy hagyományos magyaros étteremből, vagy akár egy rendezvényes, cateringes helyről, mert atom hülye hozzá.
És ezt nem sértésből mondom, ez az igazság. Ahogy egy belgyógyász se kezd el műteni, mert nem arra specializálódott.
Ez a különbség egy fakanalas, meg egy csipeszes szakács között.
Egyikre se lehet rábízni a másik munkáját, mert az egyiknek a tálalás kimerül abban, hogy bal oldalra köret, jobb oldalra hús, a másik meg egy bablevest nem tud megfőzni. És ez nem túlzás, ez a valóság, tudom, mert ebben élek.
És mindkettő sírva menekülne egy hidegkonyháról, ahol olyan elvárás van, amit 20 év rutinnal lehet csak felszedni.
Ott is megvannak a trendek technológiák, amiket követni kell... egyszerűen nem lehet mindenben profinak lenni.
én spec. azért használtam ezt a jelzőt, mert részben az előző válaszokra reflektáltam.
Csak annyit akartam éreztetni ezzel, hogy aki a vendégkört fikázza, az vegye a lapot, hogy annak is oka van, és lehet, hogy pont az étteremből indul (üzletpolitikája miatt) a vendégkör hozzáállása!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!