Ha egy vendéglőben meg akarok mondjuk ebédelni, ott hogy kell viselkedni természetesen?
Bemész, köszönsz, leülsz. Hozzák az étlapot, de valahol van az asztalon, megkérdezik mit szeretnél inni. Fel van tüntetve,illetve tájékoztatnak általában ha van menü.
Mire kihozzák az innivalót addigra tudsz választani. Én általában nem, Úgyhogy vissza szokott jönni a pincér később, vagy ha felveszem vele a szemkontaktust. 😁 Ha befejezted az étkezést odajön szintén, megkérdezi szeretnél e még valamit. Akkor mondod ha mást nem szeretnél, hogy a számlát. Kihozza, fizetés, borravalót illik adni, ha nem volt problémád.
Megpróbálom lépésről lépésre leírni, hogy megy ez egy átlagos vendéglőben.
1. Érkezés
Belépsz az ajtón, és valószínűleg rövidesen összefutsz egy pincérrel, vagy valakivel aki köszönt téged. Általában megkérdezik, hogy enni szeretnél-e (mert épp bemehettél már megrendelt elviteles kajáért, vagy csak egy kávét innál a pultnál). Ha mondod, hogy ebédelni/vacsorázni szeretnél, mutatnak neked egy helyet, vagy megkérdezik, hogy hova szeretnél ülni. Nem mindenhol szeretik, ha csak leülsz valahova, ezért általában ajánlanak helyet. De olyan is van, hogy teljesen mindegy. Függ attól is, hogy mennyien vannak, vannak-e asztalfoglalások, stb.
2. Mit iszol?
Ha helyet foglaltál, rövidesen viszik az étlapot, aminek része az itallap is (vagy külön van). Első körben italt szokás választani. A pincér magadra hagy, hogy átnézd. Ha választottál, elkezdheted nézni az ételkínálatot.
Az itallapon az ásványvíztől az üdítőkön át szokott lenni bor, sör, röviditalok, kávé, stb. Nem kötelező kérni. Ha sajnálod rá a pénzt, jó, ha tudod, hogy kérhetsz csapvizet is, ezt nem tagadhatja meg az étterem, akkor sem, ha a palackozott ásványvízen nagyobb hasznuk van.
Pár perc múlva érkezik a pincér, és megkérdezi hogy mit innál. (Ha már tudod, mondhatod akkor is, amikor az étlapot kiviszi.) Amíg az innivalódat kiviszik, van időd átnézni az étlapot.
3. Mit eszel?
Érkezik a pincér az itallal, vagy ha nem kértél, akkor csak úgy, pár perc szünet után, és megkérdezi, hogy sikerült-e ételt választanod. Ha nem, akkor ad még időt, később visszajön. Forgalmas helyeken nem érdemes ezt eljátszani, főleg nem többször egymás után, mert utána várhatsz, mire megint rád néznek. Ha hezitálsz két étel között, vagy valamiről többet szeretnél tudni, nem ismersz egy kifejezést, akkor kérdezheted a pincért, segíteni fog, elmondja.
Én ha nem tudok választani kétféle étel közül, mert mindkettőre egyformán kíváncsi lennék, olyankor megkérem a pincért, hogy segítsen választani. Ez érdekes, ilyenkor egy talpraesett pincér elmondja a véleményét, hogy ő melyiket enné, melyiket tartja jobbnak. Máris könnyebb a választás. A pincér a barátod (főleg a jó borravaló reményében).
4. Érkezik az étel
Kihozza a pincér az ételt, jó étvágyat kíván, nekiállsz betermelni. Miután megetted, az evőeszközeidet egymással párhuzamosan szokás a tányéron hagyni, mint egy egyenlőségjel, egymáshoz közel, ezzel jelezheted, hogy ízlett az étel. Bővebben erről: [link]
Ebből tudja a pincér azt is, hogy végeztél. Odamegy hozzád, valószínű meg is kérdezi, hogy ízlett-e az étel, valamint hogy innál-e egy kávét, vagy ennél-e még desszertet. Ha igen, akkor kérheted. Ha nem ennél már mást, akkor mondhatod, hogy a számlát szeretnéd kérni / fizetni szeretnél. A pincér nyugtázza a kérést, elmegy.
5. Fizetés
Érkezik a pincér, és leteszi eléd a sokszor bőrborítású kis mappát, amiben van a blokk a fogyasztásodról. Ott van tételesen a fogyasztás, melynek tegyük fel, 4500 Ft a végösszege.
===
És itt visszatérnék egy gondolat erejéig az étlapra. Az étlapon fel szokták tüntetni valahol (elején, végén, alján), hogy az ár tartalmazza-e a szervizdíjat. Puccosabb éttermekben már igen, de a legtöbb helyen nem. Ha oda van írva, hogy az ár a szervizdíjat nem tartalmazza, akkor úgy számolj, hogy +10% a fogyasztásodhoz képest. Ezt nevezik borravalónak. Tehát ami 1000 forint, az 1100, ami 3000, az 3300. Nem szentírás, de ez az elfogadott itthon, meg sok helyen. A japánoknál például ez ismeretlen fogalom. Ha nincs erre utalás, érdemes megkérdezni, hogy a szervizdíjat tartalmazza-e a számla. Ha igen, akkor nem kell pluszban borravalót adni, max felkerekíted az összeget, hogy ne adjon vissza egy 20 forintost, ha úgy van a vége.
===
Szóval, kinyitod a kis mappát, és látod, hogy 4500 Ft. Ennek a tíz százaléka annyi, hogy leveszel egy nullát a végéből, vagyis 450 Ft. Ilyenkor az az elegáns, ha felkerekíted 5000 Ft-ra. Ha ötezressel fizetsz, beleteszed a mappába, vagy odaadod a pincérnek, egy "köszönöm" kíséretében. Ebből tudja, hogy nem kérsz vissza. Ha tízezressel fizetsz, akkor meg azt mondod, hogy ötezerből szeretnék visszakérni. Megköszöni, majd ad egy ötezrest.
Ha kártyával fizetsz, érdemes megkérdezni, hogy kártyával fizetheted-e a borravalót, vagy mi a jobb nekik. Van, ahol lehet, van, ahol nem. A borravalót jobban szeretik készpénzben, ez biztos. Ha étterembe mész, célszerű több címletű pénzt magadnál tartani, hogy ilyenkor ne az legyen, hogy még a borravalóból való visszaadással is sz@rakodni kelljen. Szóval ez esetben fizeted kártyával a 4500 Ft-ot, majd adsz egy ötszázast még külön, ha lehetséges.
Mi ez a borravaló?
Tudnod kell, hogy a pincérek alap esetben megalázóan kevés fizetést kapnak (vannak helyek, ahol nem is kapnak), hanem a borravalóból élnek. Ezzel is motiválják őket, hogy odafigyeljenek rád. Én meg szoktam becsülni őket, rohangálnak egész nap, sokszor napi 12 órát, ha nem is folyamatosan. Az ő munkáját köszönöd meg, fizeted ki tulajdonképpen a 10% borravalóval. Ez persze lehet több, kevesebbet nem illik adni, mert vele cseszel ki. Ez egy olyan dolog, hogy kérni nem kérhetik, tehát semmi nincs akkor sem, ha 4500-at akarsz adni, és visszakérsz az ötezresből, vissza fogja adni az 500 forintot. De ez a vendég részéről sértő.
Ha nincs az asztalon étlap, akkor mondod a pincérnek, hogy ebédelni szeretnél. Meglehet, hogy csak akkor hozza oda az étlapot.
Addig is kérsz egy pohár üdítőt, bort, amit akarsz.
Általában van egy menü: azt leginkább aki olcsón és gyorsan akar ebédelni, mert az az előfizetéses (munkahelyről, stb.) ebédelők részére készül, de mindig főznek hozzá pluszt a váratlanul betérő vendégeknek.
Leves, + a másodikból A, és B, választhatsz, hogy a leves mellé mit kérsz.
Ha nem menüt akarsz, akkor a felsorolt kaják közül külön-külön kiválasztod, és megrendeled amit akarsz. Ez esetben nem biztos, hogy kérsz levest, nem biztos, hogy kérsz harmadikat, pl. sütit, vagy gyümölcsöt, ...
Ha végeztél a kajálással, az evőeszköz nyelét bal kezed felé fordítod (leginkább jobb kezesek vagyunk, azzal eszünk), ebből a pincér már messziről látja, hogy elviheti előled a tányért. Megkérdi kávét, vagy egyéb valamit kérsz-e, vagy mondod, hogy szeretnél fizetni. Ha szükséged van rá, szólj hogy áfás számlát kérsz, ha nem szólsz, csak ott a tenyerében fogja összeadni, mennyit fizetsz. A borravalót ne feledd.
Kérdező, hány éves vagy...?
Soha nem jártál még szüleiddel étteremben?
Ülj be, és nézelődj, mások hogyan csinálják! Oda fog jönni a pincér, és hozni fogja az étlapot, ne parázz!
#7: akkor ezért pontoztad le a kimerítő válaszomat? Mert te 100-200 forintot adsz a pincérnek a vacsora után? Ha egy óra alatt 15 asztalt szolgál ki, meg is van neki az 1500-2000 Ft-os órabér. Igazad van, örüljön neki. Aztán csodálkozunk, hogy nincsenek már rendes pincérek, mert mind külföldre menekült.
Itthon a 10% az elfogadott általánosságban. Ahol tartalmazza a szervizdíjat a számla, ott 12%-ot szoktak általában számolni.
Amikor nagyobb társasággal vagyunk, és 50 ezer a számla, akkor 55 ezret adunk minimum.
#9: mindegy egyébként, nem bánom a lepontozást. Csak furcsa, amikor van egy elfogadott norma, és valaki sulykolja, hogy márpedig az nem úgy van, mert ő másképp gondolja.
Természetesen meg lehet csinálni, ahogy írtam is, és a pincérnek nem lehet egy szava sem, mosolyognia kell akkor is, ha az utolsó forintig visszakéred a pénzt. Nekem az is mindegy, mennyit keresnek.
Csak van egy személyes élményem ezzel kapcsolatban, ami nekem is rosszul esett. Egyszer volt egy ilyen élményem, hogy valakivel elmentünk ebédelni, és felajánlotta, hogy fizeti ő, mert korábban tettem neki egy szívességet. Normális hely volt, jó fej, nagyon udvarias pincérrel. Fizetéskor kb 8950 Ft-ra jött ki a számla, ő meg visszakért egy ezrest a tízezresből adott 50 forint borravalót, hogy örüljön. Ezt látva mondtam, hogy majd én fizetem a borravalót, erre nekiállt a pincér előtt fejtegetni, hogy neki ne mondja meg senki, hogy mennyit illik adni, örüljön neki, megfizetik őt rendesen, és hogy ne adjak neki. Azt sem tudtam, hova nézzek, annyira szégyelltem magam, ez egy elég alpári dolog volt szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!