A vegánok a Krisna völgyből származó tejet tejtermékeket sem fogyasztanak?
Vegánokat nem értem őszinte leszek ovo-lactovegetáriánus táplálkozással teljesen egyett tudok érteni, de a vegán táplálkozást nem értem.
Voltam egyszer a Krisna völgyben és ott beszéltem egy Krisnással. Mondták ők ugye isznak tejet mert tisztelik tehenet és nagyon jó dolguk van az ott élő teheneknek. És a tehenek a tej egy ajándék amit meg kell becsülni. Nyilván az ipari tejtermelés az kihasználás az állatoknak, rossz dolguk van. Teljesen megértem hogy egy vegán emiatt nem eszi meg a Tesco trappista sajtot.
Az más kérdés ha valaki nem szereti vagy undorodik a tejtől vagy egészségi állapota nem teszi lehetővé a tej tejtermékek fogyasztását.
"tehén nem kéri, hogy erőszakolják meg."
Kitűnő meglátás.
"Aztán, ha sok tejet akarsz, a bocit el kell venni, ez már eleve halálos bűn"
Nem halálos bűn. Ez a te szalmabábod karikatúrája, nem a vegán pozíció. Egy kiskutyát szöges bakanccsal halálra taposni sem halálos bűn, ettől függetlenül tarthatjuk etikátlannak.
"Ha a boci már nem szopik, egy idő után a tej is elapad, vagyis ha tejet akarsz, újra meg kell erőszakoltatni a tehenet.
Vagyis a tehened egy ellőgép lesz, aki élete végéig mást se csinál csak bocizik."
A "bocizás" pedig fizikális és mentális leépüléssel jár, mielőtt valakit is megtévesztene az aranyos kifejezés.
"A vegánok szerint ez sérti az állatok jogait, mert kihasználod őket amiatt, hogy legyen tejed."
Nem csak a vegánok szerint, hanem objektíven, definíció szerint kihasználás történik. Aki ezzel nem ért egyet, az szimplán tagadja a szó jelentését.
"Bármilyen jól is vannak tartva amúgy."
Pontosan. A "jó körülmények között tartottalak, tehát jogom van kihasználni téged" féle pozíció etikai abszurditásokhoz vezet.
"(Zárójeles megjegyzés: nem minden vegán ítéli el ezt a formát, ismerek olyan vegánt, aki bár maga nem iszik tejet,
a környezetében van tejért/sajtért kecsketartás, és imádja őket, hogy milyen jól bánnak a kecskékkel.
A vérvegán ismerősei még őt is lealázták, hogy vegánként hogy támogathat egy ilyen embert.)"
Kétlem, hogy egy ilyen bugyuta " jó körülményeket biztosítottam neked, tehát jogom van bántani téged" féle logika abszurditásának szemléltetése "lealázás" lenne.
Feltételezem, nem meseországban vagyunk, ahol a kecskék boldogan élnek míg meg nem halnak, hanem ugyanúgy megölik őket, ha már nem alkalmasak tejadásra, mint a többi tejelő patást a happy farmokon.
A "vérvegán" bélyegzés pedig szimpla ad hominem, nem a pozíció helyességének/helytelenségének demonstrálása.
#11. Ettől függetlenül, egy haszonállatnak "fogságban", "kihasználva" lehet sokkal jobb élete mint a természetben...
Nyílván nem az ipari állattarásra gondolok.
„Nem igaz, hogy a tej, tejtermékek egészségtelenek. A legtovább élő emberek úgynevezett kék zónában élő emberek, vegetáriánusok, tehát tejet, tejtermékeket fogyasztanak.”
A magyar-magyar tolmácsodként javítottam a hozzászólásodat, kérdező.
Rosszul tudod. Nyilván nem ismered pl. a Kína-tanulmányt, úgyhogy most idézek belőle:
„A kazein, ami a tehéntej fehérjetartalmának 87%-át teszi ki, a rák bármely stádiumát képes előmozdítani.”
„A harmadik fejezetben vázoltam fel azt a több évtizedes laboratóriumi munkát, amelyet kísérleti állatokon végeztünk, és amely munka magán viselte a „jó tudomány” minden ismertető jegyét. Az eredmény: a kazein és minden valószínűség szerint az összes állati fehérje lehet a rák kialakulásáért leginkább felelős anyag azok közül, amelyeket elfogyasztunk. Az étrendi kazein mennyiségének segítségével szabályozható a rák növekedésének be- és kikapcsolása, így felülírhatók akár az aflatoxin karcinogén hatásai is, ami máskülönben igen hatékony, I/A osztályba sorolt karcinogén.”
Ez pedig itt John Robbins: Százévesen egészségben c. könyvéből van:
„A vita még kétségkívül jó ideig folyik majd arról, hogy az ideális étrend mennyi állati összetevőt tartalmazzon, ha egyáltalán legyen benne. Azt azonban nehéz lenne vitatni, hogy a legtöbben, akik ma a nyugati étrenden élnek, csak nyerhetnek azzal, ha a több növényt tartalmazó étrendre térnek át.
Ennek előnyei komolyak és sokirányúak. Súly- és koleszterinszint csökkenéssel jár, és csökkenti a krónikus betegségek, többek közt a rák, a szívbetegségek és a diabétesz kockázatát. Jó irányba tett lépés, ha az ember kevesebb zsírt, telített zsírsavat, állati fehérjét és több zöldséget, gyümölcsöt fogyaszt. Így kevesebb lesz a bevitt méreganyag is, ami megint csak fontos.
Amíg nem fogyasztunk túl sok, valamilyen formában előre feldolgozott élelmiszert, mint a cukor, a fehér liszt, a hidrogénezett zsír, bőségesen jutunk fehérjékhez. Belső béke származik a tudatból, hogy étrendünkkel kíméljük a szervezetünket. Nagy valószínűséggel egészségesebbek és boldogabbak leszünk, s tovább élünk.”
Hosszabban és bővebben:
11. "Feltételezem, nem meseországban vagyunk, ahol a kecskék boldogan élnek míg meg nem halnak"
És ha azt mondom, hogy meseországban vagyunk? Hogy megteheti az illető, hogy megtartsa őket? Hogy kedvencként szereti őket? Ha azt mondom, hogy van rosszabb körülmények közül mentett kecskéje is? Tényleg akkora bűn, hogy tej/sajt készítéssel és eladással egészíti ki a keresetét?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!