Hogyan lehetséges vegetáriánusként étkezni, ha nem vagyok városlakó?
Egy ideje foglalkoztat a vegetáriánus-vegán étrend. Van fogalmam a táplálkozástudományról -- nem 30-70 éve elavult, magyar forrásokból, hanem elsősorban angol nyelvű kutatásokból és a közvetlenül azokat feldolgozó személyektől --, és az egészséges táplálkozás különböző aspektusairól. Néhány külföldi vegán youtuberrel is tisztában vagyok.
Az általános érvektől eltérően engem egészen más okok vonzanak ehhez az étrendhez, habár az általánosan elfogadott érvekkel javarészt jelenlegi "húsevő" létemre is egyetértek, csak éppen nem gondolom, hogy azon problémák megoldásai a vegetáriánizmus-veganizmus irányában keresendők. Szóval mondjuk úgy, teljesen személyes indíttatásokból érdeklődök.
A kérdésem inkább ezen étrendek praktikai-"logisztikai" részére vonatkozik. Városban nőttem fel, de jelenleg egy kis faluban élek, ahol két méregdrága kisbolton és egy kocsmán kívül más nemigen található. A legközelebbi város innen 25 km, és autó nem áll a rendelkezésemre (másfél órás út oda-vissza busszal, plusz a bevásárlási idő, és az esetleges várakozási idő a következő járatra -- az ezerféle boltba rohangálás a legexotikusabb összetevőkért és a napi bevásárlás egyértelműen nem opció, különösen hogy mindezek tetejében elképesztően lusta is vagyok). A 3000 ft / kg árú gyümölcsök szintén nem elérhetők, mivel diák vagyok.
Van valami ötletetek vagy tanácsotok, hogy ebben az esetben mitévő lehetnék? Egyelőre a vegetáriánus étrend elérése törekednék, de egyáltalán nem zárom ki a későbbi veganizmusra való áttérést.
Vega éttrendnél sok testépítő felsikítana, hogy az nem kompatibilis... de igazából vannak vega testépítők szép eredményekkel, tehát meg lehet csinálni.
Nem vagyok nagyon otthonos a témában, a sport/mozgás topikban szerintem találsz olyant aki ezt az utat követi (meg 10 másikat aki hülyének néz) és meg is osztja a tapasztalatát, de kérdés is biztos volt már kinn erről.
Én azt tudom javasolni, hogy amíg új a terep, a tojást és tejtermékeket ne iktassd ki. Számodra fontosak lesznek a diófélék, olajos magvak kalória dúsak ami az izmoknak kell. És a hüvelyesek, babfélék (sárgaborsó, bab, lencse ... stb) pedig a proteinforrás és az esszenciális aminósavak forrásai.
Én a falu legutolsó házában élek vegánként... szerintem falun még könnyebb, mint városban, mert rengeteg dolog megterem a kertben (télen is üvegházban), meg van elég hely elrakni nyárról a fagyóba, pincébe, illetve pl. befőzni, lecsót, paradicsomszószt elrakni, stb.
2-3 hetente szoktam járni bevásárolni, gyakorlatilag csak száraz dolgokat veszek mint pl. babfélék, lisztek, gabonák.
Növényi tejeket, sajtokat otthon készítek (pl. zabtej, mogyoró-vagy mandulatej - mogyoró a saját kertből -, szójatej, stb.; napraforgósajt, tökmagsajt, cukkinisajt, stb.). Ritkán szoktam virsli vagy felvágottféléket is szejtánból.
Tejfölt szintén napraforgóból, joghurtot és tejszínt ugyanúgy, mint a tejeket.
Vegital gépem van, csak beleborítom a cuccot és leszűröm, nagyon praktikus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!