Hogyan lehetséges vegetáriánusként étkezni, ha nem vagyok városlakó?
Egy ideje foglalkoztat a vegetáriánus-vegán étrend. Van fogalmam a táplálkozástudományról -- nem 30-70 éve elavult, magyar forrásokból, hanem elsősorban angol nyelvű kutatásokból és a közvetlenül azokat feldolgozó személyektől --, és az egészséges táplálkozás különböző aspektusairól. Néhány külföldi vegán youtuberrel is tisztában vagyok.
Az általános érvektől eltérően engem egészen más okok vonzanak ehhez az étrendhez, habár az általánosan elfogadott érvekkel javarészt jelenlegi "húsevő" létemre is egyetértek, csak éppen nem gondolom, hogy azon problémák megoldásai a vegetáriánizmus-veganizmus irányában keresendők. Szóval mondjuk úgy, teljesen személyes indíttatásokból érdeklődök.
A kérdésem inkább ezen étrendek praktikai-"logisztikai" részére vonatkozik. Városban nőttem fel, de jelenleg egy kis faluban élek, ahol két méregdrága kisbolton és egy kocsmán kívül más nemigen található. A legközelebbi város innen 25 km, és autó nem áll a rendelkezésemre (másfél órás út oda-vissza busszal, plusz a bevásárlási idő, és az esetleges várakozási idő a következő járatra -- az ezerféle boltba rohangálás a legexotikusabb összetevőkért és a napi bevásárlás egyértelműen nem opció, különösen hogy mindezek tetejében elképesztően lusta is vagyok). A 3000 ft / kg árú gyümölcsök szintén nem elérhetők, mivel diák vagyok.
Van valami ötletetek vagy tanácsotok, hogy ebben az esetben mitévő lehetnék? Egyelőre a vegetáriánus étrend elérése törekednék, de egyáltalán nem zárom ki a későbbi veganizmusra való áttérést.
Ha kertes házban élsz, akkor jóval könnyebb dolgod van, mint egy városi társasházban lakónak.
Én is vega vagyok, kisvárosban élek. Nincs hatalmas kert, de van benne mindenféle zöldség+ pár gyümölcsfa, bokor. Nem mondom, hogy munka mellett nagyon egyszerű, de napi max. fél óra ráfordítással rengeteg dolgot megtermelünk magunknak. Folyamatosan megy a befőzés, hogy télire is maradjon valami. Én fogyasztok tojást is. Van pár tyúkom, így az is sima ügy.
Ha valami különlegesebb dolgot szeretnék (pl. quinoa) felírogatom magamnak és rendelek egy webáruházból, ha összegyűlt az a mennyiség, amit érdemes házhoz hozatni. Ez az összes praktikám.
Németországban egy kis faluban laktam és főztem minden kajának a vega megfelelőjét, mert volt a háztartásba egy vega lány (diák). Ott is elég szűkös volt a vásárlási lehetőség, bár ott 15 km-re volt egy kisebb város süd-aldival, lidl-vel, pennyvel, drogériával. De alapvetően ritkán utaztunk be vásárolni.
Nos a tapasztalataim, hogy bár németország azon területén sok zöldség nem kapható vagy ki kell fogni és akkor is olyan drága mint nálunk télen a zöldség, de egész olcsón lehet kihozni a kaját.
Olyan ételeket készítetem mint
-lencsepörivel töltött paradicsom. (nekem ez a favorit vega kajám)
-sütőtökös penne
-bolognai/lassagne -hús helyett több hagyma és répával
-grillezet ananász tejszínes kurkumás mártással
-lencse/sárgaborsó főzelék
-csilisbab
-szilvásgombóc
-gnocchi a megmaradt szilvásgombóc tésztából
-pirított zöldséges tészta
-lecsó
stb.
Ott vannak a kevert köretek ami vega specialitás: rizs-lencse-répa, köles-rizs-borsó-kukorica stb. "reformköretnek" árulják 500 ft fél kiló, de te is tudsz ilyet összekeverni feleennyiért.
Ami pedig az aduász: a vegák sok fűszeres zöldségkrémet esznek. Ez boltba iszonyú drága, de mikor főztem mindig kellettkezett többlet pl lencsepörít lepürésíted, amit nem eszel meg és kész a lencsekrém a szendvicsre. Vagy megmaradt a bolognai szósz a lasagnénál elrakod egy üvegbe és ott a bazsalikomos paradicsomkrém a kenyérre. Nagyon pénztárcabarát így hasznosítani azt a pár kanál maradékot.
Amire építkezhetsz: hüvelyesek, babfélék, köretnek való ételek bulgur, köles, krumpli, rizs stb. és nyers zöldségekből: hagyma, répa, káposzta ez egyikse a legdrágább és jól kombinálhatók a fentiekkel. Ha kukoricát veszel, vegyél fagyasztott zacskóst, mert olcsóbb mint a koncerv.
Kb. ezen tapasztataim vannak a vega ételekről. Praktikus mert a maradékot is felhasználhatod szendvicskrémnek.
És így összeségében egy vega menű olcsóbb volt mint egy husos.
Nem értem a problémádat!
A falusiak sem csak húst esznek, hanem zöldségeket, gyümcsölöket meg gabonaféléket. Ezeket gondolom, valahol csak beszerzik, nem odavarázsolják!
A vegetáriánus (söt a vegán) étkezéshez nem kell semmi különleges élelmiszer, semmiféle "egzostisus2 összetevöre nincs szükség!
A zöldségekböl meg gyümölcsökböl sem az extra drágákat kell venni, az idényre jellemzöek bven megfelelnek.
Én csak növényi étrenden vagyok (nem vegánt írok, mert nem elvi okaim vannak, de a vegánkritériumoknak megfelel, amit eszem) és semmi problémám sincs az élelmiszerek beszerzésével, pedig egy 100 fös kis faluban lakom!
Noblesse Oblige, köszönöm, ez igazán hasznos válasz volt, és jó eséllyel nagy részét a gyakorlatba is áthelyezem.
A szomszédokat illetően, elég furcsának érezném a kérdezősködést-kopogtatást, hogy vajon van-e "eladó", vagy kimaradó zöldségük. Tudom hogy ez működik falun -- főleg a csere --, de nem igazán vagyok "emberbarát", vagy akár csak jó kapcsolatteremtő, és főleg nem fenntartó.
Úgy látom sokan fennakadtak a "falusi" szó használatán is, mikor azt javasolták, hogy termeljek magamnak. Nyilvánvalóan ez is egy egyértelmű opció, sőt, a legjobb opció az összes közül, de ezt leírni jóval egyszerűbb, mint ténylegesen megcsinálni, még akkor is, ha az embernek van fogalma arról, hogy mit és hogyan kellene csinálnia (nekem nincs).
Továbbá pontosítást igényel a "falusi" jelző. Én úgy látom, hogy a legtöbb falu -- de legalábbis azok, amiket eddig én láttam --, nem igazán "faluk" már, olyan értelemben, hogy a legtöbb ember nem a saját közvetlen élelem ellátásával van elfoglalva és ezáltal függetlenedve (a várostól, másoktól, pénztől, etc.). Javarészt (sajnos) a mai falvak a városok kisebb másai, és ilyen módon mind faluként, mind városként értelmezve nem túl jó körülményeket kínálnak.
A kontextus kedvéért, 23 éves férfi vagyok, diák, és Dél-Kelet Magyarországon lakok. Elsősorban elméleti érdekeltségű, annak is egy olyan részére "korlátozódva", ami a jelenlegi állapotok/általánosan elfogadott álláspontok szerint nem túl népszerű vagy elfogadott. A fizikai munka így elsősorban csak "szükséges rosszként" merül fel számomra, amit ha lehet elkerülök vagy minimalizálok (külső szemlélők szerint "lusta vagyok"). Sporttal is foglalkozok. Hogy pontosan mivel, azt nevezhetjük "testépítésnek", de az ehhez kapcsolódó asszociációk miatt szeretek ettől az elnevezéstől távol maradni (így talán érthető miért néztem utána a táplálkozástudománynak). Az állóképességsportok szintén érdekelnek, de egyelőre még nem választottam. Ez utóbbiakat csak azért említem, mert befolyással vannak az étkezésemre, és ha esetleg ezekkel kapcsolatban a vegetáriánizmus relációjában van valakinek valami hasznos megjegyzése, azt nagyra értékelném.
Több opció van:
- megrendeled webáruházból
- megtermeled magadnak, de ezt ki is zárhatjuk “A fizikai munka így elsősorban csak "szükséges rosszként" merül fel számomra, amit ha lehet elkerülök vagy minimalizálok”
- beutazol a városba bevásárolni, de ezt is kizárhatjuk mert “másfél órás út oda-vissza busszal, plusz a bevásárlási idő, és az esetleges várakozási idő a következő járatra -- az ezerféle boltba rohangálás a legexotikusabb összetevőkért és a napi bevásárlás egyértelműen nem opció, különösen hogy mindezek tetejében elképesztően lusta is vagyok”
- abból fôzôl, amit a kisboltban tudsz megvenni
- nem térsz át vegetáriánus táplálkozásra, mert mindenhez lusta vagy.
Válogass kedved szerint.
Kedves Kérdező!
Én is falun élek (Bp-ről költöztem 15 éve) én is lusta vagyok és mellette még totálisan analfabéta is a konyhakerthez,...valószínűleg, mert nincs hozzá kedvem.
Ezért a kertem füvesített néhány örökzölddel, de erre is van ember, aki pénzért rendben tartja.
Szóval, a lényeg!
Vega vagyok, nem vegán, tejtermékeket, mézet, tojást használok. Én a hagyományos ételeket részesítem előnyben, mert azokon nőttem fel, nekem azok ízlenek.
Minden (kis)településen vagy a közelében van heti 2x piac, ebből az egyik nap szombatra vagy vasárnap esik. Én havonta 1x-2x megyek és mindent meg tudok venni a termelőtől. Nekem még programnak is jó, bámészkodom, beszélgetek, eszem egy lángost vagy kürtőskalácsot, közben megveszem ami kell.
A többit a faluban a kisboltokban is megkapni.
Gyakorlatilag amit nehéz a kisebb falvakban megvenni, az a friss tőkehús, de szerencsére az az esetünkben nem is játszik.
Amiket én szoktam enni, azok ahogy írtam is hagyományos ételek, de nekem tökéletesen beválnak.
Gomba, tök, karfiol, cukkini, töltve, rántva, pörköltnek.
Tészták köretnek, vagy túróval, dióval, lekvárral, mákkal, grízzel+lekvárral, tojással, szószokkal+sajttal.
Rakottasok, savanyú káposzta, krumpli, karfiol, kelkáposzta, hús helyett rizzsel összekevert rántottával rétegezve, sajttal, tejföllel, vagy besamellel.
Főzelékek, levesek orrvérzésig zöldségfasírttal, vagy bundás kenyérrel/zsemlével, esetleg tojáspörkölt feltéttel.
Palacsinta, szilvás, barackos, túrós gombóc, vagy túrógombóc.
Szinte tökéletes "húslevest" tudsz készíteni tökmagból
Ezek hozzávalóit mind be tudod szerezni, nem egy nagy kunszt.
Az öreg hiba, ha nem tudsz megfelelő, "jó-szomszédi" kapcsolatot kialakítani kisebb közösségekben. Nem kell ott a szomszédokat körbejárni, kérdezgetni, elég csak itt-ott megemlíteni, hogy te "nagy zöldség-zabáló" vagy, és bármi felesleget szívesen átveszel.
Majd becsöngetnek ők!!!
Másrészt nehogy azt hidd már, hogy a sok zöldség, amit üzletekben vásárolt, az a pesti aszfalton terem meg. Pontosan ott, ahol most laksz!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!