B12 kell ha ritkan eszek tejtermeket?
vegetarianus vagyok kb fel eve, tudom hogy a b12 tojas es tejtermekekben van ( a huson kivul amit nem fogyasztok) csak az a baj hogy nagyon ritkan fogyasztok tojast es tejtermeket ami abbol is csak sajt. na most heti vagy 2 heti 1 alkalmi sajtfogyasztas melett szukseges a b12 potlas vagy nem igazan...30+ az eletkorom, ferfi.
megteveszto informaciokat is hallok, hogy a spirulinaban lenne b12 holott tobb helyen csak b6 ot jegyeznek fel rajta ...
Én olyan tanulmányra gondoltam, ami azt igazolja, hogy a húsban, májban, halban nincs annyi B12, mint amennyit a cronometer vagy megannyi tápanyagtáblázat jelez. Az általad linkelt, vegánoknak szóló írás csak az állítólagos növényi B12 forrásokat elemzi, de találtam benne egy érdekes mondatot, miszerint "A legtöbb, ha nem az összes növénynek, nem úgy, mint az állatoknak, nincs szüksége B12-re semmilyen funkcióhoz, ezért nincsenek aktív mechanizmusaik arra, hogy termeljenek vagy tároljanak B12-t." Ez arra enged következtetni, hogy az állatoknak, mivel számukra fontos a B12, megfelelő módszereik vannak a B12 előállítására (előállíttatására) vagy táplálékból való bevitelére.
A növényevők emésztőrendszere sokban különbözik az emberétől. A kérődzőknek több gyomra van, ezekben rengeteg baktérium él, amik segítenek nekik a táplálékot (cellulózt) feldolgozni. Az itt termelődő B12 szerintem simán felszívódik. A többi növényevőnek sokkal hosszabb a vastagbele, mint a miénk. Attól, hogy az ember nem képes a saját bélflórája által termelt B12-t felhasználni, ez egyáltalán nem biztos, hogy érvényes a többi állatra is. Ez kb. olyan, mint hogy a legtöbb állat tud magának C-vitamint termelni, mi meg nem.
ez nem propaganda, hanem kifejezetten állattartóknak szóló oldal, ami az állatok B12 hiányáról ír, hogy mire érdemes odafigyelni. Itt is megemlítik, hogy az állatok nem maguktól termelik a B12-t, hanem megfelelő legeltetésre van szükségük.
Egyedül a marha, birka és kecske (ugye nagyon gyakran fogyasztott húsok itthon...) összetett bélrendszerében vannak olyan baktériumok, amik képesek a B12-t termelni, részben, de csak akkor, ha van megfelelő külső bevitel.
Értsd: ha nem legeltetik őket kobaltban gazdag legelőn, akkor leáll a termelődés (ma pedig az állatok 99%-át nem legeltetik, ez gondolom nem újdonság). Éppen ezért van szükség a b12-vel dúsított tápra vagy injekcióra.
Köszi, ez már sokkal informatívabb.
A B12 injekción kívül írnak itt más módszereket is, pl. kobaltpelletet és egyebeket is lehet adni az állatoknak. Amúgy ha nem is legelnek, attól még kapnak szénát, egyéb zöldtakarmányt.
Azt is írták, hogy a kérődzőknek a B12 vitamin szintéziséhez van szükség kobaltra. Tehát ha a kobalt biztosítva van a táplálékukban, akkor tudnak B12-t előállítani. Hoppá.
Tök mindegy, elő tudnak-e állítani és miből, mert a húst kevesen fogyasztják saját állatokból, amit meg a boltban veszel arról nincs sok információd. Lényeg, hogy b12 hiány húsevő embereknél is felléphet, pontosan azért mert nem tudjuk ellenőrizni az elfogyasztott húst és nem fordítanak olyan nagy gondot a b12 pótlásra, lévén nem kötelező.
Tehát a b12 pótlásával nem ártasz magadnak te sem és akár egy húsevő sem.
14: dehát pont erről volt szó eddig is hogy a takarmányban nincs megfelelő mennyiségben mert a talajból jószerivel kioltották.
Ugyanezen okból nem jutnak hozzá a vegánok sem mosatlan zöldségekkel, ahogy kellene, mint ahogy az állatok sem normál takarmányból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!