Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » B12 kell ha ritkan eszek...

David2014 kérdése:

B12 kell ha ritkan eszek tejtermeket?

Figyelt kérdés

vegetarianus vagyok kb fel eve, tudom hogy a b12 tojas es tejtermekekben van ( a huson kivul amit nem fogyasztok) csak az a baj hogy nagyon ritkan fogyasztok tojast es tejtermeket ami abbol is csak sajt. na most heti vagy 2 heti 1 alkalmi sajtfogyasztas melett szukseges a b12 potlas vagy nem igazan...30+ az eletkorom, ferfi.

megteveszto informaciokat is hallok, hogy a spirulinaban lenne b12 holott tobb helyen csak b6 ot jegyeznek fel rajta ...



2018. jan. 14. 18:41
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
77%

Kb minden ember b12 hianyos, eleg osszetett problema ez, nem fejtegetnem most. De hogy ha csak tejtermeken meg tojason elnel, akkor sem vinnel be vele szamottevo b12-t, az biztos. :)

Injekciot kell kiiratni, ha tenyleg potolni akarod ertelmes modon.

2018. jan. 14. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
22%

Szerintem kapszulában is van nem?


Amúgy ezekre tényleg figyelni kell. Volt valami kutatás, ahol vegáknak rosszabb volt az egészsége. És valószínűleg azért mert nem figyeltek oda, hogy mit nehezebb így bevinni.

2018. jan. 14. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Igen, B12 így is úgy is kell, mert nincsen megbízható forrása.


Röviden: a talajban élő mikroorganizmusok (baktériumok) termelik, az állatok legeléssel, az emberek mosatlan zöldséggel és forrásvízzel tudták bevinni régen.


De mivel a talajvédő, növényvédőszerek kiírtották ezeknek a jó részét ill. az állatokat nem legeltetik, hanem steril takarmányon tartják, az ember pedig nem eszik mosatlan dolgokat mint 30-40 éve, a modern étkezésben NINCS megfelelő B12 bevitele senkinek sem.


Az ipari állattartásban van, hogy oltják az állatokat vagy B12-vel dúsított takarmányt kapnak, ez azonban nincs feltüntetve sehol, így nem tudni milyen forrásból származik az adott termék.


Amerika több, mint 30%-a B12 hiányos (és kevesebb mint 5%-a vegán), és ez minden fejlett országban így van.


Az egészséges bélflóra képes valamennyit előállítani, ez azonban nem minden esetben elég. Különösen az idős embereknél lenne fontos a B12 szedése táplálkozástól függetlenül.


Mindenesetre: JÓ esetben van a tejben 0,5 mikrogramm B12/100ml, ajánlott napi bevitel 3-4mikrogramm. Ehhez NAPONTA kellene meginni 6-8dl tejet,amit nem kell kielemeznem miért nem tesz senki, már csak az egészségügyi hatásai miatt sem. 100g tojásban 1,1 van, így tojásból csak 6 darabot kellene naponta megenni hozzá.


Sajtból, marhából, pulykából, 400grammot kellene naponta fogyasztani a bevitelhez, ez azt hiszem a masszív húsevőknek sikerül, a normális embereknek nem feltétlen. Csirkehúsból 1 kiló kéne naponta...


A halakból csak a vadon fogott példányok tartalmazzák, a steril ipari vízben tartottak ugyanazon okokból mint az állatok nem...


Mindemellett mint írtam NEM lehet sajnos tudni, hogy tényleg megvan-e benne a B12 vagy sem. Állattól, tartástól, takarmányozástól, injekciózástól függ. És nincs rá előírás.


Egy szó mint száz: igen, szedni kéne. Nem csak a vegetáriánusoknak, hanem mindenkinek.

2018. jan. 14. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Én ezt olvastam: "A B12-vitamint kizárólag a mikroorganizmusok állítják elő, növényekben nem található, a növényevő állatok szükségletét a belekben lévő mikroorganizmusok termelik meg. Az ember a nagy fehérjetartalmú állati eredetű táplálékkal hozzájut a szükséges B12-vitaminhoz."

A cronometer szerint az én napi bevitelem 100% felett biztosított állati fehérjeforrásokból (nem vagyok vega), napi 60-80 g fehérjebevitel mellett. De volt már 740% is, a halak és a máj meglepően sokat tartalmaznak. És ha injekciózzák is vele az állatokat, vagy hozzáteszik a takarmányukhoz, a húsukban, tojásukban akkor is benne van.

Mivel csak ritkán eszel sajtot (bár nem tudom, mennyit), ajánlott lenne a B12 pótlás. A spirulináról írnak mindenfélét, én sem tudom, mi az igazság, de jobb biztosra menni, szedj valamilyen vitaminkészítményt.

2018. jan. 14. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
63%
4. Olvass utána jobban nézz meg egy két tanulmányt mert kizárt dolog hogy van ennyi bennük. A számoló oldalak egy feltételes adatot tartalmaznak aminek a b12 esetén köze nincs a valósághoz. A növényevő állatok sem termelnek eleget a szükségletükhöz, főleg hogy ennek csak töredéke szívódik fel; és ha nem legeltetik őket a termelés teljesen ki van zárva mert nem jut ak baktériumokhoz.
2018. jan. 15. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

"És ha injekciózzák is vele az állatokat, vagy hozzáteszik a takarmányukhoz, a húsukban, tojásukban akkor is benne van. "


Épp ezaz hogy:


- ha nem injekciózzák és nem dúsított takarmányt fogyasztanak, akkor NINCS a húsokban sem, és a halakban sem, ha nem vadon fogottak hanem ipari tartásból származnak, MERT már évtizedek óta nem található meg a talajban a B12 megfelelő mennyiségben. Értsd: ha nem legel az állat baktériumokban gazdag talajból, HONNAN lenne neki a bélflórájában B12-t termelő baktérium? Sehonnét.


- tehát CSAK ha injekciózzák vagy takarmányozzák van benne, DE honnan tudod, hogy olyan húst fogyasztasz, amit injekcióztak, vagy olyat, amit nem?


Na ugye, sehonnét.


A cronométer meg aztán végképp sehonnét nem tudja, annak beprogramozta valaki, hogy 40 évvel ezelőtt kutatások szerint 100g marhahúsban 3mikrogramm B12 volt, és akkor automatikusan mindenben annyi van (valójában meg ennek töredéke sem).

2018. jan. 15. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

#6


Még tegyük hozzá azt is, hogy az iparban, de sokszor már "faluban" tartott állatok folyamatosan kapnak antibiotikumokat, így akkor se lenne a húsukba/tejükbe/tojásukba b12, ha sterilizálatlan takarmányt fogyasztanának.


Egyébként: [link]

A tanulmány lényege, hogy a b12 megtalálható pár esetben vegyszermentes növényekben illetve kezeletlen vízben is, de biztos, hogy elégséges mennyiségben.

Ergo a konklúzió az, hogyha biztosra akarunk menni, akkor bezony kell a táplálékkiegészítő.

2018. jan. 15. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

#4

A növényevők és az ember beleiben termelődik b12, csak van egy probléma: a vastagbélben termelődik, és onnan már nem tud felszívódni.

2018. jan. 15. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
43%

"Olvass utána jobban nézz meg egy két tanulmányt" - rendben, várom a linkeket.

"ha nem injekciózzák és nem dúsított takarmányt fogyasztanak, akkor NINCS a húsokban sem, és a halakban sem, ha nem vadon fogottak hanem ipari tartásból származnak, MERT már évtizedek óta nem található meg a talajban a B12 megfelelő mennyiségben." - Értsd már meg, hogy nem a talajból veszik fel az állatok, hanem a bélbaktériumok termelik meg nekik. Még ha kapnak is antibiotikumot a haszonállatok, akkor sem feltételezhető, hogy MINDEN bélbaktériumot kipusztítanak belőlük, ahogy az emberből sem tudnak antibiotikumokkal MINDEN baktériumot kiirtani (hálistennek). Ha egyáltalán nem lennének bennük bélbaktériumok, akkor nem tudnák megemészteni a táplálékukat, így nem is híznának/nőnének, ami nyilván öngól lenne, tehát szerintem az állattartók odafigyelnek, hogy ne tegyenek ilyet, saját érdekükben.

Ha egy állatnak B12 hiánya van, akkor nem azért kap B12 injekciót, hogy a fogyasztónak ne legyen B12 hiánya, hanem hogy az állat ne legyen beteg, és megfelelően fejlődjön. Tehát egészen biztos vagyok benne, hogy a húsban (akár ipari, akár nem) van B12.

Btw, honnan tudjátok, hogy én milyen húsokat, halat fogyasztok? És hol olvastatok olyanról, hogy a halakat steril medencékben tenyésztik, ahol a vízben nincsenek baktériumok? Fel is fordulnának szegények...

A cronometerről annyit, hogy tudomásom szerint világszerte elég sok vegán használja éppen azért, hogy figyelni tudja a vitaminbevitelét, itt a GYK-n is volt már, hogy erre hivatkoztak annak igazolására, hogy ők aztán tényleg nem szenvednek vitamin- és tápanyaghiányban. Most meg azt írjátok, hogy nem megbízható? Az mostanra már kiderült volna...

De ha nem is hiszünk a cronometernek (nem muszáj, tényleg vannak benne pontatlanságok), akkor még mindig ott vannak a vitaminhiány jellemző tünetei. Idegrendszeri panaszok, vérszegénység, étvágytalanság, emésztési panaszok... Rám egyáltalán nem jellemző egyik sem, vérszegény is csak régen voltam, amikor még alig ettem húst.

2018. jan. 15. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Az előbb linkeltem tanulmányt a b12-ről...

Illetve mondtam azt is, hogy az állatok vastagbelében tényleg termelődhet b12, de onnan már nem tud felszívódni a húsukba/tejükbe/tojásukba..


Cronometer-ről csak az egyik válaszoló írta, hogy nem megbízható. Ha összevetem más kcal táblázatokkal kb ugyanazokat az értékeket kapom.

2018. jan. 15. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!