Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Miért ítélnek el az émberek...

Miért ítélnek el az émberek azért mert Vegetáriánus vagyok? Csak azért mert 14 éves vagyok?

Figyelt kérdés
Mikor elmegyek (kivéletesen) enni valahova mindeki azzal jön hogy a Hús fontos. Miért vagyok ilyen hülye? Meggondolom magam csak felnövök...stb.... (2 éve vagyok vega)
2017. nov. 10. 15:36
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:

Őszintén mondja meg, aki feljelentett a válaszomért, hogy miért tette, persze nem haragszom érte, ha normálisan meg is indokolja.

A tegnapi kommentem nem szó szerint idézve persze, hogy éretlen, - kifejtve, hogy nem a vegetáriánus életmódra értve-, hanem az önpusztító, saját maga által felvázolt életmódjára, és, hogy nőjön fel.

Ha valaki ezt rosszindulatúnak véli, hogy egy 14 éves leánygyermeket valaki egy válaszában próbál jobb belátásra bírni- és hangsúlyozom nem a vegasága miatt- akkor nagyon tévúton jár.

Ismételten fel lehet jelenteni, de attól nem lesz jobb senkinek...

2017. nov. 11. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
28%

Tény: vegetáriánus étrend mellett nagyon nehéz természetes forrásból pótolni minden, a fejlődő szervezet számára fontos tápanyagot, vegán étrend mellett pedig még sokkal nehezebb. Nem lehetetlen, de nem triviális. Az állati eredetű táplálékban van egy rakás olyan ásványi anyag, és egyéb tápanyag, ami különösen a fejlődő szervezet számára fontos. A húsfogyasztás akkor okoz bajt, ha mértéktelenséggel és igénytelenséggel párosul (Vagyis, erősen sarkítva, ha reggelire benyomsz egy marék virslit fehérkenyérrel, délben leküldesz egy jó csülköt, vacsira meg folytásnak lecsúszik a körömpörkölt)


Ha megválogatod, mértékkel fogyasztod, akkor a fejlődő szervezet számára hasznos. Nem kell mindennap, minden étkezésre húst enni, de ha sovány húsokat, halakat rendszeresen eszel, akkor teljes értékű, és csak természetes alapanyagokat tartalmazó étrended lehet.


Vegetáriánus és vegán étrend mellett előforudlhat, hogy a szervezeted egyes tápanyagokat nem kap meg. Lehet, hogy fel sem tűnik a hiánybetegség, látszólag egészséges vagy, aztán hosszú távon mégis előjönnek problémák, ha nem figyelsz. Az ilyen esetben hiányzó ásványi anyagokat alapvetően valamilyen táplálékkiegészítővel tudod csak bevinni.


Személy szerint azt javaslom, hogy a háziorvosoddal beszélgess el a témáról. Mondd el neki, hogy akármi miatt is, de vegetáriánus vagy, szeretnél az lenni, mire kell figyelned. Tartsd be, amit mond, és ha ezek után valaki betámadja a vegetáriánus mivoltodat, el tudod neki értelmesen mondani, hogy tisztában vagy a kockázatokkal, és ezt és ezt teszed ellene.

2017. nov. 13. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
45%

#12


Nincsen olyan, hogy vegan étrend (mivel ez egy világnézet és életforma nem egy étrend vagy diéta..) Növényi étrend olyan van, ami pedig tartalmaz minden esszenciális ásványi anyagot (vas, magnézium, mangán, kalcium, réz, szelén, cink, sodium, foszfor, kálium stb).


Bevinni sem nehezebb, csak az átlagember abszolút nem ismeri vegetáriánus ételkombinációkat és az egyes növények vitamin és ásványi anyag tartalmát.

2017. nov. 13. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
83%

#13: Nehezebb bevinni, sokkal tudatosabb táplálkozást igényel. B12, D vitaminok, jód, vas és az omega-3 zsírsavak azok, amik kritikusak. Valóban nem lehetetlen, elannyira, hogy a jól megtervezett vegán étrenddel a várandós anyának sem kell felhagynia.


Ugyanakkor igen körültekintőnek kell lenni, valóban ismerni kell azokat az ételeket, amiket rendszeresen fogyasztani kell a kiegyensúlyozott étkezéshez. A fiatal és fejlődő szervezetek esetében ez hatványozottan igaz: sajnos nem egy olyan esetről tudni, amikor a rosszul megtervezett vegán étrend (mert perpill csak az étezésről, és nem a motivációról bezsélünk) súlyos fejlődési rendellenességekhez, rossz esetben a csecseő halálhoz vezetett.


Persze a húsevő étrend is tud ugyanilyen veszélyes lenni: főleg a túlzott koleszterin-bevitel okozhat szív és érrendszeri megbetegedést, a hússal fogyasztott szénhidrátos-köretek (tészta, krumpli, kenyér) könnyen vezethetnek elhízáshoz, és az ezzel járó cukorbetegséghez, és egyéb megbetegedésekhez. Az se jobb, mint a hiánybetegség.


Úgy gondolom, hogy a pontosan tervezett vegán, vegetáriánus és mindenevő étrendek tápanyag bevitel szempontjából teljesen egyenértékűek lehetnek. Ugyanakkor úgy látom, hogy kiegyensúlyozott mindenevő étrendet könnyebb megtervezni, mint ugyanezt kizárólag növényi tápanagokra alapozva.

2017. nov. 13. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
66%

#3


A vas miatt kell a legkevésbé aggódni: a teljes kiőrlésű gabonákban, hüvelyesekben, sötét színű bogyós gyümölcsökben rengeteg található. Néha vezetem cronometerbe a napi fogyasztásom, előfordult, hogy a napi szükséges mennyiség négyszeresét vittem be. A felszívódását a C vitamin segíti, amiből meg kb napi 200-1000 mg-ot érdemes bevinni.


Az omega 3-mat sem túl nehéz: gyakorlatilag egy marék dió, egy kevés lenmag vagy chia mag már a napi szükségletünk kétszeresét is fedezi, pluszba ezekben a magvakban a legtökéletesebb az omega 3 és omega 6 (kevésbé jótékony zsírsav, de kis mértékben ez is esszenciális). A bogyós gyümölcsök (kökény, szeder, áfonya stb) is elég jó omega3 források, de még a sárgadinnyében is megtalálható.


Jód miatt sem kell parázni, mivel a legjobb forrása a tengeri alga (persze ennek a fogyasztása Mo-n nem túl népszerű).


B12-ről már rengetegszer írtam ezen a fórumon, bemásolom ide is:


Ami a B12-t illeti, teljesen mindegy, hogy milyen étrenden vagy, mindenhogyan csak szintetikusat tudsz bevinni, mivel ezt a vitamint a talajban és az állatok emésztőrendszereiben élő mikroorganizmusok termelik, csak előbbinél az állandó permetezés, utóbbinál az antibiotikumok ezeket megsemmisítik, így laboratóriumokban tenyésztik őket, és a már megtermelt vitamint adják be injekcióval a "haszonállatoknak" és így kerül a szervezetükbe, ezért mondják sokan, hogy "kell a hús, mert máshogy nem jutsz b12-höz".


A szintetikus B12-nek kétes a felszívódása, ezért van az, hogy a hiánya az USA lakosságának40%-át érinti (csak 2%-a vegan).


4 vegán opció van:


- Hozzáadott metil kobalamin fogyasztása (gyengébbek kedvéért ez az aktív B12, ellentétben a nem aktív ciano kobalaminnal), a legtöbb vegan címkés termékhez ezt eleve hozzáadják.


- Metil kobalamin táplálékkiegészítő szedése


- Tiszta környezetben,forrásvíz vagy saját magunk által termelt (permetezés nélkül persze) zöldség/hüvelyes fogyasztása (a jó minőségű talajban még mindig megtalálhatóak a B12-t termelő mikroorganizmusok)


- Optimális körülmények között az ember emésztőrendszerében élő baktériumok is megtermelnék ezt a vitamint, de a mai embernél ez nem lehetséges, a rengeteg vegyszerrel kezelt termék fogyasztása és a szedett gyógyszerek miatt.


D vitamin: Az átlagember nagyon sok állati eredetű terméket fogyaszt, de februárra mégis senkinek sincs elegendő természetes d vitamin a szervezetébe. Mindenkinek táplálékkiegészítő szedését ajánlják a téli hónapokra.


Ez azért van, mert kétféle D vitamin létezik:

D2: ez található meg néhány élelmiszerben, de ezt a szervezetnek D3 vitaminná kell alakítania, mert csak azt tudjuk hasznosítani, az átalakítás során a bevitt vitamin 90%-a elveszik.

D3: A bőrben termelődik, napfény hatására, ezt tudjuk hatékonyan hasznosítani. Ajánlott lenne napi 10, télen napi 60 percet a napon tölteni.


" Persze a húsevő étrend is tud ugyanilyen veszélyes lenni"


Pontosan ez a kulcs. Ha egy vegan szülő esetleg valamit rosszul mer csinálni, azt egyből felkapja a média, de ha egy húsevő szülő szalámival meg fehér kenyérrel eteti a csemetéjét az senkit nem érdekel.


Bármilyen étrendet lehet rosszul csinálni, de ha jól csinálják akkor a növényi étrend az egészségesebb.

2017. nov. 13. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
50%
#14
2017. nov. 13. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
64%

Szerintem bátor kijelentés, hogy a "növényi étrend az egészségesebb".


Kezdjük a végéről: azt állítottam, és állítom továbbra is, hogy a vegán étrend veszélye az, hogy sokkal nagyobb körültekintést igényel. Ha rosszul csinálják, akkor könnyen hiánybetegségekhez vezet, ami ugyanolyan veszélyes, mint az elhízás, vagy az érelmeszesedés. Pont.


Személy szerint az "olyan-természetesen-amennyire-csak-lehet" híve vagyok a konyhában, részint egészségi, részint gasztronómiai okokból, vagyis számomra az az étrend, ami bármilyen táplálékkiegészítő szedését igényli, az nem teljes. (Ettől függetenül nem érem el a 100%-ot szinte soha) Ez persze a D-vitamin miatt patthelyzetet jelent télen.


Apropó D- vitamin: Nézz utána még egyszer. A D2 és D3 vitamin alapvetően hatásukban azonos, azonban a D3 vitamin jobban hasznosul. Növények alapvetően a D2 vitamint szintetizálják, a D3 vitamin pedig az állati eredetű ételekben (főleg a májban) található sok. A D-vitamin stabil ellátásához alapvetően a bőrt ért UV-B sugárzásra van szükség.


A B12 vitamint kizárólag mikroorganizmusok szintetizálják, ugyanakkor az állatok szervei (egyébként így az emberé is) tárolják igen nagy mennyiségben (az ember mája körülbelül 3 évre elegendő dózist tárol) Az általad említett alternatív (tiszta vizes forrás, nyers-zöldségek) B12 vitamin tartalma marginális, ezért is kell plusz étrend-kiegészítőt fogyasztaniuk a vegán étrendet követőknek. A tojás szintén nem a legjobb forrás, a "tuti" a máj fogyasztása. A bélrendszerben termelődő B12 vitamin "későn" (A vastagbélben) szintetizálódik, és nem a vékonybélben, ahonnan egyébként fel tudna szívódni.


Az omega-3 és omega-6 zsírsavak aránya nagyon fontos: omega-6-ot viszonylag könnyű bevinni (növényi olajok igen sokat tartalmaznak), az omega-3 már nehezebb. Az általad említett dió jó forrás, csak nem egy marékkal, hanem sokkal többet kell enni belőle, az ideális arány a kétfajta zsírsav között inkább az 1-1. A tuti az lenne, ha minden ember baromi sok halat ehetne. (Ha nem lenne horrorisztikus a halak ára, akkor én is ennék htei több alkalommal halat)


Akárhogy is nézem: mindenevő étrend mellett könnyebb elérni az ideális arányokat. Vegetáriánus és vegán étrend mellett viszont nagyobb odafigyelést igényel, sokszor étrendkiegészítők fogyasztásával. Ez nem baj, ha sikerül elérni a helyes arányt, akkor a vegán étrend egészséges. Viszont ha az arányok rendben vannak, akkor az mindenvő étrend pontosan ugyanilyen egészséges. A probléma az, hogy a vegán étrendhez hasonlóan a mindenevő étrendet követők sokszor ugyanolyan egyoldalúan esznek.

2017. nov. 13. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
27%

" nagyobb körültekintést igényel"


Ez az oldal rengeteget segít ám, csak kevesen ismerik még: [link]

Gyakorlatilag megmutatja mindennek a tápanyagtartalmát.


Így már főleg nem egy nagy tudomány az összeállítása, de aki vegan és még erre is lusta, annak még mindig ott vannak a táplálékkiegészítők (de ettől még az étrend nem igényel implicit módon táplálékkiegészítést).


" az az étrend, ami bármilyen táplálékkiegészítő szedését igényli, az nem teljes


Az általad említett alternatív (tiszta vizes forrás, nyers-zöldségek) B12 vitamin tartalma marginális, "


A b12 szükségletünk amúgy minimális, 2,8-3,2 µg naponta. Kb napi 3-3,5 l vizet (forrásvizet) iszok, optimális esetben ennek ezt fedeznie kell.


Kiegészítések: Ha a húsból jutsz B12-höz az is táplálékkiegészítésnek minősül, mert ugyanúgy nem természetes módon kerül bele a vitamin, hanem laboratóriumokban tenyésztett mikroorganizmusok által előállított b12 oltóanyagból, amit az állatokba fecskendeznek. Az átlag vegan ugyanígy kapja meg, csak nem közvetetten húsfogyasztással, hanem explicit módon tabletta formájában. A hatás ugyanaz: vagy felszívódik vagy nem. Sokaknak nem, ezért lehetnek a húsevők is ugyanúgy b12 hiányosak.


A növényi étrend, amíg valaki tiszta területen él (ergo nem városokban, hanem inkább falun, a természethez minél közelebb) nem igényel táplálékkiegészítést. Arról pedig, hogy az ember kiszakadt a természetből, és tönkretette a talajt, nem az étrend tehet.


Én sem szedek semmit (sem táplálékkiegészítőt, sem gyógyszert, semmit), mégis tökéletes a vérképem. Ellenkező esetben szednék, mert mást úgysem tehetnék.


A B12 mennyisége mindig a talaj minőségétől függ (ami városokban és monokultúrás földterületeken a legsilányabb). Egy budapesti családi ház kertjében termett zöldségnek, nem csoda, ha marginális vagy inkább nulla a b12 tartalma.


Az állattenyésztéshez való takarmányelőállítás (állandó permetezés és monokultúra) mára teljesen kizsigerelte a talajt, ezért a tápanyagtartalma sokkal alacsonyabb már. Kivéve erdőkben, hegyvidékeken, vagy olyan helyeken ahol nincs takarmánytermesztés.

Ilyen hely pl az Őrség, ott jó állapotban van a talaj, és az ilyenben képesek nagyobb számban is megélni a vitamint termelő baktériumok.

Persze az emberek többsége nem eszik/iszik (kivéve talán alkoholt, de az itt nem játszik :) )semmit ami lakóhelyén termett volna, így nekik marad a kiegészítés étrendtől függetlenül.

A vastagbélben nem termelődik b12 az átlagembernél, a húsevőknél meg pláne nem, mert az állatokat antibiotikumokkal tömik, és az belekerül a húsukba is, ehhez jön még hozzá, hogy valószínűleg ők maguk is szednek gyógyszereket..


A b12 szükségletünk amúgy is minimális, 2,8-3,2 µg naponta.


" az ideális arány a kétfajta zsírsav között inkább az 1-1 "


Az utóbbi évtized kutatásai szerint inkább 4-1 - az omega 3 javára -

Egyébként megnéztem cronometerben is: napi 25 g dió már fedezi az omega3 szükséglet 142%-át (durván másfélszeresét). Ez nem valami nagy mennyiség belőle.



" A tuti az lenne, ha minden ember baromi sok halat ehetne."


A tengerek és édesvizek még a talajnál is szennyezettebbek, a halak testében nagyon sok higany kerül..

Ezenkívül koleszterintartalmuk sem gyenge.


" mindenevő étrendet követők sokszor ugyanolyan egyoldalúan esznek."


Olyannyira, hogy szinte mindenki beteg és gyógyszerszedésre kényszerül.. (Mo. a világelsők közé tartozik a szív és érrendszeri betegségek elterjedettségében és az ország lakosainak 65%-a kövér).


Azt azért mondtam, hogy a növényi egészségesebb, mert nem tartalmaz koleszterint, extra mennyiségű fehérjét és zsírt, sokkal kevesebb vegyszer jut általuk a szervezetbe stb. Természetesen ehhez az életmódhoz is hozzátárózik a rendszeres mozgás is.

2017. nov. 13. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
74%

Ne haragudj, de ez a forrásvíz-B12 vitamin nekem gyanús egy picit. (De ha hozol egy cikket a témában, akkor annak örülnék, tényleg - lehet angol is, csak arra kérlek, hogy megbízható forrásból származzon)


Félre ne érts, nem vagyok a vegán étrend ellen, csupán a kérdező arra volt kíváncsi, hogy miért érheti kritika. Ezzel kapcsolatban hívtam fel a figyelmet néhány dologra, amit vegánként szem előtt kell tartania. Ha a kérdés az lett volna, hogy miért veszélyes a húsfogyasztás, akkor most a vöröshúsok és feldolgozott húsipari termékek rákkeltő hatásairól írtam volna.


Magyarországon a legnagyobb probléma az, hogy egyszerűen nincs gasztro-kultúra. Még mindig hangsúyos a minnél több, minnél súlyosabb, a zsíros hús-szénhidrát-köret körül forgó étrend, ami mellé mozgásszegény életmód társul. Így nem csoda, hogy olyan állapotban van a magyarok egészsége, amilyenben.


Ami a vegyszereket illeti: sajnos bármit vesz az ember, az találkozik vegyszerekkel, másképp a mostani tömegigényeket egyszerűen lehetetlen kielégíteni. Gyorsan, minnél többet termő növényeket nemesített az ember, ezek persze érzékenyebbek bizonyos kártevőkre, ami ellen permetezni kell. Az óceánok is olyan állapotban vannak amilyenben, ezért a halfogyasztás is lehet kockázatos (bizonyos halfajtákat várandós nőknek nem is ajánlott fogyasztani), de ebben megint a mértékletesség és a körültekintés a mérvadó. Mindenesetre a kéthavi egy-egy konzervnél mindenképpen jobb lenne a heti 1-2 "hal nap", még a higany-tartalom ellenére is.


Továbbra is azt gondolom, hogy nincs olyan, hogy ez az étrend jobb vagy rosszabb. Persze, érvelhetnék azzal, hogy nem véletlenül mindenevő az ember, de azért van akkora agy a fejünkben, hogy ezeken túl tudjunk lépni. Ha valaki vegán akar lenni, akkor hajrá, csak figyeljen oda. Ha valaki mindenevő, szintén hajrám figyeljen oda. Ha mindketten odafigyelnek, és együtt futnak heti három alkalommal egy-egy órát, akkor kb egyformán egészségesek lesznek, különbséget legfeljebb csak a "hozott" anyag, a genetika jelent.

2017. nov. 13. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
Na pont az ilyen félidióták miatt terjed az a sok baromság, hogy egy fejlődő szervezet nem lehet vega... nem a vegasággal van baj, hanem az agybetegekkel... mint a kérdező.
2017. nov. 14. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!