Több éve vegetáriánus vagyok, de most vissza kellene térnem a fehér húsok mérsékelt fogyasztásához. Mit tegyek?
Több éve vegetáriánus vagyok (csak húst nem fogyasztok, tejet, tejterméket rendszeresen fogyasztok és tojást is ritkán).
De az utóbbi időben elkezdett hullani a hajam.
Azt mondták, hogy ez összefüggésben lehet azzal, hogy egyáltalán nem fogyasztok húst vagy húsos ételt, illetve táplálékkiegészítő dolgokat sem, és vitaminokat sem (gyümölcs pedig kevesebb volt, van most).
Azt javasolták, hogy legalább minimálisan és legalább fehér húst (halat, csirkét) fogyasszak, saját érdekemben.
Utánaolvastam, hogy van a vegetáriánus étrenden belül a szemi-vegetarianizmus, vagyis akik mérsékelve fogyasztanak fehér húst is.
Nem akarok visszaszokni a húsevésre, de hogy meggyőződjek, valóban a vegetáriánus étrend miatt van-e a hajhullásom, így egy ideig fogyasztanom kellene minimálisan fehér húst.
Mit gondolnak a vegetáriánusok?
Nem azért válaszolgatok itt, hogy ilyen jött-ment senkiknek bizonyítgassak.
A kérdező kérdezett, én válaszoltam, hogy elhiszi vagy nem, pont telibe szarom, azt meg főleg, hogy neked tetszik e.
A tényeidről meg annyit, hogy valahol hallottál valami foszlányt, amit kiegészítettél a saját fantázia világoddal, én meg mérhető eredményekről, meg gyakorlati tapasztalatról beszélek.
És a kérdés kiírásának az oka is engem igazol, de persze, csak fantáziálgassatok tovább a helyes étrendről, végül is nem én kopaszodom... :)
Te beteg vagy hallod :D
Kettőnk közül én írtam egyedül tudományos tényeket, te hadonásztál a levegőbe, hogy állati meg teljes fehérje, mikor azzal sem vagy valójába tisztában, hogy mit is jelent ez.
van egy két fontos tápanyag, ami növényekben semmilyen szinten nem található meg, ezeket vedd figyelembe:
- B12 vitamin (halak, tejtermékek)
- D-vitamin (halak, tejtermékek)
- retinal, vagy A vitamin (a B-karotin van csak növényekben, felszívódása azonban csak hatoda az állati retinolnak)
- állati eredetű vas, cink (állati eredetű vas pl. 15%-os felszívódással bír, a növényi 5%-al és egyéb hatások, mint az oxalát (spenót), rostok (gabonák, hüvelyesek), vagy a fitinsav (gabonák, magvak) tovább rontják a felszívódását
- kreatin az izomösszehúzódáshoz (húsok, halak)
- értékelhető mennyiségű és felszívódású kálcium (habár bizonyos magokban, mint a szezámmag -emészthetősége kétséges - megvan, vagy a mandula)
- komplett proteinek (protein-komplettálás kell többféle növényi proteinből)
Ember :D A hús a legnehezebben emészthető étel az összes közül! Átlagosan 3-6 óráig tart az emésztése!
UTolsó... jó hogy megint osztod a hülyeséget...
- B12 vitamin (halak, tejtermékek) - a vegetáriánusok ESZNEK TEJTERMÉKEKET! A vegánok nem, de a kérdés NEM ERRŐL SZÓLT!
- D-vitamin (halak, tejtermékek) - lásd fentebbi kommentáromat + A d vitamin elsődleges forrása az ember számára a napfény - melynek hatására a bőrben termelődik, bármennyire furcsa is (linkeljek tanulmányt?), nem pedig a táplálkozás által történő bevitel.
- kreatin az izomösszehúzódáshoz (húsok, halak) - a kreatint nem szükséges bevenni a szervezetbe, mivel az esszenciális aminosavakból előállítja az magának. Tehát ezt is teljesen felesleges volt leírnod, mert tökéletesen mellékes tényező, ami vagy bekerül a szervezetedbe, vagy nem, se nem árt, se nem használ jobban.
- értékelhető mennyiségű és felszívódású kálcium (habár bizonyos magokban, mint a szezámmag -emészthetősége kétséges - megvan, vagy a mandula) - na ha most magad is leírod, hogy több magban is előfordul, akkor miért is sorolod fel, mint jelen nem lévő? Arról nem is beszélve, hogy a tej, szójatermékek, tengeri növények (wakame, alga, stb.), valamint a babfajták és a brokkoli is tartalmazzák, de még ha szeretnéd felsorolhatok legalább 10 másik növényi forrást is.
- komplett proteinek (protein-komplettálás kell többféle növényi proteinből) - jajj istenem, huszonhatezredszerre is, a kérdező nem vegán!
A továbbiakban ha kérhetlek ne reagálj vegetáriénusoknak szóló kérdésekre, hiszen láthatóan inkompetens vagy a témában alapjaiban, mivel még azzal a különbséggel sem vagy tisztában, hogy mit jelent vegetáriánusnak (lakto, ovo, lakto-ovo) és vegánnak lenni.
Ha pedig élből ignorálod ezeket a tényeket, és egy halom téves információval árasztod el a kérdést, ami egyébként is irreleváns a probléma szempontjából, azzal nem segítesz senkin.
Bár tudjuk, nem a segítőkészség a célod, hanem a kötekedés.
Kedves 27-es, "Hozzáértő" vega barátom. Inkonpetens módon pár dologra reagálnék, ha ilyen profinak érzed magad a témában.
A hús nem a legemészthetetlenebb étel. Ekkora hülyeséget rég olvastam. Linkelj tanulmányt, ahol ezt írják, mert ilyet még sehol nem olvastam. A tojás aminosavai 1,3 g emésztődik meg 1 órán belül. A legtöbb zöldség min. 3 órás emésztődésű. A hús is lassú, de sok más étel is az.
Tipikusan a vegák lökik ezt a baromságot, más épeszű ember nem.
B12 vitamin ugyan be lehet fedezni tejtermékekből, 1 liter tejnél kezdődik a dolog, sajtból is sok száz gramm fogyasztása jelenti a napi bevitelt. Megoldható, de én még nem láttam vegát ilyen mennyiségben kajálni, tudatosan.
1 pohár tejecske vagy joghurtka, 1-1 tojás nem elég a napi bevitelhez. Minden növényi forrásban O, azaz nulla mikrogramm B12 vitamin van. Multivitaminokból pedig nagyon rosszul szívódik fel. Erről ennyit.
D-vitamin. Nem tudom okoska feltűnt-e már, hoyg nem egész évben süt a nap, hacsak nem valami Atlanti-óceáni szigeten élsz. A lakosság 95%-a D-vitamin hiányos a téli hónapokban. A tojássárgája (1 db) a napi szükséglet 5%-át tartalmazza. Fejelj meg minden tojássárgáját annak koleszterin adagjával is, amely 300 g húsnak felel meg.
A nyáron zsírban elraktározott D-vitamint télre a legtöbb embernél teljesen felhasználja a szervezet, ezért alakul ki D-vitamin hiány. Olajos halakkal pótolni lehetne, erről próbáltam írni, de a hozzád hasonló okoskák kötnek bele állandóan. Ezek tudományos tények, cáfold tanulmányokkal, ha tudod.
A kreatin a máj is előállít arginin, glicin és metionin aminosavakból, ha VAN elégséges protein, de élelemből is be (kéne) fedeznünk egy részét, elsősorban húsokból. Előállíthatja a szervezeted az egészet, ha eszel elég proteint. Azért a vegák és vegánok nem arról híresek, hogy proteinnel bőven el lennének látva.
Sportolók szükséglete még nagyobb a sport (főleg ha megerőltető) utáni izomlebomlás miatt.
Nem esszenciális aminosav, ez tény, de minden létező biokémia könyv külön kiemeli, hogy vegetáriánusok ehhez nem jutnak hozzá élelemből. Nem tudom mit kell ebbe is belekötni.
Kálcium: felsorolhatsz nekem bármennyi növényi forrást, de
ad 1, nem tartalmaznak elég mennyiségű kálciumot, az olajos magvak igen, de baromi sok zsírral karöltve, ami távol áll az egészséges mennyiségtől
ad 2, a kálcium növényi forrásokból pocsék módon szívódik
brokkoli, zabpehely az 50 mg-os mennyiségével nem sokat segít, persze valami egy huszad mennyiség 100g-ban, de a napi 1000 mg-os beviteledet ezzel nehezen fogod befedezni.
tejtermékek segítenek, 1 liter tej, 150 g trappista sajt.
Komplett protein: abban az esetben, ha lenyomsz napi 10 tojást vagy 2 liter tejet nem szóltam.
Esetleg 300 g babot és 300 g barna riszt naponta kombinálva.
Ez egy 70 kilós ember minimum szükséglete, sportolás nélkül.
Azért megnézném a sok salátazabáló vega hol eszik ennyit.
Na viszlát uram, ide utoljára írok francnak okítom az elvakult növényevőket
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!