Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Mik a vegetáriánus, vegán,...

Mik a vegetáriánus, vegán, raw vegán étrend előnyei egy mindenevő étrendjével szemben?

Figyelt kérdés
Rengeteg írás van a témában, amik sajnos igen elfogultak vagy az egyik vagy a másik irányba. Van olyan, aki tudományos kutatások eredményeinek hatására adta fel a húsevést, lett vegán vagy raw vegán? Ha igen milyen érveitek vannak? Sajnos igen sok a húsevés ellen szóló cikk nálam hitelét veszti, mert a húsevést szinte démonizálja, a vegánságra pedig valláspótlékként tekint.
2011. máj. 18. 16:20
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem egy vegetáriánus, vegán, raw vegán és mindenevő étrendje is lehet kiegyensúlyozott, egészséget támogató vagy éppen ellenkezőleg! Írok példát is.


Vegetáriánusok esznek, ehetnek például sült ételeket, olyat, amely nem tartalmaz húst és nem zsírban, hanem olajban sült. Vannak fánkok, fehér liszttel készült ételek, amelyek elkészítéséhez nem szükséges állati eredetű anyag, még tojás és tej, tejtermék sem. (Próbáltam, onnan tudom.) Diós tekercset is lehet készíteni mindenféle állati eredetű termék hozzáadása nélkül. Ezek az ételek, például az édességek vagy olajban kisütött finomságok nem egészségesek attól, hogy nem tartalmaznak húst, állati zsírt. Olajban sütés során dioxin keletkezik. Cukortartalmuk magas. Tehát az a vegetáriánus, aki magának süt, főz, hogy a süteményében ne legyen például tojás vagy leellenőrizhetetlen összetevők, ő sem táplálkozik egészségesen, ha fogyaszt például kristálycukrot, fehér lisztet, vagy agyonsózza az ételeket.

Például egy átlag lecsó nem tartalmaz húst és olajban is lehet dinsztelni, stb, mégis épp a lecsó nem egészséget támogató étel, hiszen nagyon savasít.


A tejterméket fogyasztó vegetáriánusok sem táplálkoznak egészségesen. A tejtermékek – és főleg a Magyarországon leggyakrabban elérhető tehéntej és tehéntejből készült ételek egészségtelenek. Tulajdonképpen a sajt egy rothadt dolog, hiszen a tej rothasztásának az eredménye.


Egy vegetáriánus egészséges maradhat akkor, ha az előbb felsorolt anyagokból keveset fogyaszt és emellett sok zöldséget és gyümölcsöt, gyógy- és fűszernövényeket, tiszta vizet fogyaszt, valamint, ha mértékletes és nincsenek káros étkezési szokásai.


Leginkább vitamin, ásványi anyag, nyomelem tartalom szempontból érdemes egészségesnek vagy egészségtelennek tekinteni egy ételt, illetve étrendet. Amennyiben a szervezet számára könnyen hasznosuló és tápláló anyagokat tartalmaz egy étel, akkor az egészségesnek mondható, ha pedig nehezen feldolgozható, lerakódásokat képző anyagokat tartalmaz, illetve mérgező bomlástermékek keletkeznek a szervezetben a feldolgozás során, az egészségtelen.


A nyers növények tartalmazzák azokat az enzimeket, amelyek a saját lebontásukhoz szükségesek, ezért annyira ajánlott ezek fogyasztása, valamint a szervezet számára jótékony vitamin, ásványi anyag, nyomelem tartalom miatt.

Főzés során a vitaminok, enzimek károsodnak, ezért egészségesebb egy átlagos raw vegán étrend, mint a vegán vagy vegetáriánus.


A hús tudtommal savasít. Nyersen általában a legtöbb ember nem fogyaszt húst, vért, csontot. Azért írtam, hogy általában, mert úgy emlékszem, hogy vannak, akik nyersen is fogyasztanak húst. Arnold Schwarzenegger egy könyvében leírta, hogy ő nyersen, valamiféle turmixféleség összetevőjeként, nagy adag húst fogyasztott - egyebekkel. Talán annak még van értelme. Nyilván nem az íze miatt folytatott Arni ilyen étrendet, hanem az izomtömeg-növelés végett.

(Csak zárójelben jegyzem meg, hogy én nem tudnám azt megenni, kíváncsi vagyok, hogy az olvasók közül hányan vállalnák be napi szinten azt, hogy nyers hústurmixot fogyasszanak ;-))


A tejtermékek, húsok, gabonák, hüvelyesek, feldolgozott élelmiszerek savasítanak! Ez tény.


Maradnak a zöldségek, fűszernövények, gyógynövények, gyümölcsök, víz – ezek nem savasítanak. A gyümölcsöket nem kell túlzásba vinni a szacharid tartalom (szénhidrátok) miatt.


De ha az ember csak egy kicsi feldolgozottat eszik, akkor azt még tudja ellensúlyozni, viszont, ha mértéktelenül rááll ezek fogyasztására, akkor annak előbb-utóbb betegség lesz a vége.


Részletesebben is olvashatod az elképzeléseimet: [link]

Itt találsz egy rövid PRAL táblázatot és megnézheted, hogy mely ételek savasítanak, melyek lúgosítanak: [link]

Hosszabb PRAL táblázat angolul értőknek: [link]

2013. okt. 2. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim válasza:
Én 12 éve vagyok vegetáriánus, semmi problémám nincs...persze az is igaz, hogy elég sokat vagyok friss levegőn és sokat mozgok, ami szerintem szintén nagyon fontos, az egészség fenntartása érdekében... kisbabát várok és az összes vérképem jó, most persze jobban odafigyelek, hogy mit eszek, de eddig is teljesen egészséges voltam. Átlagosan évente egyszer beteg leszek-nátha, max torokfájás, köhögés-. A vallás, az állatvédelem és az egészséges életmód is az okaim közé tartoznak, de igazából az is, hogy nem szerettem a húst igazán sosem...
2013. nov. 13. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!