Állatvédelmi vegánok vegetáriánusok nem gondoltak arra hogy a növénytermesztés során több állat hal meg?
Ha valaki Inkább csak Húst eszik akkor általában egy nagytestű állatot fogyaszt pl marha vagy disznó vagy egy két kisebb testűt mint pl a csirke, viszont állítólag a növénytermesztés során sokkal több állat pusztul el, madarak, rovarok, pockok stb. főleg az aratás során.
Erről készült egy egyetemi tanulmány.
Nem vagyok vega/vegán, de logikusan belegondolva, az elfogyasztott haszonállatok is növényeket esznek. Namost ha azt nézzük, hogy egységnyi területen adott mennyiségű gabona egy embernek mondjuk 1 évig elég, akkor az jó arány. De ha betesszük közben a marhát is a sorba, ami mondjuk fél év alatt felzabálja ezt a mennyiségű gabonát, holott őt az ember utána 2 hónap alatt megeszi-akkor érezzük, hogy matematikailag jobb; ha kimarad a köztes fázis, a marha.
Tehát röviden: igen, a növénytermesztés során is pusztulnak el állatok, de ezek húsevés mellett is. A vegák szempontjából az az érdekes, hogy ezen felül nem pusztul el több állat.
Na igen, logikusan belegondolva... Ok, termesszünk emberi eledelt, hagyjuk ki belőle a haszonállatot.
De a mezőgazdaság nem ennyire egyszerű, mint ahogyan a kívülálló látja.
Nem minden föld alkalmas bármi termesztésére. Ahol dédapám takarmányrépát és takarmány kukoricát termesztett, ott nem termett volna meg a búza, vagy a brokkoli. Mondjuk, ezt az elején az elvtársak sem igazán értették, aztán csak volt annyi eszük, hogy rájöjjenek, hogy az öreg ért hozzá, ők meg nem.
Azonfelül az állatok megeszik az emberileg ehető növények azon részeit, amit az ember nem eszik meg. Szalmabálák? bedarált kukorica torzsa, mind-mind állati eledel. Széna? Nem emberi táplálék.
Mifelénk a marhákat felhajtják az alpesi legelőkre május elsején, októberben lehajtják. Ezzel jót tesznek az alpesi legelőknek is, nélkülük elgazosodnának.
Aztán még itt van a szerves trágya problemája is. Amit aranyárban mérnek. Ha kihagynánk az állatokat az egyenletből, mivel trágyáznánk a földeket, hogy megfelelő termést hozzanak? Emberi táplálkozásra.
Műtrágyával? Az egészet? Ok, de ma már tudjuk, hogy a műtrágya környezet szennyező, azt meg már nagyapám is tudta, hogy néhány év alatt kiégeti a földet.
Igen, gondoltak. Nem te vagy a világon az első, akinek ez a gondolat eszébe jutott.
Az első nagyon jól leírta. Az állatokat is etetni kell valamivel. A felhasználható tápértékük pedig töredéke annak, amit velük megetetnek.
Ráadásul a mai fogyasztói társadalom egyszerű lehetőséget ad arra, hogy az állatnak csak a neked tetsző részét vedd le a polcról. Mivel egy csirke nem tud 5 mellet és 8 lábat növeszteni, és a tehén sem csak bélszínből áll, a kevésbé népszerű testrészek elpazarlódnak. Ugyan nem teljesen, mert adalékokkal keverve mégis megetetik velünk felvágott és társai formájában, de ez már nem jó minőségű, teljes értékű táplálék.
Az pedig nem jellemző, hogy valaki csak húst eszik. Aki hagyományos módon, nem vegetáriánusként táplálkozik, az a hús mellé általában eszik köretet, salátát, nassolni valót, édességet. Ezek közül rengeteg vegetáriánus, vegán, tehát növényekből van, amit meg kell termelni, le kell aratni, stb.
Ismerem a komposztálást. De ugye nem kiskertekből akarsz etetni 8-10 milliárd embert?
Keresztapám 300 hektáron gazdálkodik. Abból nagyjából 50 hektár kaszáló. Nem termőföld. Olyan is van. Télen az onnan származó szénát eszik az állatai. Nem, nem tudna azon az 50 hektáron gabonát termeszteni emberi fogyasztásra, mert az nem termőföld. De onnan jön a téli eledel egy része az állatainak.
200 hektáron gabonát termeszt, búzát, kukoricát, árpát, és nagyon csúnyán nézne, ha valaki azt ajánlaná neki, hogy 200 hektárnyi gabonaföldet komposzttal trágyázzon istállótrágya helyett. Még így is szüksége van műtrágyára is. Amit nagyon nem szeret, de nincs elég állata.
Tudom, hogy most mindenki ért mindenhez. De hidd el, a nagybani mezőgazdaság nem arról szól, hogy van 10 tő paradicsomom, és két saláta ágyásom, aztán azt trágyázom a komposzttal.
#1: ott van a tévedés, hogy a marha gabonát eszik. Vagy szóját. Nos, nem, mivel a marhának nem ez a természetes tápláléka. Valamennyit kap ezekből is, de ezek csak kisebb részét képezik a takarmányának (nagyobb része: széna, szilázs, zöldtakarmány stb.).
A mai mezőgazdaság (ahogy bármilyen ipari tevékenység) mindenképpen rengeteg állat halálát okozza, ha növénytermesztésről, ha tömeges állattartásról van szó. Vagy elfogadjuk ezt, vagy megtermeljük magunknak, amit megeszünk, környezetkímélő módon, de utóbbira nagyon kevés embernek van lehetősége, igénye és tudása. Köztes megoldásként fel lehet kutatni ökológiai gazdaságokat, és amit lehet, megbízható forrásból beszerezni, de ennek is megvannak a korlátai.
A cikkben említették, hogy a vegánok nem okoznak szándékosan halált, illetve a vadon élő állatok haláluk előtt teljes, boldog életet élhetnek, míg a haszonállatok nem. Ha mondjuk összehasonlítunk egy szabadtartásban tartott állatot, amit levágnak, amint elér egy bizonyos súlyt, de addig megkap mindent, amire szüksége van (védelem, élelem), egy olyan állattal, amelyik vadon él, de bármikor (akár kölyökkorában, vemhesen, vagy amikor kicsinyei vannak) elkaphatja egy vadállat, vagy gépek, mérgezés áldozatául eshet, de éhen is halhat, hát nem tudom, melyik a jobb. Kevés vadállat él békességben, bőségben élete alkonyáig. Az egész életüket szűk ketrecben töltő állatok esetében már van különbség a minőségi élet tekintetében. De nem muszáj ilyen húst venni. Ott vannak pl. a vadvízi halak, nekik kb. mindegy, hogy ember eszi meg őket vagy más állat, addig viszont nincsenek ketrecbe zárva.
A kártevőirtás pedig szerintem szándékos tett, ami állatok halálát okozza. Ha vegán valaki, ha nem, ezt nem igazán lehet elkerülni elég sok élelmiszer esetében.
Szóval a helyzet egyáltalán nem olyan fekete-fehér és egyszerű, mint egyesek szeretnék gondolni. Szerintem a jelenlegi népesség, fogyasztás (és pazarlás) mellett nem igazán mutatkozik olyan, átlagemberek számára is elérhető megoldás, ami mindenkinek jó - az állatoknak, az embereknek és a környezetnek is.
Azt mindig elfelejtetitek, hogy a növény is élőlény!!!
Azzal a különbséggel, hogy az nem tud elfutni, amikor veszélyben érzi az életét, és nem halljuk a sikoltásukat, amikor levágod/kitéped a helyéről, amikor élve, nyersen eszed, ...
Van, létezik a világon egy u.n. táplálék-lánc, aminek a legtetején az ember, utána az állat, majd a növény, de a növény is táplálkozik valamivel, tehát ő is él, ő is lélegzik, eszik-iszik, születik és meghal.
Miért kell kizárólag csak az állatokat védeni az embertől????
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!