Mi a különbség a sűrítés és dúsítás között?
Valamilyen ételbe plusz sűrítő vagy plusz dúsító anyag kerül, tehát a tömege, súlya mindegyik esetben változni fog.
Mindkét eljárásra többféle mód, anyag szóba jöhet.
Eléggé akadémikus a kérdés :D
A sürítés célja az étel levének sürítése, kevésbé folyós állag elérérése.
Ez például lehet rántás, habarás, pürésített alapanyagok (zöldségfélék, krumpli) belekeverés.
A dúsítás ellenben nem az állag javítására szolgál, hanem hogy tápdúsabb legyen, vagy több kalóriát, vagy több fehérjét-szénhidrátot tartalmazzon az étel. Erre alkalmas többek közt tojás, tejföl/tejszín/vaj, pépesített hús,sajt hozzáadása, de lehet a sürítésnél említett eljárások egyike is.
A kettö nem ugyanaz, de lehet köztük átfedés.
A különbség, hogy a sűrítés általában kizárólag a sűrítésről szól, vagy nagy vízfelvevő képességű anyaggal, vagy finom szemcsés nagy viszkozitású anyaggal vagy más módon,(pl hosszú molekula láncú anyaggal)
a lényeg hogy sűrűbb legyen az étel, és ha emellett valami más anyag is van, az leginkább csak a sűrítési eljárás miatt szükséges, de nem azon van a hangsúly.
Pl egy rántásnál a liszt a lényeg, az sűrít, a zsiradékban való elkeverés a csomómentességet, illetve pirítás esetén a színt és az ízt befolyásolja, de nem a plusz zsiradék a lényeg, hanem a liszt.
Ugyanez egy másik egyszerű példával, pl a habarásnál szintén a tiszt a lényeg, hogy valamilyen tejtermékkel (általában tejföllel) keverjük el, az csak az egyszerűség miatt van, a sűrítést vízzel elkeverve is meg lehetne csinálni,és utána tejföllel hőkiegyenlítéssel dúsítani.
És akkor meg is érkeztünk a dúsításhoz, ami finomabban módosít az étel állagán, mint egy sűrítés, viszont tápanyagban sokkal gazdagabbá teszi az ételt. Ez általában valamilyen magasabb zsiradéktartalmú élelmiszerrel történik, tejszín, vaj, tejföl, tojássárgája.
A hasonlóság, hogy vannak esetek, mikor a kettő közti különbség elmosódik.
Pl egy legírozásnál, több tojássárgájával egész hatékonyan lehet sűríteni, nem véletlenül hívják francia habarásnak is. Ugyanakkor alapvetően egy dúsítási eljárás, mert megfelelő arányban a tejszínnel már inkább krémesebbé, tartalmasabbá teszi az ételt, és csak elhanyagolhatóan sűrűbbé.
Ugyanez fordítva is igaz, pl egy beurre manie esetében, ami meg alapvetően egy sűrítés lenne, gyakorlatilag egy hideg, vajas "rántás" és a vaj elvileg a liszt szemcsék szétválásáért, és a sűrítés csomómentességéért felel,
viszont (hasonlóan a habarás tejföléhez) eleve olyan ételekhez alkalmazzák, amihez megy a vaj, illik hozzá egy vajas dúsítás, és ha módosítunk az arányokon,(kevesebb liszttel) akkor sokkal inkább dúsítani fog mint sűríteni.
Ugyanezeket fogalmaztam meg egy mondatban, csak nem tértem ki a részletekre.Ha ez a kérdezőnek nem egyértelmű, akkor szóljon, hogy bővebben.
Aki megtette, jól tette, de azért nem kellett volna lenullázni...
Én legalább nem a Google-t javasoltam, bár azt is megtehettem volna.
De most megteszem, ha a kérdező valós-nem mások által vélt- lexikális választ akar a kérdésre, forduljon bizalommal a legismertebb kereső funkcióhoz.
Legnagyobb valószínűséggel "kimerítő" választ tud kapni a kérdésére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!