Miböl készül az a szósz amit a giroszra tesznek?
Na ez az, amire nem jöttünk rá évekig:((
Annó, nyíregyházi állomás mellett ettünk tökéleteset. Később, a barátom nyitott egy gyroszost. Évekig próbálkoztunk, ezer féle szószt csinálni. Nem sikerült olyan finomat. Biztos, hogy másnak is tetszett, mert ott mindig hosszú sor kígyózott.
Amit Magyarországon árulnak, az általában nem gírosz (az új helyesírási szótár szerint így kell már fonetikusan írni), hanem valami vegyüléke az arab shawarmának, a török dönernek és a görög gírosznak. A gíroszt a saját maga meg a magyar vásárlók szája ízéhez igazítja az eladó.
Mindhárom szó egyébként a "forogni" igéből ered (a giroszkópban megtalálod a görög szó gyökét).
A gíroszt Görögországban a legtöbb helyen nem ilyen zsebes kenyérbe töltik, hanem kelt tésztából sütnek egy viszonylag lágy állagú pitát, felszúrás nélkül rápakolják a tölteléket és csak félbehajtják. Ők töltik savanyúsággal, friss zöldségekkel... és sült krumpli! meg SERTÉS- vagy csirkehús (ritkább esetben bárány) kerül bele. A görögök keresztények, tehát esznek disznót. A szósz a leggyakrabb esetben tzatziki (itt sincs általános recept, ahány ház, annyi szokás, általában zsíros görögjoghurt, reszelt uborka, olívaolaj, menta, kapor, fokhagyma, só és némi citromlé az összetevő, van, ahol a kaprot hagyják ki, van, ahol a citromlevet, van, ahol a mentát).
A görögjoghurt tradicionálisan báránytejből készül, másabb ízvilágot képvisel, mint a tehéntej.
A törökök dönere a laposkenyeres (pitás) verzió. Itt kerül bele káposztasaláta, hagyma, paradicsom, savanyított paprika (nem jut eszembe a neve). A szósz változatos lehet, általában van egy joghurtalapú és egy paprikás, amely ízében nagyon hasonlít a mi Piros Aranyunkra. Jó sós is. Leggyakrabban marhával vagy csirkével töltik. Ismerik a dürüm dönert vagy yufka dönert (szupervékony, lágy tésztába csomagolják a cuccot, nem pitába).
A shawarma meg arab országonként eltérő. Ők nem laposkenyérbe töltenek általában, hanem a yufkához vagy a dürümhöz hasonló tésztába (leginkább a búzalisztes spanyol tortillához tudnám ezt hasonlítani, valószínűleg egyezik is a kettő). Itt is a marha, csirke, bárányvonal a legjellemzőbb, de gidahússal is készülhet. A tésztát megkenhetik hummusszal vagy tahinivel. Megszórhatják aprított petrezselyemmel vagy zöld korianderrel. A joghurtszószt mentával, petrezselyemmel, fokhagymával és/vagy zöld korianderrel ízesítik.
A libanoniaknál meg főleg fokhagymaszósszal dolgoznak (de ezt a fokhagymaszószt az egész arab világ ismeri): növényi olajból, citromléből, friss fokhagymából és sóból készítenek emulziót. Hasonló, mint a majonéz, csak tojássárgája nélkül.
A görögjoghurt esetleg juhtejből készülhet, a bárány is a juhtejet még szopja, és nem adja...
Legtöbb magyar gíroszosnál fokhagymás joghurtos szószt használnak, de nem garantálnám, hogy valódi görögjoghurtot használnának.Ők is a minél olcsóbb anyagköltségre törekednek,így zömmel a magyar vödrös joghurtot használják.
A városban több gíroszos is van, és valamennyien ezt rendelik, illetve veszik a Metróban.
Èn úgy készítem,hogy a tejfölt és kefírt összekeverem,teszek bele sót,borsot,kaprot és fokhagymát :)
Hambiba szoktam ezt a szószt készíteni olyankor teszek még bele egy pici piros paprikát.
Nekem a legmeredekebb a Keletiben volt.
Disznohusbol, Piros Arannyal😂
Viszont biztos szakmai tapasztalatra hivatkozva megosztom a legfinomabb ontet osszetevoit: joghurt(ha van gorog az a legjobb) so, feherbors, fokhagyma modjaval, nemi petrezselyem es koriander.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!