Szeretitek ti is a hagyományos ételeket (főzelékek, sokféle leves, tipikus menzakaják)?
Határozottan jobban szeretem a hagyományos konyhát, mint a modern változatokat.
Szeretem a sóletet, a töltött paprikát, a finomfőzeléket, krumplifőzeléket, kelkáposzta főzeléket, (nem zacskós) májgaluskalevest, grízgaluskalevest, lebbencslevest, zöldséglevest, rizslevest, karalábélevest.
Igénylem a levest (mondjuk amekkora gyomrom van, engem eltelít egy kiadósabb leves önmagában is), és azt is, hogy a rizs/tészta/krumpli és hús kombináció helyett néha főzelék legyen a főétel.
Szeretem a mákostésztát, grízestésztát, tojásostésztát (és nokedlit) is.
A környezetemben viszont mindenki a csirkehús és variációi, különböző tészták csirkehússal és zöldségekkel verziókat eszi öntetekkel stb...
Van még, aki a hagyományos konyha szerint főz? Hagyományos ételek, nagymamáink és dédmamáink ételei?
Igen.
Imádom a főzelékeket, akár feltét nélkül is.
Levesfüggő vagyok ( gulyás-, bab-, lencse-, sárgaborsó-, paradicsom...)
Undorítónak találom a hagyományos ételeket. Minden zsíros,húsos, nehéz, egyhangú (a legtöbb magyar háziasszony repetoárja fűszerezés terén kimerül a pirospaprikában és rosszabb esetben a vegetában), ráadásul rohadt egészségtelen, sok nehéz étel, minimális zöldség gyümölcs. Sok olajban sütött szar, még ami kicsit egészséges is lenne, azt is ki kell rántani jó kis gluténes rántásban... agyonfőzött főzelékek, csakhogy a vitamintartalom biztos eltávozzon belőle, hányadék maradékokból készített ételek, legolcsóbb csirkemájas, nyesedékes szarok, konzerv zöldségek így tovább. Vitamin, ásványi anyag, nyomelem, rosttartalom nulla, de cserében van egy halom szénhidrát, zsír az ételeinkben. Nem csoda, hogy világon a ranglista elején állunk szív-és érrendszeri megbetegedések, rákos megbetegedések, elhízás, cukorbetegség és egyéb betegségek tekintetében. Nesze neked hányadék magyar konyha!
Szerencsére a környezetemben senki nem áll ezen az elmaradott szinten. Én elsősorban a vegán, vegetáriánus reformkonyhát kedvelem, számtalan egészséges hozzávalóból - finom, friss, változatos, egészséges. Nagyon szeretem még az indiai, ázsiai ételeket is. Változatos a fűszerezése, és sokkal több alapanyagot használnak, mint a magyar konyhában.
Én a környezetemben élő, főleg fiatalok étkezését tartom nem túl változatosnak.
Maggi és Knorr, természetesen por alapú, csak felöntendő mártás, félkész ételek, mirelit zöldség még tavasszal is, tészta, rizs esetleg krumpli, mirelit zöldség és csirke a félkész mártásokkal variálva. Semmi leves, ha van, akkor is csak zacskós, semmi főzelék...
Őszintén megmondom, nem tudom rossznak tartani a lisztet. A zsírt még kevésbé. A disznóról nem is beszélve...
Nem értek egyet azzal, hogy évszázadok (!) óta evett élelmiszereket tartanak egészségtelennek, miközben a mai ember nem főz otthon, félkész ételeket eszik, sok a só és a cukor, sok a stressz, gyógyszer mindenre gyógynövények helyett, kevés zöldség-gyümölcs és nagyon kevés testmozgás.
A négy fal között ülni a fülledt irodában, majd a négy fal között a tévé, számítógép előtt, mindent gép csinál az ember helyett, az ember meg idegeskedik.
Emiatt vagyunk betegek, nem a gulyásleves és a finomfőzelék miatt!
"Maggi és Knorr, természetesen por alapú, csak felöntendő mártás, félkész ételek, mirelit zöldség még tavasszal is, tészta, rizs esetleg krumpli, mirelit zöldség és csirke a félkész mártásokkal variálva. Semmi leves, ha van, akkor is csak zacskós, semmi főzelék..."
IGazad van, ez nagyon káros, és nagyon jellemző a magyar konyhára manapság sajnos. Szerencsére pont, hogy az egészségtudatosabb fiatalok kerülik ezeket. Az 50+os háziasszonyok konyhája viszont összedőlne maggi porok nélkül. Elég nagy tragédia, hogy ilyennel etetitek a családotokat!
A főzelék, stb. egyformán rossz. Tiszta liszt, szétfő benne a zöldség, 0 a vitamintartalma. A magyar leveseknek szintén. Ráadásul pont hogy ezekre a magyar háziasszonyokra jellemző, hogy leveskockát és hasonló szemeteket, mirelit zöldséget dobálnak a levesbe. A levest is órákig főzik, így hiába van benne zöldség, annak a vitamintartalma elfő.
"Őszintén megmondom, nem tudom rossznak tartani a lisztet. A zsírt még kevésbé. A disznóról nem is beszélve..."
Mert primitív vagy és tájékozatlan.
"Nem értek egyet azzal, hogy évszázadok (!) óta evett élelmiszereket tartanak egészségtelennek, miközben a mai ember nem főz otthon, félkész ételeket eszik, sok a só és a cukor, sok a stressz, gyógyszer mindenre gyógynövények helyett, kevés zöldség-gyümölcs és nagyon kevés testmozgás."
Ismétlem, primitív vagy és tájékozatlan. A magyar zsíros, nehéz ételeket igen, ették évszázadoik - hetente 1x! Tudod te, hogy éltek a nagyszüleid? Egész nap a földeken dolgoztak, heti 1 húsos nap volt. A többi napokon zöldség, gabona, tojás, tejtermék, gyümölcs volt az étel, de főleg zöldség, mert az volt a legolcsóbb. Hús ritkán volt, de akkor tényleg laktató, nehéz zsíros.
Ilyen életvitel és gyakoriság mellett nincs is baj ezekkkel az ételekkel. Sok testmozgás, kevés hús.
Ma hogy éltek ti nagymagyarok? Minden nap valami undorító mócsingos pörkölt, nehéz gulyásleves, zsíros étel. Reggelire, vacsorára hányinger párizsi, májkrém, szalámi. Mozogni nem mozogtok, tespedtek egész nap, mert a testmozgás, fitnessz "buz***iság". Főzitek a jó zsíros, gluténos, cukros ételeket és belebetegedtek. 40x annyi húst fogyasztotok egy héten, mint amit a szervezetetek igényelne. Az egekbe veritek a koleszterinszintet a disznózsír, hús, marha telített, többszörösen telített zsírsavaival, miközben a beleitekben rohad a sok meg nem emésztett hústermék.
"A négy fal között ülni a fülledt irodában, majd a négy fal között a tévé, számítógép előtt, mindent gép csinál az ember helyett, az ember meg idegeskedik."
Igen, ez a modern élet. CSak sokan felimserték, ha már nincs testmozgás a munkában, akkor megoldják délután, este, hétvégén. Eljárnak futni, fitnessz edzőterembe, biciklizni, úszni stb. Mellé olyan ételeket esznek, ami megfelelő a testüknek a sok ülőmunka mellett: zöldségeket, alacsony kalóriatartalmú ételeket, vitamindús, ásványi anyagokban gazdag táplálékokat. Nem zsírt és kalóriát, amire NINCS szükség ilyen mennyiségben ilyen életmód mellett!
Emiatt vagyunk betegek, nem a gulyásleves és a finomfőzelék miatt!
Én is a hagyományos konyhát szeretem, és azt is vezetem. Nem mondom, hogy naponta eszek levest, főzeléket, de minden héten van 1-2 nap egyikből is, másikból is.
Ezeket a számomra túlságosan leszárított, szaft nélküli ételeket megeszem ha kell, de annyira nem szerettem meg, hogy lecseréljem miattuk a régi öregektől tanult recepteket.
# 5
Így már elég sok dologgal egyet tudok érteni.
Azt nem szeretem, ha azt írják valakire, hogy primitív, csak mert nem értenek egyet vele.
Én is a Nagymamámtól tanultam főzni.
Nemcsak szaft nélküli, száraz ételeket főzött.
Nem főzött szét mindent, ügyelt arra, hogy ne főjön szét. Mindig csak annyi vízben főzött, amennyiben kell, kuktában és fedővel, a vizet nem öntötte le a dolgokról (nem is volt mit).
Sajnos ő is kevés fűszert használt, én ezen próbálok változtatni.
A mindennapi húsfogyasztás számomra is megterhelő.
A kenyérre margarint kenek (lusta vagyok a vajjal való bíbelődéshez, de lehet veszek jól kenhetőt, láttam a boltban). Tavasszal piaci retek, zöldhagyma, nyáron és ősszel piaci paradicsom, de most van saját paradicsomunk is az erkélyen. Piaci kolbászt rakok a kenyérre, a párizsit, stb-t nem szeretem, mert szerintem több benne a szintetikus anyag, mint a természetes.
Tavasz óta minden héten vízben áll a konyhában a szintén piaci petrezselyem, abból vágunk a levesbe és a főzelékbe.
Számomra a változatossághoz tartozik, hogy egyik nap újkrumpli (víz nélkül, nagyon kicsi olajon főzve, petrezselyemmel) sült tarjával, másik nap finomfőzelék akár feltét nélkül és mondjuk süti (tudom cukor és liszt, de nem érdekel, a mozgáshiány és a mű! ételek zavarnak jobban), másik nap gulyásleves, utána paradicsomleves mákostésztával, majd rizs sok fűszerrel főzve (só, bors és mondjuk kicsi majoranna) mondjuk hirtelen sül csirkemellel és hagymás alapú fejessalátával.
Így van sok levet és kevesebb levet tartalmazó, szárazabb és kevésbé száraz, tápláló és kímélőbb étel és változatos.
Vacsorára is szeretek főtt ételt enni.
"Nem főzött szét mindent, ügyelt arra, hogy ne főjön szét. "
Ezt kétlem, mivel bármilyen ősmagyar recept (horváth ilona, nagymamareceptek stb.) legalább fél óráig főzeti a leveseket, főzelékeket, amikor pl. a borsónak elég 10 perc, a gombának 15, a babnak, krumplinak, répának kell maximum 20-30... stb.
"Piaci kolbászt rakok a kenyérre, a párizsit, stb-t nem szeretem, mert szerintem több benne a szintetikus anyag, mint a természetes."
Egyszer nézd meg a kolbász tápanyagprofilja milyen...
100g kolbász =
1. 18 g fehérje (napi szükséglet 1/3-a!!! - a fennmaradó fehérje pedig különböző emésztési gondokhoz vezet, de ennek nézz utána te magad :)
2. 42 g zsír (ajánlott: a napi bevitel 30%-a. A kolbász 70%-a zsír. Napi maximum: 60-70 g... ebből 40+ot már meg is ettél így...)
3. Ezen kívül SEMMI nincs benne. SEMMILYEN vitamin, ásványi anyag, rost, nyomelem.
--> nem elég, ha valami természetes, ha ettől még rettentően szar, és nem alkalmas arra, hogy egy egészséges emberi diéta része legyen.
"Számomra a változatossághoz tartozik, hogy egyik nap újkrumpli (víz nélkül, nagyon kicsi olajon főzve, petrezselyemmel) sült tarjával"
Várj, akkor ennek is kiszámolom az adatait, meg fogsz lepődni :) Mondjuk egy kis adagot, oké?
200g krumpli, 150g tarja:
- krumpli 5.2 g fehérje, 38g szénhidrát, 5g zsír
- tarja 25 g fehérje, 0,6 g szénhidrát, 25 g zsír
= 30g fehérje, 39g szénhidrát, 30g zsír
Ha emellé reggelire elmajszoltad a kolbászodat (kenyér és minden nélkül, egész nap nem ettél és nem is vacsoráztál), akkor ezzel az ebéddel elérted a fehérje maximumot (legalábbis az én testképemhez), zsírban magasan túllépted, szénhidrátban alulmaradtál. A krumplival vittél be egy minimális C-vitamint, de ennyi, minden másból 0 a bevitel.
"másik nap finomfőzelék akár feltét nélkül és mondjuk süti (tudom cukor és liszt, de nem érdekel, a mozgáshiány és a mű! ételek zavarnak jobban)"
Na látod, ez a baj, hogy nem érdekel :) Szart eszel, de arra fogod, hogy nem érdekel,hogy más is sz*rul él és mozog. Ez megvigasztalja a tested, ha gyomorrák alakul ki az étkezési problémáid miatt?
"másik nap gulyásleves, utána paradicsomleves mákostésztával, majd rizs sok fűszerrel főzve (só, bors és mondjuk kicsi majoranna) mondjuk hirtelen sül csirkemellel és hagymás alapú fejessalátával."
Nem elemzem tovább. Gulyásleves katasztrófa tápanyag szempontból, a paradicsomleves jó, ha nem cukros és ha igazi paradicsomból készül; a mákostészta a lehető legrosszabb, amit tehetsz a testeddel (tiszta szénhidrát), a rizs és a csirke az egyetlen jó választás a heti menüdben.
Szerinted vigasztaló az, hogy jó helyről szerzed be a szemét ételt? Segít valamit a májadon, veséden, emésztőrendszereden, végbeleden az, hogy házi kolbászt veszel? Nem. Ugyanúgy naponta túladagolod magad zsírral, hússal, liszttel, cukorral, de téged nem zavar, mert más rosszabbul csinálja szerinted. Hát akkor vigasztald magad ezzel :)
Megint más meg jobban csinálja, de az sem érdekel gondolom.
A nagymama még nem gázon, meg kerámialapos villanytűzhelyen főzött, hanem szénnel fűtött sparhelten. Kétlem, hogy azon akármit is megfőznél 15-20 perc alatt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!