Mi a különbség a nyújtódeszke-gyúródeszka-vágódeszka között?
Felénk gyúródeszkának és nyújtódeszkának ugyanazt nevezik: amin a nyers tésztát az ember meggyúrja, kinyújtja, formázza, szaggatja. A vágódeszka pedig az, amin a vágást darabolást végezzük (például, de nem kizárólag a nyers alapanyagokét).
Hogy mekkorát és milyet vegyél, az attól függ, hogy mire és milyen gyakorisággal akarod használni. Ha mondjuk csak évente egyszer mész a konyha közelébe, akkor nyilván nem érdemes profi séfeknek való felszerelésre költeni.
A fa vágódeszka sokkal higiénikusabb, mint a műanyag! Pár éve volt erről egy cikk a National Geographic-ben!
A fa vagy a műanyag vágódeszka egészségesebb?
“Egy hírben olvastam, hogy a fa vágódeszkák higiénikusabbak, mint műanyag társaik, mivel a kórokozók nem tudnak annyira megtelepedni rajtuk. Valóban így lehet?”
A hírt magam is az elmúlt hetekben olvastam, ám utánajárva kiderült, hogy az eredmények hátterében álló kutatás nem új keletű: Dean Cliver és Nese Ak, a Wisconsin Egyetem mikrobiológusai 1992-ben kezdték vizsgálódásaikat a fa és műanyag vágódeszkák terén, és 1994-ben publikálták eredményeiket.
Kiindulásként egy azóta már elvetett hiedelem szolgált: a laikusok és a hozzáértő szakemberek is úgy vélték, a műanyag vágódeszka higiénikusabb, mint a fa, hiszen a húsokból a felszínére kerülő baktériumok könnyebben eltávolíthatók róla. Cliver és Ak vizsgálatuk során éppen olyan tisztítási módszert készültek kifejleszteni, amivel a fa vágódeszkák is a műanyagok higiéniaszintjére hozhatók.
A vizsgálat során tízféle keményfa-deszkát, négyféle műanyag polimert valamint egy keménygumi deszkát fertőztek meg ismert mennyiségű Escherichia coli, Salmonella typhi, Camoylobacter jejuni, Listeria monocytogenes és Staphylococcus aureus baktériummal – ezek a feldolgozatlan húsok által terjesztett leggyakoribb kórokozók.
Elburjánzás
Meglepve tapasztalták, hogy míg a fa vágódeszkákon három percen belül kipusztult a baktériumok 99,9 százaléka, a műanyagokon nemhogy nem pusztultak el, hanem vígan szaporodásba fogtak. Egy éjszakán keresztül szobahőmérsékleten tárolva a különféle deszkákat, a műanyagok felszínén megnőtt a baktériumok száma, míg a fákon lenullázódott.
Tény és való, hogy a műanyag deszkák felszínéről könnyebben lemoshatók a kórokozók, mint a fáról – ez azonban csak a vadonatúj vágódeszkákra érvényes. A használt, késsel összekaristolt műanyag lapokról gyakorlatilag lehetetlen teljesen eltávolítani a megtelepedett baktériumokat.
Nekem csak vágódeszkám van, fából, két darab. Egy a húsoknak, hagymának, a másik gyümölcsöknek, zöldségeknek.
Gyúró/nyújtódeszka helyett én a pultomat használom, sokáig el se tudtam képzelni, aztán elkezdtem különböző főzőműsorokat nézni, és a séfek sorra a pulton gyúrtak, nyújtottak. Direkt ezért vettem fakést, hogy ha vágni kell, ne karcoljam a pultomat.
Kérdező,nekem teljesen bevált a szilikon "nyújtódeszka" , napi használatban van ,könnyű tisztántartani ,kis helyen is elfér . És nem utolsó sorban lényegesen olcsóbb is mint egy hatalmas fa nyújtódeszka. Régen azt használtam,semmilyen különbséget nem veszek észre használatban .
Egyébként ahogy írta valaki,a konyhapult is tökéletes erre a célra,ha nem félsz hogy összekaristolod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!