Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Egészségtelen ez a reggeli?...

Egészségtelen ez a reggeli? Némi súlycsökkenést szeretnék.

Figyelt kérdés

Ez kb. 500 kcal, de van benne cukor bőven (bár gyümöcscukor).

- egy kis házi kakaós croissant (magam csinálom eritrittel, cukormentes, de sima liszttel). - kb. 380 kcal

- 2.5 dl smoothie (narancslé, banán és meggy összeturmixolva házilag) - kb. 100 kcal

- kávé, édesítőszerrel (plusz egy kanál tejpor, 20 kcal)

A gyümölcscukor nem sok? De csak kenyérfélékkel kb egy óra alatt éhes leszek, a banán meg laktat.


2020. ápr. 27. 18:01
 1/5 anonim válasza:
74%
De szerintem ez rendben van, nem egészségtelen. A gyümölcs egészséges, most fontos is. Tele van vitaminnal.
2020. ápr. 27. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
83%

Nos. Ebben lényegében 0 rost és 0 fehérje volt, cukor meg bőven. Sajnos ez lényegében az egészségtelen kaja definíciója (jó, majdnem, mert agyonsózva azért nem volt, meg sokan a zsíros dolgokat is ide veszik, de az a kérdés egy kicsit összetettebb).


A narancslé sajnos nem jó :-( Gyümölcsnek tűnik, de a facsarással a gyümölcs rosttartalma elvész, a cukortartalma belekerül az italba. Nagyon gyorsan felszívódik belőle a cukor. Ráadásul léból simán legurít az ember 4-5 decit, de soha nem ennél meg együltő helyedben ugyanennyi narancsot. A WHO ajánlása szerint a gyümölcslevek természetes cukortartalmát hozzá kell számolni a hozzáadott cukrokhoz, amik nem léphetik túl a napi kalóriabevitel 10%-át, de még jobb, ha az 5%-os korlátot tudod tartani. A gyümölcsre ez nem vonatkozik, csak a lére, és ez nem véletlen.


Ami a banánt illeti: nálam leturmixolva ronda vércukorpuklit csinál, majdnem mint a gyümölcslé (pont ilyen kísérletezéshez vettem vércukormérőt, amúgy egészséges vagyok, nem cukorbeteg). Harapva-rágva nem, de úgy meg nem szeretem. Ezért desszertként eszem csak.


Fogyni azért lehet, hogy fogsz. Én úgy tudom a legalacsonyabb napi kalóriakeretet tartani éhség nélkül, ha csokis kekszet eszem csak. De ettől még ez nem egészséges.


Ha reggeli előtt és/vagy utána közvetlenül sportolsz, azzal valamennyire ellensúlyozhatod a gyors cukor negatív hatásait: előbbi esetben a kiürült szénhidrátraktárak azonnal felveszik, így nem kell annyi inzulint termelni a szervezetednek. Utána pedig azért jó, akár egy könnyű séta is, mert elvonja a vért az emésztéstől, így lassabban jut el a cukor a vékonybélbe, ahonnan felszívódna.

2020. ápr. 27. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Szia!

Akkor mit javasolsz? A zabkását nem szeretem (amiben lenne rost, bár valamennyi a pékáruban is van, mert fele zablisztet használok), a müzlik tele vannak cukorral. Sósat (túró-tojás-sonka, némi zöldséggel és sajttal, kis kenyér) vacsira szoktam enni, de reggel nincs időm ezze szórakozni.

A smoothie-ban kb. 1 deci narancslé van (az is rostos), a többi része meggy-banán és csapvíz.

2020. ápr. 27. 18:43
 4/5 anonim ***** válasza:
89%
Én csak a "szmutizást" nem értem. Van fogad, miért nem tudod a teljes gyümölcsöt megenni? Ez kisbabáknak és öregeknek való, akiknek nincs foguk. Túlzottan megemeli a vércukorszintet, míg ha a teljes gyümölcsöt eszed, a rostok csökkentik a gyors felszívódást.
2020. ápr. 27. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Azt javaslom, hogy kísérletezz. Sajnos hozzá lehet szokni a gyümölcslé és a turmixolt banán okozta vércukorugráshoz, valószínűleg ezt azonosítod a jóllakottság érzésével. Ha abbahagyod, hiába egészségesebb úgy, éhesnek fogod érezni magad egy ideig. De fokozatosan is lehet csökkenteni, szerintem úgy célszerűbb, de persze kinek mi válik be, ez egyéni.


Nagyon édes dolgokat eszel reggelire. Ez is olyan, hogy hozzászokik az ember, és utána már ez a normál édesség, ezt érzi alapnak. A WHO ajánlásában az van, hogy a hozzáadott cukrot úgy érdemes csökkenteni, hogy kevesebb édeset eszel, tehát nem úgy, hogy édesítővel helyettesíted.


Ha időre akarod optimalizálni a reggelit, akkor tényleg opció a müzli. Nem csak cukrosakat árulnak ám. Ha a zabpehellyel nincs bajod (csak a zabkását írtad, hogy nem jön be) Aldinak van egy quinoa-erdbeer-nuss (narancs-piros doboz, nem a rózsaszín dobozos eper-kókusz, az vacak) müzlije. Tavasszal sosem kapható, tehát most hiába keresed, de az év többi részében kb. 800 Ft belőle 500 g. A másik lehetőség, hogy magadnak csinálsz müzlit. Én ezzel a recepttel indultam: 200 g aprószemű zab, 50 g cukor, 50 g étolaj, 50 g narancslé, fahéj. A narancslevet meg a cukrot egy bögrében összeforralom a mikróban, utána ráöntöm a zab-fahéj-olaj keverékre, összekeverem, és 160 fokon előmelegítve légkeveréssel 20 percig sütöm egy nagy tepsiben jól szétterítve. Ebbem is van persze cukor, de te döntöt el, hogy pontosan mennyi, és tehetsz bele minden héten pár grammal kevesebbet, így fokozatosan leszokva az édesről.


A másik lehetőség, hogy este előre elkészített salátát eszel, a zölségek mellett főtt tojással, mozarellával, salátaolajjal stb (tehát a kalóriát inkább zsírból és nem szénhidrátból viszed be). Erre is átállhatsz fokozatosan. Utána azért lehet egy pici édesség, vagy megehetsz egy narancsot, bekanalazhatod a kiolvasztott meggyet stb (de ezeket turmixolás nélkül lehetőleg).


De az is lehet, hogy maradsz ennél a reggelinél, és megnézed, tudsz-e így fogyni. De akkor mozogj sokat, így kevésbé kell aggódnod a cukor egészségi ártalmai miatt, meg ne egyél további hozzáadott cukrot a nap folyamán. 1 dl narancslében 10-12 g cukor van (és mérd le, hogy tényleg annyi-e, könnyű benézni). Nézd meg a banánt is, hogy mennyi van benne (annak nem írtad a tömegét), mivel nincs benne rost, én azt is ideszámolnám. Ezzel, meg az itt-ott megbúvó hozzáadott cukorral valószínűleg kimaxolod az ajánlott napi keretet.

2020. ápr. 28. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!