Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Mennyi egy mérce?

Mennyi egy mérce?

Figyelt kérdés

Jézus így mondta: "Hasonló a kovászhoz, melyet az asszony vévén, három mércze lisztbe elegyíte, mígnem az egész megkele."


Nem értek a sütéshez se főzéshez se a mértékegységekhez se sok mindenhez, de ezt a részt próbálom megérteni és itt az ételhez van hasonlítás.


A három mérce lisztből pl egy kilós kenyér jönne ki?

Konyhai szemmel nézve ebből a példázatból mi vehető le?

Úgy tudom hogy a kovásztól megduzzad a tészta.(de lehet rosszul tudom)



2020. ápr. 9. 17:41
 1/5 anonim ***** válasza:
82%

Négy kupás gabonamérő edény,a véka tizenhat kupás, tehát a mércze itt a vékának egy negyed része.

Budai véka: 17. sz elejéig 13,4 l (10,07 kg) utána 1730-ig 19,23 l (14,42 kg) majd 31,13 l (23,35 kg)

2020. ápr. 9. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Szuper, köszönöm!
2020. ápr. 9. 19:01
 3/5 anonim ***** válasza:
54%
Persze Jézus tudhatta éppen, hogy mennyi lesz egy budai véka, ha majd lesz Buda, de én nem vennék mérget rá!
2020. ápr. 9. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
#3 100% hogy akkor tudta, hogy mennyi lesz egy budai véka, de mivel abban az időben élt emberként így azokat a mértékeket mondta. És manapság már nem minden ugyan az/ugyan annyi mint akkor és én meg még a mai szóhasználatot se értem.
2020. ápr. 9. 19:33
 5/5 anonim ***** válasza:
71%

Teljesen mindegy, MEKKORA a mérce, a kovászt arányosan adják a liszthez.

Szóval fogsz valami edényt, amivel kiméred a lisztet, beleteszed a kovászt és megkeleszted.

A kovászt élesztö helyett használták, pontosabban akkoriban élesztö még nem létezett, ezért a lisztböl kovászt készítettek, ami megkelesztette utána a kenyeret.

Itt egy link a kovász készítéséhez:

[link]

Azt senki nem tudja, hogy ezelött több mint 2000 évvel a zsidók pontosan mekkora méröedényt használtak, meg azt sem, hogy náluk mekkora volt a normál kenyér mérete, de igazán nem is lényeges, az elég valószínütlen, hogy éppen egy kilós lett volna.

2020. ápr. 9. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!