"A 80-as években agyalta ki" -melyik 80-as? 1780-as?
Már az 1800-as évek elején valaki emlitete a kenyérbe csomagolt nyárson sült hust. Ez atörököknél volt. Tehát török, Kebab ejtsd: tyebab, innen a szerb cséváp.
Kebab: forgó nyárson sült hus.
Görögöknél: Gyros.
Az arabok marhahusbol készitik a görögök disznóbol, a törökök borjú vagy bárány, de manapság föleg nyugaton,
késziti a török még marha- csibe- pulyka- husbol is.
Döner Kebab: kelt tésztábol készült lepény-tasakba töltött nyárs,
Dürüm: kovásztalan kehyérbe göngyölitett nyárs
kezdem azzal, ami fontos: a "kebab" valami nyárson sült hús, a közép-ázsiai területen nagyon sok népnél,s az egykori török területek többségén is. Készítik fémnyárson, fapálcikán, modern korunkban forgó vízszintes és forgó álló nyárson is. Cipruson pl. több vízszintes kardszerűség forgott a faszénparázs felett. Jellemzően lehúzzák az elkészült húst, úgy tálalják, körítve, s ekkor kerül mellé a kovásztalan vagy kovászos kenyér, akár a pita is. Ugyanakkor ettem kebabot egy kis görög faluban (valahol Zagória vidékén, ahol azért kevesebb a turista), s ott pörköltnek bizonyult. A cömlek kebabi néven egy vastag és (számomra meglepő módon elég magas)agyagedényben, parázson készített pörköltfélét adtak egy török piacon.
A gyros a törököktől átvett, fejlesztett kebab. Jellemzően ott sem pitában adják, csak adnak mellé kenyérfélét is.
Van sis kebab,iszkender kebab, beyti kebab,s ki tudja, hányféle.
A döner kebabot valóban egy török találta fel, összehozva az "utcán és kézzel ehető" kebab változatot.
érdekes, ezért talán a kérdezőt is érdekli, idézem az MTI cikket:
Gyászol a gyorsételpiac: meghalt a döner feltalálója
Forrás: MTI, 2013. október 27.
Meghalt a Nyugat-Berlinben negyvenegy éve kifejlesztett török gyorsétel, a döner feltalálója. Kadir Nurman nyolcvanévesen hunyt el a német fővárosban. A berlin–brandenburgi török–német vállalkozói egyesület (TDU) hét végi közleménye szerint Kadir Nurman, a török származású vállalkozó 2013.10.24-én, csütörtökön halt meg, és november elején lesz a temetése.
Kadir Nurman 1960-ban vándorolt ki Anatóliából Nyugat-Németországba, és az első években Stuttgartban dolgozott a Daimlernél. Később Nyugat-Berlinbe költözött és nyitott egy falatozót a város központjában, a Bahnhof Zoonál. 1972-ben rájött, hogy a helyi életritmushoz jobban illeszkedik, ha lepénykenyérbe töltve árulja a hazájában tányéron szervírozott fogást, a hagymával és friss zöldségekkel tálalt nyárson sült húst, mert így a vendégek elvihetik az ételt és akár menet közben is megehetik.
A döner kebabként is ismert fejlesztés a másik berlini klasszikus gyorsételnél, a currywurstnál – a curryvel és paradicsomszósszal ízesített kolbásznál – is nagyobb karriert futott be, de Kadir Nurman nem gazdagodott meg belőle, mert nem szabadalmaztatta. A németországi török közösségben viszont nagy tisztelet övezte, hiszen a közösség számtalan tagjának teremtett munkalehetőséget a találmánnyal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!