Kezdőoldal » Ételek, italok » Nemzetek ételei, italai » Mitől lesz a Japánoknak a...

Mitől lesz a Japánoknak a rizse olyan tapadós?

Figyelt kérdés
Haj jól tudom valamilyen folyadékot raknak bele vagy valami szószt de nem tudom mi a neve és hogy esetleg lehet kapni valahol Magyarországon ?

2022. márc. 10. 15:00
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
84%
Szerintem csak tovább főzik. Meg a rizs fajtájától is függ.
2022. márc. 10. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Olyan fajta rizst főznek.
2022. márc. 10. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
92%
Nem piritjak meg elotte olajon, es egybkent is direkt olyan rizst foznek ami tapados.
2022. márc. 10. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
95%

- fajta

- főzésmód

2022. márc. 10. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
94%

sok japán ilyen rizsfőzőben csinálja...


[link]

2022. márc. 10. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
94%

Én a koreai módszert ismerem - ami nem sokban tér el a japántól (régen sushi étteremben dolgoztam) viszont a végeredmény a tökéletes ázsiai "tapadós rizs". Mindezt fazékban és nem rizsfőzőben.

(Egy időben sushi étteremben is dolgoztam, a rizs mosási és főzési technikája nem sokban tért el a koreaitól.)


A lényeg az, hogy először is szükség van egy rizsmosó tálra, mivel szükséges a rizst alaposan átmosni.

Ehhez elég egy négyzet alakú, és lapos műanyag edény vagy ételes doboz. Lehetőleg legyen minél szélesebb.


A rizs mosása úgy történik, hogy először is öntesz megfelelő mennyiségű hideg vizet a mosandó rizsszemekre a "rizsmosó edénybe". Az egyik kezeddel markolsz egyet a rizsből. A másik kezeddel szintén veszel egy marokkal. Majd ezt a két maroknyi rizs szépen és nagyon finoman "egymásnak dörzsölöd". Ezt viszont nem erővel teszed. Teljesen laza kézzel és ujjakkal és hagyod, hogy a rizsszemek maguktól dörzsölődjenek egymáshoz, mindenféle erőkifejtés nélkül (még csak véletlenül se sérüljenek meg vagy törjenek össze, ez nagyon fontos). Ezt a markolós technikát többször megismétled a teljes rizsmennyiségen, amíg a víz egészen tejszerűvé nem válik.


Amikor a víz tejszerű lesz, akkor azt szépen leöntöd a rizsről (azért javaslom a négyzet alakú lapos edényt, mert arról könnyebb leönteni a vizet úgy, hogy a rizs nem menjen vele - javaslom a vizet az edény sarkánál leönteni).


Ezt a folyamatot 7, azaz hét alkalommal kell elismételni - ezt írja elő a hivatalos rizsfőzési utasítás is (de legalábbis addig, amíg a víz nem lesz "tejszerű" - ugyanis innen tudni, hogy a rizs felületéről eltűnt a felesleges keményítő).


Ezután a rizst felöntjük hideg vízzel és minimum 30 percig áztatjuk.


Utána öntsük le az áztatóvizet a rizsről, majd öntsük bele az edénybe, amiben meg kívánjuk főzni.


Az adott rizs mennyiségéhez viszonyítva általában mindig 1,5-szeres vízzel kell számolni. DE ha pl. nem számoltuk ki a rizset, akkor sincsen nagy baj. Ilyenkor jön egy jól bevált módszer, a "bütyök próba" - én legalábbis eddig mindig ezt alkalmaztam és mindig be is vált.

A lényege az hogy az ember ráhelyezi a tenyerét kinyújtott ujjakkal az edényben lévő rizsre. Majd ezután annyi vizet önt a rizsre, hogy az ujjak hátsó bütykeit minimum félig ellepje.

[link]


A főzése úgy történik, hogy lefedve, közepes lángon főzzük fel a rizst, vigyázva, hogy semmiképp se forrjon, mert akkor hab képződik, ami ki fog futni az edényből - ha ezt megtörténne, abban az esetben csökkentsük a hőt és egy nagyon rövid pillanatra kissé emeljük fel a fedőt, hogy a hab eltűnjön (ez kb. 1-2 mp) - aminek az emelgetése amúgy erősen ellenjavallt a teljes főzés ideje alatt.


Főzzük így a rizs, amíg a felszínén lévő víz teljesen el nem tűnik (ez kb. 7-8 perc) majd vegyük teljesen takarékra, és főzzük így tovább kb. 10-15 percig. Ezután zárjuk el a lángot és hagyjuk a rizst pihenni legalább ugyanennyi ideig. Majd az edényről a fedőt levéve alaposan forgassuk át a rizst egy nagy kanállal vagy rizslapáttal.


A végeredmény megfelelően tapadós, ugyanakkor az ázsiai normáknak megfelelő tökéletes állagú rizs.


Én legalábbis ezt a módszert követtem és a rizs állaga mindig azonos lett.


Remélem kedves kérdező, hogy te is sikerrel jársz. 😉

2022. márc. 11. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
91%
Én pirítás nélkül csinálom üvegedényben, mikróban. Én is ragacsosan szeretem.
2022. márc. 11. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
62%

Őszintén szólva én azt nem tudom elképzelni, hogy hogy lehet NEM ragacsos rizst főzni. :D

Én akármilyen fajtájú rizst veszek, tapad. Szóval nem hiszem hogy a fajtától függne.

Ahogy csinálom: forralok egy fazék vizet, beleöntöm a rizst és 10-15 percig főzöm kevergetve, majd leszűröm.

2022. márc. 11. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
#8, függhet a fajtától, mivel a kerek szemű rizs ragacsosabb lesz, mint a hosszú szemű. Viszont azzal is el lehet rontani, ha sokkal több vízben főzöd és még előtte is megmosod és pirítod és a végén is lemosod a szűrőben. az nem lesz annyira ragacsos. Én ezért is szeretem mikróban csinálni. Nem kell egyáltalán kevergetni, és a hozzáadott vizet teljes egészében beszívja, illetve elpárolog valamennyi. Nem is értem, hogy miért fazékban főzik legtöbben. Mikróban nem rabolja az időmet , mert rá sem kell nézned, és az üvegtál, amiben készült rögtön tálaláshoz is tökéletesen megfelel. Mosogatni valóm is kevesebb. Nincs mosás az elején és pirítás is kimarad.
2022. márc. 11. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

6-os voltam.


A kérdésben szerepelt még (csak utólag vettem észre):

"Haj jól tudom valamilyen folyadékot raknak bele vagy valami szószt de nem tudom mi a neve és hogy esetleg lehet kapni valahol Magyarországon ?"


Amit bele raknak, legalábbis a japánoknál, az a rizsecet, ill. cukor és só keveréke. Az arányok pedig általában: 1 rész ecet, fél rész cukor és negyed rész só (de ez igazából ízlés kérdése, lényeg hogy a savanyú, sós és édes ízek összhangban legyenek). Az ecetet tűzhelyen enyhén felmelegítik előtte, ettől könnyben feloldódik benne a só és a cukor. Hogy mekkora rizsmennyiséghez mennyi ecet kell, ez általában változó. Az embernek ki kell tapasztalnia, viszont semmi esetre sem szabad a rizst agyonecetezni. Éppenhogycsak érződjön rajta, ettől lesz "umamis" jellege.


Amit még elfelejtettem hozzátenni. Ha az ember sushihoz készíti a rizst, akkor a főzőedényből érdemes kiborítani és szépen elegyengetni egy lapos tálcán, hogy minél előbb elpárologjon belőle a gőz és kihűljön (a japánok néha még legyezik is ilyenkor). Ez azért csinálják, mert amíg a rizs forró, addig a főzési folyamatok sem állnak le a szemek belsejében teljesen, ami miatt a szemek szerkezete változik; elvesztik a szilárdságukat, tartósságukat és mállóssá, csirizessé vállnak.


Utána rizs már alkalmassá válik a formázásra. (Jótanács, ha az ember ilyen rizzsel dolgozik, érdemes egy kicsit mindig bevizezni a kezét, így a rizs nem tapad rá.)

2022. márc. 12. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!