Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Mi adja a kovászolt uborka...

Mi adja a kovászolt uborka SAVANYÚ ízét?

Figyelt kérdés
Szokásos módon kovászoltam, de most csak sós íze van, roppanós is, de nem érzem rajta a savanykás ízt. Lehet, hogy a kenyér fajtájától is függ? Köszönöm a választ.
2019. júl. 22. 16:57
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
2019. júl. 22. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm - szerintem csak arra figyeltem, hogy szikkadt kenyér legyen, valószínű nem kovászos volt. Jó így is, de hiányzik a savassága:(
2019. júl. 22. 20:02
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Tartsd még langyos helyen 1-2 napot. A savanyú ízt a tejsavas erjedés során képződő tejsav okozza. Lehet az időjárás miatt még nem szaporodtak el kellően a tejsav-baktériumok. Ha túlsóztad az is gond lehet, mert a só gátolja a baktériumok szaporodását, de a tejsav-baktériumok viszonylag jól bírják. De ők sem bírnak ki mindent...
2019. júl. 24. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Ez is igaz lehet, hogy túlsóztam. Nem mérem, de anyukám úgy tanított, ha a kihűlő lére azt mondom, hogy "hú, de sós!" -na akkor jó.Most már felbátorodtam a sózást illetően:) Már a hűtőben van, kétszer ebédeltünk is vele, s megbarátkoztunk az ízével - de legközelebb óvatosabb leszek. Köszi a választ.
2019. júl. 24. 16:45
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Röviden és tömören:

A kovászolás gyakorlatilag egy kémiai folyamat, amelyet általában az ember indít el és a mikroorganizmusok fejeznek be. Az otthon végzett kovászolás kezdetén, a kovászoló folyadék kémhatása általában pH 6,5 körül van (a semleges pH: 7,0). Az erjedés során, a tejsavbaktérium fajok növekvő savtermelő-, illetve csökkenő savtűrő képességük szerint követik, váltják fel egymást. Az erjesztést általában a kisebb savtermelő, ezzel együtt pedig kisebb savtűrő képességű fajok (Leuconostoc, Enterococcus) kezdik. Őket a pH 4,1-4,2 körüli érték elérése után újabb, ezúttal már nagyobb savtermelő- és savtűrő képességű fajok (Pediococcus, Lactobacillus) kezdik felváltani. Az átlagos fermentációk végeztével, többnyire legfeljebb 1,5% (általában: 0,6-1,2%) tejsav lehet a kovászoló folyadékban, amivel a pH 3,1-3,5 körüli, tehát a savas tartományban van. Erjeszthető maradék cukor a felöntőlében ekkor már gyakorlatilag nincs. Ebben a levegőtől elzárt, savas, magas sótartalmú, tápanyaghiányos környezetben csak nagyon kevés mikroorganizmus képes növekedni, vagy túlélni, amivel elértük célunkat, s hatékonyan tartósítottuk az uborkát, vagy más zöldséget.


Pontosan ezért van szükség a megfelelő sóadagolásra, ugyanis a só egyrészt ellehetetleníti a nemkívánatos mikroorganizmusok életfeltételeit, ugyanakkor alapvető körülményeket biztosít a kívánatos mikroorganizmusok szaporodásához, amelyek savtermelése elősegíti az erjedést (ergó a tartósítást).


Az örökös, bevált recept a kovászos uborkánál: 1 liter víz + 1 csapott evőkanál asztali só (fűszerek: bors, fokhagyma, kapor stb. ízlés szerint). A FŐ LÉNYEG: lehetőleg jó minőségű, kemencés kovászolt kenyérszelet, enyhén megpirítva (semmilyen más pékárú - kifli, zsömle, gyári, tartós, szeletelt, mesterséges adalékanyagokkal dúsított stb. kenyér nem alkalmas erre).



Én, személy szerint úgy csinálom magamnak, hogy először is előre kimérem a szükséges vízmennyiséget literenként - függően hogy mekkorák az üvegek és mennyi az alapanyag. (Biztonság esetére egy-két literrel mindig többet mérek, inkább több legyen mint kevesebb, mert ha elfogy a forralt, sós víz menet közbe, azt macerásabb pótolni.)

Miután alaposan kifertőtlenítettem az üvegeket, én nem tűzforró, de viszonylag jó meleg állapotba merem a vizet az uborkára (így legalább biztos vagyok abban, hogy nem marad meg semmilyen nem kívánatos mikroorganizmus az üvegen belül).

3 napig kenyérrel érlelem (lehetőleg kánikulás, nyári időszakban), utána 3 napig kenyér nélkül - szeretem ha minél érettebb - közbe figyelem és forralt vízzel pótolom az elvesző folyadékot.


Persze ez nem szülő, vagy nagyszülő féle- hanem egyénileg kikísérletezett saját recept egyéni ízlés szerint. De mindenki más úgy érleli és fűszerezi magának, ahogy szeretné. 😉 [28/F]

2019. júl. 25. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!