Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Helyettesíthetem a borsot...

Helyettesíthetem a borsot fehérborssal?

Figyelt kérdés

2013. máj. 18. 11:37
 1/5 anonim ***** válasza:
lehet,csak az kicsit csípős.
2013. máj. 18. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A fekete, zöld, rózsaszínű és a fehér bors ugyanazon a növényen terem. A fűszerbogyók színe attól függ, hogy mennyire éretten szedték le őket. Ennek megfelelően különböző az ízük és különböző a fűszer feldolgozásának módszere is.


Fekete bors [szerkesztés]A fekete borsot érés előtt szüretelik, mikor a füzérek sárgulni kezdenek, éjszakára állni hagyják, ezalatt megindul benne a fermentáció Később lehetőleg egyenletes hőmérsékleten szárítják, ami alatt a külső rész megfeketedik, összezsugorodik. Innen a jellegzetes borsmegjelenés.


Fehér bors [szerkesztés]Drágább a fekete borsnál, ezért sok a hamisítás-trükközés (például vegyi úton kifehérítik a fekete borsot). Az igazi fehér borshoz a teljesen érett borsszemet kell szüretelni, mikor már vörösessé válik. Ilyenkor a feketéhez képest sokkal nagyobb a veszteség (a madarak lecsipkedik, s jelentős rész már szüret előtt romlásnak indul) és maga a technológia is bonyolultabb: a szemeket 8-10 napra folyóvízben áztatják, s miután meglazul a külső „gyümölcshús”, kíméletesen eltávolítják a fehér magról. A gyors és teljes száradás határozza meg a minőséget.


Zöld bors [szerkesztés]A huszadik század szülötte. Tulajdonképpen éretlen borsszem, melyben „megölik” a feketedést okozó enzimeket (vízben főzik, vagy sós lébe áztatják a borsot, majd gyakran liofilizálják is, avagy sós-ecetes lében kerül forgalomba). Bizonyos helyeken kapható friss zöld bors is: íze friss-gyümölcsös, fanyar-érdekes.


Piros bors [szerkesztés]Igazi különlegesség (nem összetévesztendő a rózsaborssal, ami a nem igazi borsok közé tartozik). A már érett borsszemeket szüretelik le, majd leggyakrabban sós-ecetes lében forgalmazzák. Újabban szárított formában is megjelent a piacon. A sajátos szárítási eljárásról azonban a gyártók ma sem nyilatkoznak szívesen; a lényeg az, hogy a szárítás során a „gyümölcshús” nem esik le a szemekről, s megőrzi piros színét.


Cubebe bors [szerkesztés]Az egyik legritkább borsfajta. Elsősorban Jáváról és Szumátráról származik. Parányi „farka” miatt szokták „farkas” vagy „száras” borsnak is nevezni. Aromája olyan, mintha a fekete bors és a szegfűbors keveréke lenne.


Hosszú bors [szerkesztés]Valójában ez az a fajta, amit Európában talán a legrégebben ismerünk. A régi rómaiak nagyrészt ezt használták „piper” néven. Kalandorok és kereskedők hozták a manapság Indonéziához tartozó Banda-szigetről. Bár háromszor annyiba került, mint a kerek szemű fekete bors, nagy volt a keletje. Ugyanis sajátos édeskés aromája van: emlékeztet a fahéjra, a szerecsendió-virágra, a tömjénre. Igen magas arányban tartalmaz éteri olajokat, használatával vigyázni kell, mert lényegesen erősebb, mint az egyszeri bors. Ne próbálkozzunk az őrlésével, szívósan ellenáll. Mozsárban kell törni.

2013. máj. 18. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nyugodtan használj fehérborsot fekete helyett.

Az én tapasztalatom szerint a feketebors erőteljesebb ízű, így én mindig más-más ételekbe használom mindegyiket,a karektere miatt.

a magyaros ízvilágba mindig a feketeborsot használom.

Egy kis kóstolás nem árt, ha nem elég fűszeres, még pótolhatod kevéssel.

2013. máj. 18. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Ian Catman ***** válasza:
2-es kimerítő válasz. Ugyanaz a növény, egyéni ízlés kérdése, milyen formában használod a termékét. Ugyanúgy, ahogy a paprikánál, vagy az étolajnál is. Szerintem nincs általános recept, PRÓBÁLD KI, de óvatosan, mert csípősebb.
2013. máj. 23. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Én úgy használom, hogy a fehérborsot később teszem az ételbe, ugyanis egészen más ízt ad.

Természetesen frissen őrölve alkalmazom. Úgy bármelyik aromásabb.


Ugyanakkor, ha igazán finomat akarsz, próbáld ki a borsikafüvet. Szinte teljesen kiváltható vele mind a fekete, mind a fehérbors. Nem cseszteti a gyomrot.

A javaslatom, hogy az ilyen fűszer- és gyógynövényket ne a boltban vásárold meg, hanem gyógynövény szaküzletekben.

Sokkal jobb a minőségük. (Szigorúbbak a gyógynövényekre vonatkozó szabályok.)

2013. júl. 7. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!