Milyen Fenőacélod van otthon?
Keresztmetszet. Bocsi, de sosem lâttam még c-vel írva. Metcet. 🤣
Nâlunk amúgy egy jó kisflex a titok.
1-es, a kő leginkább anyagleválasztásra jó, kivéve, ha ide soroljuk a kerámiát, vagy kaolint.
Acélból kevés olyan van, amit anyagleválasztásra használunk, és igen, ideiglenes felületkezelésre szolgál, amit kővel kb. lehetetlen, illetve életszerűtlen elérni.
Nézd meg, hogy dolgozik egy hentes. Kb. 20 másodpercet, max. fél percet (!!!) dolgozik egy késsel, majd húz 2-3-mat az acélon, (vagy csettegőn) nem többet.
Ez a vágóél apró, mikroszkopikus egyenetlenségeit teszi helyre.
Ha már annyira elkopott az él, hogy nem használ az acél, akkor kell megköszörülni a kést. A köszörűt válthatja ki a kő!
Röviden: A kővel, tompa késből lehet éleset csinálni, (de olyan éles, csak nagyon rövid ideig, szinte csak percekig marad)
acéllal meg egy éles kést lehet élesen tartani!
Helyes acél használat mellett, egy éles kést sokkal tovább, (3-ször, 5-ször?) lehet élesen tartani, és elodázni a köszörülést, mint acél nélkül.
Csak ehhez tudni kell helyesen használni az acélt. És ez a legtöbb embernek problémát okoz.
Kérdező, sokféle acélom van, mert idővel sokat koptak, és újat kellett venni...
Újabbak közül van egy Wüsthof 4476, 32 cm-es ovál, meg egy Dick Dicoron classic, szintén ovál.
Előbbi finomabb, élesebbre húzza a kést, de kizárólag az él kiegyenesítésére jó, mert szinte polír acél finomságú.
Utóbbi durvább élt csinál, de kissé kopottabb késekhez is jó.
Én aránylag mindig borotvaélesen tartom a késeimet, úgyhogy a finomabbat jobban szeretem.
Ha meg már az acél nem bír vele, akkor megköszörülöm.
" 1000/6000-es kövem van, sokkal jobb, mint egy ideig-óráig felületi kezelésre való acél."
Mondjuk ha a 6000-es finomsággal csinálsz egy tökéletesen szimmetrikus, 12 fokos élszalagot, majd nekiállsz egy pörköltnek marhalábszárat kockázni, az az él, 2 percig se lesz ugyanolyan, mint az elején!!!
A követ meg nem veszed elő, hogy minden percben húzzál rajta 2-t.
Mivel az vizezni is kéne, meg nem árt tiszta késsel dolgozni.
Az acélnál nincs ilyen probléma.
5:
1-es vagyok. "1-es, a kő leginkább anyagleválasztásra jó, kivéve, ha ide soroljuk a kerámiát, vagy kaolint." Hát őőőőő...igen kb 1000ig, a 6000-es kő meg kb polírkő már, azon aztán csiszatolhatod, nem fog anyagot lesikálni. Én szakács vagyok, szóval elég sokat élezek egy háztartási felhasználóhoz képest, de nagyon régen használtam akár csak az 1000-es követ is. Gyakorlatilag csak a 6000-es húzom meg a késem minden héten 1x 1-2 perc alatt. Az egyébként kb annyi mintha egy háztartási mennyiségben használt kést meg kéne húzni max havonta, annyival többet pörög :)
De én csak a saját sok éves tapasztalatomat mondom. Az meg, hogy a hentes, hogy dolgozik egy másik kategória, azok miatt amiket ő vág, hentesként én is nyilván másképpen csinálnám :)
Ilyenem van:
Na nem vásároltam, hanem valami bosszantó könyvelési hiba miatt plusz keletkezett a raktáromban, én meg világéletemben a pontosság híve voltam, és a cég érdekében hazahoztam...
Az említett cégnél én is láttam, hogy a hentesek percenként fennek, és megtanultam a fenés alapjait. Amúgy meg fémipari végzettségem van, és onnan is tudom, meg a vágóhídról is, hogy a fenés meg a köszörülés két teljesen különböző (célú) dolog. Van egy szintén 30 éves Dick csontozókésem is (azok a hülye könyvelők, csak a baj van velük), 1-2 naponta használjuk, és kb. 6-8 évente köszörülöm, közben csak fenem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!