Mi a különbség az ír vaj, a márkázott vaj és a teavaj között? Egyáltalán miért márkázott és miért tea?
Az ír - Írországban készült.
A márkázott annyit jelent, hogy egy szabványnak megfelel, azaz márkás termék.
A teavaj régi megnevezés, amikor a tea még igen drága és különleges dolog , ezt volt, ehhez csak a legjobb minöségü élelmiszereket adták hozzá és ezt neveték tea-vajnak, tea-tojásnak, stb
A 2-es válaszoló szezont a fazonnal ...
Teavajnak nevezzük a legalább 80% zsírtartalmú vajat (ennek különleges minőségű változata a márkázott vaj, mely legalább 82% zsírtartalmú). Forrás: Magyar Éllemiszerkönyv.
Az ír annyit jelent, hogy ott készült, az nem egy vajtípus, hanem származási helyet jelöl, mint az alpasi csokoládé pl.
A második vagyok és nem keverek semmit, ez az teavaj elnevezés eredete!
A teatojás meg nem az, amit a teába beletesznek fém szüröt (ezt jóval késöbb találták fel, és vették át hozzá ezt a megnevezést), eredetileg a teázás egy ünnepélyesebb étkezés volt, amikor a teához különbözö süteményeket, szendvicseket is tálaltak (ahogy angol területen a mai napig megszokott). A tea drága alapanyagból készült ital volt, ezért a teázáshoz a lehetö legjobb minöségü élelmiszereket kínálták, a csúcsminöségü vaj volt a teavaj, a szendvicshez használt nagyon friss és jó tojás a teatojás, stb.
Idöközben több minden megnevezés minekt a divatból, vagy másra használják, de a "tea" szó, mint miköségjelzö eredete ez.
Itt egy kis kiegészítés a teavajjal kapcsolatban:
Teavajnak csak az egykori Osztrák-Magyar Monarchia területén nevezik a magas zsírtartalmú vajat. Létezik az osztrákoknál, cseheknél, szlovákoknál, szlovéneknél és horvátoknál is, máshol nem. A Teebutter szót csak az osztrákok használják, a németek csak a Buttertee-t ismerik, és ott a tibeti vajas teát jelenti.
A Teebutter szónak pedig eredetileg semmi köze sincs a teához. Egyszerűen egy betűszóról van szó, ahol a "TE" a sziléziai Teschen tartományt, az E az Erzherzögliche (főhercegi) címet. A legjobb vajat a monarchiában Frigyes tescheni főherceg sziléziai tejüzemeiban, a mai Cieszyn-ben termelték, és onnan vitték a bécsi udvarba. Ennek márkajelzése volt 1895-től kezdve a "TE.E.", ami aztán tee formában köznevesült az egész országban, majd az utódállamokban. Frigyes hercegnek az ausztriai családi kastélyának 8Schloss Albertina) honlapján is leírják a sztorit: "Seit 1895 wurde die TE.E.-Butter aus der Te(schener) E(rzherzoglichen) Molkerei nach Wien geliefert, woran noch heute die Bezeichnung "Teebutter" erinnert."
Sziléziában ma is számon tartják, hogy Cieszyn-ben (Teschen-ben) készült a monarchia legjobb vaja. Ráadásul ők nem is tudnak róla, hogy az előtag teát jelent, mivel lengyelül teljesen másként hangzik a teát jelentő herbata szó. Ők ma is úgy tudják, hogy földrajzi eredetmegjelölésről van szó: "Na sniadanie dawniej smarowało się chleb masłem wyrabianym w Cieszynie o nazwie "TEBUTER" / masło cieszynskie/ Teschener Butter."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!