Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Mi értelme van a mindenmentes...

Mi értelme van a mindenmentes táplálkozásnak?

Figyelt kérdés

Nyílván ha valaki érzékeny valamire, akkor ne egyen glutént/laktózt/egyéb allergéneket.

De akinek nincs semmiféle allergiája vagy érzékenysége, az miért egyen mindenmentesen? Egy csomó ismerősöm követi ezt a trendet, pedig semmire nem érzékenyek.


2018. jún. 8. 12:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
82%

És mit zavar téged? Mindenki egyen úgy ahogy akar.


Amúgy sokan így jönnek rá rejtett érzékenységekre. Kevésbé lesznek fejfájósabbak, szebb lesz a bőrük, hajuk, jobban alszanak, stb. Az ètelallergiák sokszor nem mogyoró reakció féle durva dologként jelenik meg.

2018. jún. 8. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
54%

Kérdezd meg tőlük, biztos van rá okuk.

Az emberek egy része elég jó nyájkövető, beleugrik a trendi dolgokba ész nélkül.

Más részének normális oka van. Én pl. nem vagyok laktózérzékeny, de egészen hangyányit érzem, hogy a testem nem szereti a laktózt (sok laktóz esetén valami alig észlelhető komfortvesztésem van, nehéz elmondanom, hisz nem fáj, nem görcsöl, nincs hasmenésem meg semmi különös, szóval ha kedvem van, eszem laktózt, de tartósan inkább kerülöm. mondjuk pár év után eléggé jól elvagyok nélküle, bár a tejtermékek zömét nem tudom pótolni semmivel, max. a szerepkörét veszi át egy más ízű, jellegű, állagú dolog).

A glutént biztos, ami biztos alapon hagytam el, de úgy érzékeltem, nekem nem sok vizet zavar, úgyhogy visszahoztam, sajna (azért sajna, mert sok szénhidrátot hoz, ami nekem nem előnyös. amúgy nagy élmény kenyeret enni, micsoda csemege még magában is, nemhogy vajjal :D na erre is jó kihagyni valamit, értékelem később :D).


Cukrot nem eszem, ez OK, az nem egészséges és a fogat is rontja, tápanyag sincs benne, csak puszta kalória, de engem enervál, szóval még arra se jó, hogy érezhetően energiát adjon.


Egy csomó allergént persze eszem, hiszen minden lehet allergén.


Nekem poén is néha korlátozottan enni :) Sok embernek jót tenne, ha kipróbálna étrendeket (no nem válogatás nélkül, az világos), mert lehet, hogy sokkal jobban érezné magát. Velem ez történt. Tanultam is belőle s most már könnyebb számomra jóleső étrendet összehozni.


A glutént ugyebár visszahoztam, de csak úgy, hogy értelme legyen. Kizárólag kelt tésztába teszek gluténtartalmú gabonát, másba mégis minek? Amúgy egy orvos előadásán azt hallottam, hogy betegségfaktor, más tényezőkkel együtt igen rossz kombót okoz. Nem egyedül, úgyhogy van, akinek egyáltalán nem rossz. Engem nem érdekel, mire vagyok s nem vagyok érzékeny orvosilag, minimálisan sem akarom károsítani a szervezetemet, ha nem muszáj...

A laktóz emésztése nem is normális egy felnőttnél, az emberiség nagyobbik része laktózérzékeny, azoknak sem jó sokszor, akik orvosilag nem azok, ld. én. Csak mert nem viszem át a határértéket, inkább jó ételeket eszem, mint olyanokat, amik picit ártanak. Határozottan egészségtudatos vagyok, persze a saját egyéni stílusomban.


Úgyhogy én azért eszem nem mindenmentesen, de bizonyos formáihoz közel (a csuda tudja, van-e egy definíciója a mindenmentesnek. a tojás sokaknak beleesik a tilalomba, nekem pl. nem), mert nekem egyrészt így esik jól (a szervezetem szépen érezteti ezt velem), másrészt poénos. Áldozatokat nem igazán hozok, nagyon könnyű elhagyni egy csomó ételcsoportot, ha engem kérdezel. Teljesen, az év minden napján picit sok lenne nekem, de mivel nem vagyok érzékeny kb. semmire, nekem megéri a kilengés, ha különösen vonzó az adott étel.

Minek egyek valamit, ami nekem nem kell és nem olyan jó?

2018. jún. 8. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
86%

Miért nem tőlük kérded meg?

Valószínűleg másképp definiálod az érzékenységet valami anyagra.

Bármi, akár hosszú távon észlelhető diszkomfortot vagy akár emésztési panaszt (puffadás, hízás, fogyás, székrekedés, bélgáz, stb.) vagy testi tünetet (pattanások, ekcéma, fejfájás, izületi fájdalom), mentális tünetet (autista unoka pl.) okoz egy anyag, az már érzékelhető, tehát akkor már érzékenyek rá.

2018. jún. 8. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
79%

Nagyon hasonlóan vagyok, mint az elözö válaszoló.


Elvileg semmiféle allergiám vagy túlérzékenységem sincs, de egy ideje (majdnem teljesen) vegán módon étkezem (nem elvi okokból, tehát tényleg csak étrend). Eredetileg kíváncsiságból próbáltam ki annak ellenére, hogy korábban mindenevö voltam, és semmi problémát sem okozott.

Most azonban jobban, dinamikusabban érzem magam, sok apróbb panaszom megszünk (felfújódás zöldségevés után, vizesedés, fáradékonyság), amit eddig a koromra fogtam.

Teljesen nem fogok átállni erre az étrendre (pl reggel a tejeskávé megmaradt eddig is meg ezután is), néha kicsit lazítok egy-egy napra, de általánosságban maradok emellett, mert az állati eredetü élelmiszerek nélkül jobban érzem magam a börömben.


Gondolom, sok más ember is van hasonlóan, mint az elözö vagy én - kipróbál valamit, és rájön, hogy úgy jobban érzi magát.

2018. jún. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
52%

Én is ellenzem a mindenmentes dolgokat olyan szempontból, hogy sokszor úgy vannak eladva ezek a termékek, mint sokszorta "egészségesebb" ételek, illetve a diétát követőknek is becsapós lehet, amikor ráírják, hogy nincs benne cukor se, de azt már nem tudják, hogy kalóriában ugyanott van a "mentes" süti, mint a nem mentes társai. Így azt az érzetet kelthetik az ilyen termékek, akár nem egészen egészséges életmód mellett is, hogy lám, ilyet evett, valamit tett az egészségért, közben meg nem, csak megnyugtatta magát.

Persze, mindenki egyen azt, amit belátása szerint jónak tart, de nem biztos, hogy ezek az emberek tisztában is vannak azzal, hogy valójában mennyivel "egészségesebbek" vagy "diétásabbak" a mentes dolgok. Szóval lehet, persze, értem én, hogy marketing, de azért fel kéne kicsit világosítani az embereket, mert sokan nincsenek tisztában dolgokkal.

2018. jún. 8. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
52%

Előző, én alapanyagokat veszek (nyilván van sok buta ember, akit megvezetnek hangzatos dolgokkal, de közel sem mindenki ilyen), az pedig miért is érdekelne, hogy mennyi a kalóriasűrűsége? Én egészségesebb, a fogyásomat elősegítő s persze finom sütit akarok, nem kalóriaszegényt. Nem mindenki lakik jól kalóriaszegény ételekkel, legalábbis nem akármelyikkel. Azokból sokunknak brutál sok kell s még akkor is éhesebbek maradunk, mintha valami töményebb, de alkalmasabb összetételű ételt ennénk.


Az egészségesnek és a kalóriaszegénynek szerintem semmi köze egymáshoz (max. egyedszinten. akinek valamiért nem egészségesek a zsírbombák, annak egy 600 kcal/100g kalóriasűrűségű étel bizonyára nem egészséges, bár pici mennyiségben az lehet).

2018. jún. 8. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
67%

ma 20:24-es: a "mindenmentes" étrend az esetemben azt jelenti, hogy nekem megfelelö nyers alapanyagokat veszek és ezekböl készítek olyan ételeket, amiket enni szeretnék. Még véletlen sem veszek "kész" mindenmentes ezt-azt, mert azok igen drágák és nem feltétlen megfelelöek számomra, az ízröl nem is beszélve, én szeretem magam ízesíteni az ételeket úgy, ahogy nekem tetszik.


Mellesleg el vagy tévedve azzal is, hogy a "mindenmentes" étrend föleg nem a kalóriákról szól - erre nem is alkalmas a legtöbb ilyen ét rend önmagában, ha valaki fogyni akar, akkor a kalóriát kell figyelnie, mert az, ami számít.


Érzésem szerint téged is fel kellene világosítani a témában, mert nagyon sok mindent összekeversz.

2018. jún. 8. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
49%
Azt se feledjük, hogy aki "mindenmentes" (inkább ez-meg-az mentes, senki nem tud mindent kihagyni, a legérdekesebb allergiateszttel sem) étrenden él, az lehet egy 3-4000 kcal kalóriaigényű ember, aki épp tömegel, úgyhogy még ennél is többet eszik. Csak mert valaki egészségesebben akar élni (vagy más okból hagy ki dolgokat), még nem tuti, hogy fogyni akar. S nem mindenkinek kell ügyelni a kalóriákra pl. súlytartáskor egy jó étrenden.
2018. jún. 8. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Sokszor látom az ismerőseimnél ezeket a "cukor,laktóz,glutén,tej,tojás,élesztő,rost,zsír,ízfokozó mentes, light-paleo szénhidrátcsökkentett nyersvegán" típusú ételeket és hogy milyen jó, milyen finom stb. Kérdem én, miből vannak ezek? Nagyjából semmi nincs bennük.


Illetve sokszor olyan értelmetlen cseréket látok: Pl kakaó-karob. A karobot egyszer kóstoltam, valami förtelmes íze van. És a kakaó alatt nem a nesquicket, hanem a jó minőségű cukrozatlan kakaót értem.

2018. jún. 9. 09:44
 10/11 anonim ***** válasza:

"Sokszor látom az ismerőseimnél ezeket a "cukor,laktóz,glutén,tej,tojás,élesztő,rost,zsír,ízfokozó mentes, light-paleo szénhidrátcsökkentett nyersvegán" típusú ételeket és hogy milyen jó, milyen finom stb. Kérdem én, miből vannak ezek? Nagyjából semmi nincs bennük."


Akkor nézz utána, hogy mi van bennük, mert elég sok mindent tartalmaznak!

2018. jún. 9. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!