Mi a különbség a kefir, tejföl és a joghurt között?
Frissen fejt tej állás köben a tetején megjelenő zsíros réteg: tejszin.
Aludttej teteje: tejföl.
Gombával beoltott tej altatás után: a gomba fajtájától függően joghurt, vagy kefír.
A joghurt finom
A kefír finomabb
A tejföl isteni !
A kefir a Kaukázus északi részéről származó joghurtféleség, amely nem csupán tejsavbaktériumokat, hanem élesztőgombákat is tartalmaz.
Krémes állagú, íze enyhén savanyú. 35-40 féle aromát tartalmaz, amelyek hozzájárulnak a kefir egyedi, kellemes aromájának kialakításához. A tejsav mellett szén-dioxid és kis mennyiségű alkohol is képződik benne, ettől lesz a jó kefir picit pezsgő.
A kefir több baktériumfajt tartalmaz, mint a joghurt vagy az aludttej.
A joghurthoz felhasznált tejet pasztörizálják, mert ez az eljárás biztosítja, hogy a tej joghurttá érlelésének az ideje alatt csak a joghurtkultúra baktériumai szaporodnak el, a tejben lévő egyéb szennyező és káros baktériumok viszont nem. Az érlelési folyamat alatt a baktériumok a tejcukor egy részét tejsavvá alakítják át, a fehérje pedig megalvad.
A joghurtkultúrával beoltott tejet 6-8 órán keresztül körülbelül 42-46 Celsius-fokos hőmérsékleten tartják, ugyanis a baktériumoknak ezen a hőmérsékleten a leggyorsabb a szaporodásuk.
A kész joghurt kialakulásában két baktériumtörzs, a lactobacillus bulgaricus és a streptococcus thermophilus vesz részt.
Hagyományosan ha a friss tejet szobahőmérsékleten (a konyhában) néhány óráig állni hagyják, a tetejére feljön a tejszín. Ez az anyag nagy százalékban tartalmaz tejzsírt (35-38%). Egy liter jó minőségű tejből általában fél-egy deciliter tejszín képződik. A tej felszínéről kanállal lehet lemerni. A tejföl hagyományosan a megsavanyodott aludttej tetején összegyűlt vastag zsíros föl leszedésével készül. A megsavanyodott aludttejből melegítés után készül a túró.
A tejföl tejből, tejszín vagy vaj hozzáadásával, homogénezéssel és tejsavbaktérium-színtenyészettel végzett, alvasztással készült savanyú tejszín.
A magyar élelmiszerszabvány szerint a tejföl kizárólag tejből készülhet. A tejföl az aludttej föle, annak zsírtartalma, azaz savanyútejszín. A jó minőségű tejföl színe hófehér, állománya sűrűn folyó, krémes, íze enyhén savanykás. Zsírtartalma legalább 10%; de 20% zsírtartalom alatt félzsíros tejföl a hivatalos megnevezése.
A tejföl édes tejszínből savanyítással készül. Csontfehér színű, kellemes, aromásan savanyú ízű, jellegzetes szagú.
A tejföl a zsírtartalom szerint lehet:
10-15% saure sahne, sauerrahm, sour cream
15% Créme légére
16% tejföl - a 16% zsírtartalom alatti készítmények nem minősülnek tejfölnek
18% extra tejföl
20-29% schmand, cметана
30-40% créme fraîche
A tejföl eredetileg minden bizonnyal Oroszországból származott, innen terjedt el előbb Európa, azután a világ országaiban.
Magyarországon kívül számtalan konyha ismeri és használja a tejfölt. Azonban amit az angolok "sour cream"-nek hívnak, annak zsírtartalma általában 12-16% között van. Magyarországon a tejfölnek minimum 16%-os zsírtartalommal kell rendelkeznie. Tehát a magyar tejfölnek nem a "sour cream", hanem inkább az orosz szmetana felel meg. Finnországban az egyik legáltalánosabban használt ételalapanyag. Az orosz és az ukrán konyha évszázadok óta ismeri, például a borscs egyik fontos eleme. A horvát konyhában a neve smetana. Németországban is általánosan ismert a tejföl Schmand, Saure Sahne vagy Sauerrahm néven, kiváltképp egyes tartományok helyi konyháiban (Hessen, Türingia, stb.) A görög és bolgár konyha elsősorban saláták készítéséhez használja fel. A japán konyha egyes szusik készítéséhez használja.
ma 07:13-as: MAJDNEM helyes, amit írtál, egyedül a tejföl nem az, aminek tartod.
A tejszín tényleg a friss tej tetejére feljövö zsírtartalom.
Ha ezt leszedik róla, és a tejet megaltatják, akkor még egy réteg zsiradéktartalmú anyag keletkezik a tetején és EZ a tejföl.
Tehát még véletlen sem a tejszínt savanyítják, vagy adnak hozzá akármit, hanem önmgagától saványkás, pontosabban azért, mert a - savanyú ízü - aludtejröl szedik le.
@07:37
Inkább te olvashatnál utána a tejföl gyártási folyamatának, például a wikipédián - ott azért elég jól le van írva, hogy a tejiparban hogy készül a tejföl.
Tudod, nem minden az, aminek látszik - például a tejfölt sem a tej fölözésével készítik. :-D
ma 08:15 Igazad van, nagyiparilag, kutyulnak dolgokat. Az igazi, ami tényleg finom, az aludttejről leszedett.
Nem tévedésből vesz az ember tanyasi tehéntartóktól tejfölt.
Az élőflórás savanyú tejek és tejszínek olyan termékek, amelyeket megfelelően előkészített és
hőkezelt (esetleg külön engedély alapján nyers) tejből (tejszínből) speciális mikrobatenyészetek hozzáadásával, savanyítás (pH-csökkentés) és alvasztás útján állítottak elő, és a termékek a minőségmegőrzési időtartamuk lejáratáig legalább az előírt mennyiségben
tartalmazzák a kultúrából származó élő, aktív mikroorganizmusokat.
A fontosabb savanyú tejek és tejszínek gyártásához a következő speciális mikrobatenyészeteket
használják fel:
Joghurt: Streptococcus salivarius subsp. thermophilus és Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus meghatározott arányú szimbiotikus tenyészete.
Kefir: Kefirgombából készített kultúra; Lactobacillus kefir, Leuconostoc-, Lactococcus- és Acetobacter-félék jellemző arányban. Tartalmaz még laktózerjesztő élesztőket (Kluyveromyces marxianus) és laktózt nem erjesztő élesztőket (Saccharomyces omnisporus,
Saccharomyces cerevisiae, Saccharomyces exiguus).
A Tejföl tejből, tejszín vagy vaj hozzáadásával, homogénezéssel és tejsavbaktériumszíntenyészettel
végzett alvasztással készült savanyú tejszín.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!