A növényi tej egészségesebb, mint a hagyományos?
"Az újszülöttek mitől erősödnek, fejlődnek?"
Az anyatejtől. És nem a tehéntejtől, amit azért termel szerencsétlen tehén, hogy a borja egy év alatt 200 kilósra nőjön... de te csak lődd magadat egy mesterségesen megtermékenyített anyaállat hormonokkal teli anyatejével, az biztosan jót tesz.
Igen, egyértelműen.
Egyrészt a tehéntej, kecsketej, stb. megemésztésére a Föld lakosságának nagyrésze képtelen. Nagyon sokan tejfehérje-allergiások, laktózérzékenyek.
Az anyatejjel ezt teljesen felesleges összehasonlítani: az anyatej megemésztésére minden csecsemő képes, de a tehén tejének teljesen más az összetétele, és nem megfelelő hozzá az emésztőrendszerünk. A népesség kisebbik része az, aki meg tudja emészteni.
Mindezek ellenére ha összevetjük 1l tehéntej vagy szójatej, rizstej, mandulatej, zabtej, kókusztej tulajdonságait, akkor egyértelmű, hogy a magtejek, növényi tejek az egészségesebbek.
Annyit még hozzátennék, hogy a magtej nem "mű", hanem egyszerűen vízben áztatott, leszűrt vagy darált magok, gabona. Semmi természetellenes nincs benne - már amennyiben nem tartjátok természetellenesnek a magvak vagy gabona és a víz együttes fogyasztását.
A tehéntejnek két előnye van csak: magas A és D vitamin tartalmú. A népszerű tévhittel ellentétben a tej NEM tartalmaz kálciumot, hacsak nem adnak hozzá mesterségesen, és az egyik legroszabb fehérjeforrás - bár az utóbbi nem feltétlen hátrány, a növényi tejek sem jó fehérjeforrások, de gyakran terjed az a tévhit, hogy a tej az.
Itt egy összehasonlítás:
Cows' milk
(whole, vitamin D added)[3] Soy milk
(unsweetened;
calcium, vitamins A and D added)[4] Almond milk
(unsweetened)[5]
Calories (cup, 243 g) 149 80 40
Protein (g) 7.69 6.95 1
Fat (g) 7.93 3.91 2.5
Saturated fat (g) 4.55 0.5 0
Carbohydrate (g) 11.71 4.23 2
Fibre (g) 0 1.2 1
Sugars (g) 12.32 1 0
Calcium (mg) 276 301 n/a
Potassium (mg) 322 292 170
Sodium (mg) 105 90 180
Vitamin B12 (µg) 1.10 2.70 n/a
Vitamin A (IU) 395 503 n/a
Vitamin D (IU) 124 119 n/a
Cholesterol (mg) 24 0 0
Amit ebből le lehet szűrni:
- A tej kalória-és koleszterinszintje kifejezetten magas (hátrány)
- zsírokban gazdag, a növényi tejek sokszorosa (szintén hátrány) és ezeknek a zsíroknak kb. 60%-a telített, míg a növényi zsírokban szinte semennyi nem (a telített zsírsavak elősegítik az elhízást, magas vérnyomást, szív-és érrendszeri megbetegedéseket, rendkívül káros hatásúak)
- szénhidráttartalma és cukortartalma a növényi tej sokszorosa (ez is hátrányos)
- B12 és A vitamin tartalma alacsony más növényi tejekhez képest
előny:
- a kálcium jó pont a tejnek, ha dúsítják vele, de sokszor a növényi tej is dúsított
- D vitamintartalma a legmagasabb a tejek között, de a legtöbb növényi tej is hasonló arányban tartalmaz
Ha ezt összeveti bárki, szerintem egyértelmű, hogy a tej pozitív tulajdonságai elenyészőek, viszont annál több negatív tulajdonsága van.
Én személy szerint a tejés tejszín elhagyását nem tartottam nehézkesnek, könnyen ment, hiszen ott remek növényi alternatívák is léteznek. Más tejtermékekről pl., sajt, tejföl vagy natúr joghurt viszont nem vagyok képes lemondani sajnos, és úgy vagyok vele, hogy elég szemetet viszek be ezzel is a szervezetembe, nem kell még a tej is mellé.
Remélem segítettem kérdező.
# 8 jól indultál el, csak a végére totál hülyeség lett belőle.
Ma már tudjuk, hogy az evéssel bevitt koleszterin nem növeli a szervezet koleszterinszintjét, a magas kalóriatartalom pedig élethelyzettől függ, hogy előnyös, vagy hátrányos dolog.
Az sem igaz, hogy zsírokban gazdag, az olajos magvak amikből a tejek készülnek rendkívül magas zsírtartalmúak, kókusztej pl sokkal zsírosabb, mint a legzsírosabb tehéntej. Ráadásul a telített zsírtartalom sem hátrány egyáltalán, hízáshoz, szívbajokhoz, meg a többihez az égvilágon semmi közök nincs, illene a 70-es években kiadottaknál kicsit frissebb kutatásokat is átböngészni.
Sőt, kifejezetten káros a telített zsírok démonizálása, mert az így kiesett kalóriamennyiséget az ember hajlamos szénhidráttal pótolni, amit nem mindig biztonságos keményítőforrásokkal old meg, hanem mondjuk búzával, és egyéb gluténtartalmú gabonákkal, neadjisten cukrokkal, vagy ami a legrosszabb, finomított napraforgóra cseréli az állati zsírokat. Ezek a modern civilizációs betegségek fő okozói, és nem a zsír.
Ennek ellenére a tehéntej még mindig káros dolog a benne lévő cukor miatt, de elsősorban az állati hormonok miatt, amik az emberi szervezettel nem kompatibilisek, a borjú rövid időn belüli 200 kilósra hízásához kellenek. A tinikori pattanásosodás első számú okozói a tejtermékek pont ezért, de okozhat hajhullást, elhízást, egy rakat problémát. A benne lévő kazein nevű fehérje nehezen emészthető, gyulladáskeltő, káros az emésztőrendszerre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!