Miért annyi Kcal egy élelmiszer, amennyi?
Az első kérdésre a válasz, hogy egy "kaloriméter" nevű készülékkel állapítják meg. Elégetik és mérik a felszabaduló energiát.
Kb így néz ki [link]
#1: Én is így tudom, de ez nem minden esetben tuti módszer, ugye? Mivel a kinyerhető energiamennyiség az ételt megevőn is múlik, mi a cellulózzal mit sem érünk, de van állat, ami remekül lebontja, a xilitről is olvastam, hogy a felszívódása eléggé szóródik az embereknél is...
A mozgás komplikáltabb, eleve van szénhidrát- és zsírfelhasználás s nagyopn nagy a tévedés lehetősége, mindössze próbálnak egy átlagembert találni, de attól valaki erősen el tud térni. Sosem próbálom megbecsülni a mozgással elégetett kalóriákat (bár kíváncsi lennék :)), túl kevés az infóm hozzá s végülis nekem mindegy.
Persze az ételeknél is van szórás (néha elég sok, sütőtöknél valami hétszeres szénhidráttartalom lehet csak az éretlen-érett közt), de általában azért nem olyan vészesen sok.
Köszönöm a válaszokat. Az első esetben én is égetésre gondoltam, az a tuti, nem tudtam, hogy van erre készülék. A mozgásnál a CO2-re nem gondoltam.
De szerintem is egyénenként változik a felhasználás. Szerintem ha valaki bevisz 2000 Kcal-t, mivel nem 100%-os az emésztés hatásfoka, lehet, hogy valaki 500 Kcal-t hasznosít, míg más 1300-at az emésztése. Szerintem két embernek teljesen különböző lehet a széklettel távozó kalóriamennyiség. Innentől kezdve úgy gondolom csupán irányadó lehet egy ilyen kalóriatáblázat. A paradicsomnak kevés, a Milka csokinak több. Nagyjából ezek az adatok ennyire elegendőek szerintem, mivel az emésztés hatásfokának különbözősége miatt nem lehet pontosan kiszámítani, hogy ennyit vittem be, ennyit dolgoztam le, tehát fogyok, hízok, stb. Hülyeségeket írok?
Az ételek esetében ez nagyon egyszerű. Minden étel azonos anyagokból épül fel, csak eltérő arányban, ezek a következők:
fehérje
zsír
szénhidrát
víz
rost
(+vitaminok, ásványi anyagok)
Ezeknek a kalóriatartalma fix; csak az első háromnak van, az utolsók nem adnak energiát. Már csak meg kell állapítani, hogy az adott élelmiszer milyen arányban épül fel ezekből, és kész, egyszerű matekpélda.
A zsírnak a legmagasabb a kalóriatartalma, tehát nem tudsz olyan ételt előállítani, ami azt meghaladja. Bármi más anyagot adsz hozzá, a kalóriatartalom csökkenni fog.
Köszönöm utolsó!
Tehát, ha megesz valaki 3 kiló őszibarackot, ami 1170 kcal, akkor értelemszerűen kijön valamekkora mennyiségű széklet.
Ha ezt a mennyiségű barackot kiszárítom, és elégetem, akkor keletkeznie kellene 1170 kcal-nyi hőmennyiségnek. Te azt mondod, hogy az elfogyasztás után lévő széklet kiszárítása után, annak elégetésével kb. 3-4 kcal hőmennyiség keletkezne? Nekem ez nagyon kevésnek tűnik, az eltérés meg túl nagynak. De ez az én véleményem.
Ez a cikk 15%-os veszteséget ír. Tehát 1000 kcal-ból ~150 kcal elvész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!