A pékáruk mennyire egészségesek és mennyire hízlalnak?
Mértékkel mindent lehet enni.
Én reggelente szoktam egy-egy pékárut enni, közvetlenül a reggeli úszásom előtt.
szénhidrát és zsiradék is kell
nem lesz tőle semmi bajod, ha nem ezt eszed állandóan és mindenfélét eszel még mellette
Szerencséd van kérdező hogy itt vagyok, így legalább egy valaki érti is ahhoz, amiről beszél.
A pékárúval az első gond, hogy búzalisztből készülnek. Ez szénhidrát. Ugye szénhidrát az kell, de nem mindegy, milyen. A búzával az a gond, hogy az emberi szervezet számára teljesen fölösleges szénhidrát. Túl gyorsan szívódik fel, nem tudsz belőle lényegi mennyiségű energiát nyerni, és mivel felesleges tápanyag, megy zsírnak. Tehát igen, hizlal.
A második gond a glutén. Ez jóval kevesebb mint 100 éve került bele egyes gabonákba, nemesítés révén. Ezt a gabona védekezésre használja a rovarok ellen. Az embernek viszont baromira nem tesz jót, nézz utána, nem kezdem el felsorolni. Tehát egészségtelen.
Nem ide tartozik, de mindenki messzire kerülje ez azt, aki azt próbálja szajkózni, hogy "mindent lehet enni, csak mértékkel". Teljesen érthetetlen logika. Ami káros, abból kevés is káros. Nyilván kevésbé, de akkor is káros.
Végigelemezve a pékárukat, elsősorban a fehér kenyeret, a következők a tények:
Elsőre feltűnik, hogy a pékáruk 10%-os fehérje tartalma ellenére az aminosavprofiljuk baromi gyenge, pl. a szintén gabona zab vagy rizs sokkal jobb aminosavprofillal bír, pedig ezek a protein sem komplex proteinek. A gluténtartalmat csak megemlítem, hogy egyesek szerint toxin és károsítja a bélbolyhokat nem gluténérzékenyek esetébe is.
A szénhidrát finomított benne, magas glikémiás indexű. gyakorlatilag a cukor sebességével fog hasznosulni, ezt csak valamennyire lassítja a 3-4 g rost a kenyérben. Nem olyan rossz, mint a fehér rizs, mert abban jóval több a szénhidrát és még rost sincs benne, de azért nem ideális.
A zsírt illetően nem rendelkezik a péksütemény esszencális zsírsavakkal sem, habár ezt nem is vártuk tőle.
Vitamintartalom alapján a péksütemények nem tartalmaznak A vitamin, C vitamin, D vitamin, E vitamint, B12 vitamint. B-vitamintartalmuk egyedül az említésre méltó, 100 g fehérkenyér a napi B-vitamin bevitel negyedét tartalmazza átlagban.
A makronutritienseket tekintve meglepő módon nem olyan rossz a helyzet, mangán és szeléntartalma viszonylag jó, meglepetésemre vasat és cinket is tartalmaz, illetve még kálciumot is. Ami viszonyt negatív, azaz a magas nátriumtartalom. De határozottan, mikronutritiensekben nem rossz, pl. a fehér rizsnek hozzá képest kritikán aluliak ezek az értékei. Magnéziumtartalma pl. 2x a fehér rizsének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!