Egészen a 80-as évektől napjainkig miért emelkedett fel ennyire az élelmiszerek ára?
nottek a fizetesek is ( egy darabig) de mar sajnos ott tartunk, hogy csak az elelmiszer ara megy fel, es a fizetesek nem emelkednek.
amugy azert emelkedett az elelmiszerek ara, mert minden mas ara is emelkedett . ha megveszel egy kenyeret, nem csa a buzat fizeted ki, meg a sot, ami benne van, hanem a pek munkajat, az arato munkajat, a so banyasz munkajat, annak a munkajat aki becsomagolja, a szallitoet aki elviszi a-bol b pontba, az aruhazet, aki arulja, stb.... ez nagyon osszetett dolog.
Pl 1985-ben 4,5 milliárd ember élt a földön, 2015-ben 7,5 milliárd.
Eközben vészesen csökken az édesvíz készlet, és drasztikusan erodálódik a termőföld.
Ez, exponenciális élelmiszer drágulást von magával, tehát szinte egészen biztos, hogy a drágulás nem egyszerűen csak folytatódni fog, hanem a drágulás üteme is gyorsulni fog.
És többek között ezért van annyi silány élelmiszer, mert a génmanipulálástól kezdve a legkülönfélébb adalékanyagokig mindent bevetnek, hogy elegendő élelmiszert tudjanak termelni.
Az eddigi válaszok hülyeségek. A logikában lenne ráció, de az nem jelentkezik ilyen rövid távon és ilyen kicsi gazdaságban.
A válasz, infláció. Ha nem pénzben határozod meg az élelmiszerek árát, hanem például ledolgozott munkaórában (esetleg egy súlyozott átlaggal), akkor azt kapod, hogy nem nőttek az élelmiszer árak, inkább csökkentek.
Mondok egy szemléletes példát is. Ma sokkal kevesebb ráfordítás árán vásárolsz meg egy kiló marhahúst, mint ezelőtt 50 évvel, vagy 500 évvel.
Az emberek a falvakban a közmunka helyett ma szívesebben gazdálkodnának a saját otthonukban mint a 70-es és 80-as években is tették. Ma könnyebb lenne, hisz egyrészt nem kell kötelező szocialista munkahelyre járni, a rendszer is kedvezne a maszekvilágnak. De csak elvileg kedvezne a rendszer. Ugyanis a terményt felvásárlók ma már jelentéktelen árat adnak a termelőnek. Vagy az állati termékekért is, például a sertéstartásért is. Amennyiért nem éri meg nekik, hanem még a közmunka is jobb. Viszont a felvásárlók jelentős hasznot tesznek rá mire a vásárló elé kerül a boltokba. Ezt a vevő fizeti meg és az igazi haszon nem a termelőé. Hát ezért nem virágzik ma a háztáji gazdaság és ezért drága az élelmiszer.
Régen nálunk is rengeteg paradicsom termett a háztájiban, ahogy más is. Még az állatoknak is jutott, piros volt tőle a föld. Éppen beszélgettük ott az egykori szülőfalumban hogy milyen áron lehetne a boltokban paradicsom, amiért megérné termelni akkor ha nem lenne ingyenélő haszonlesők paradicsoma Magyarország. Több egykori gazda szerint akár még 50 Ft/kg áron is megérné termelni, de 100 Ft-ot is megadna a vevő érte a jelenlegi uzsorás ár helyett, ha az tényleg azé lenne aki előállítja nem pedig az ingyenélőké. De ez az ár kb. annyi lenne hogy felébe kerülne a jelenleginek, hisz a termelő azért megérdemel egy kis hasznot.
---
Röviden fogalmazva a rendszerváltás óta az ingyenélők lettek az alfahímek. Akik mások munkájából élősködnek. Vagy az adófizetők pénzéből, vagy mások megtakarításából ha a brókerbotrányt is nézzük. Vagyis mások kárára akarnak előbbre jutni. Ez sokkal súlyosabb probléma minden környezeti katasztrófánál vagy túlnépesedésnél.
Meg ne feledkezzünk meg róla, hogy Magyarországon a legmagasabb az élelmiszerek ÁFÁ-ja, + még bevezették januártól az élelmiszer felügyeleti díjat.
Többek között ez is okozza azt, hogy ilyen magasak az élelmiszer árak.
De nem egy olyan ország van Európában, ahol a minimálbér jóval magasabb, mint nálunk, az élelmiszer árak meg kb. ugyanakkorák (vagy kevesebb)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!