Mi a különbség a hurka és a kolbász között?
Hát a hurkát a disznó májból készítik.És rizs is van benne ha jól tudom.
A kolbászt pedig a húsából.
Hogyhogymi? Hát még csak nem is hasonlítanak. Hurka: rizs, hús,szalonna belsőség darálva. Kolbász: színhús, valamennyi szalonna paprika, fokhagyma bors..
Kb ennyi.
Kolbász: darált hús, fokhagyma, paprika, só, fűszerek, pl. bors.
Hurka: Van véres és májas.
Máj, hagyma, főtt rizs, majoranna só, fűszerek
Vér, hagyma, nem tudom, ebbe megy-e rizs, vagy mi?
Hurkát, kolbászt is lehet füstölni, vagy frissen megsütni serpenyőben vagy sütőben. Mikróban robban.
A különbség az, hogy a kolbász finomabb kaja.A hurka olyan másodlagos. Minta diós kalács a mákos mögött. És a füstölt kolbász sokáig eláll, a hurka nem olyan sokáig.
Mindkettő fagyasztható.
Apám kolbásza 1.
10 kg félkövér sertéshús, 18 dkg só, 30 dkg édes házipaprika, 10 dkg fokhagyma, 1 dkg bors.
A húst közepes tárcsán ledaráljuk, sózzuk, majd összedagasztjuk a zúzott fokhagymával, a paprikával, valamint a borssal. Sertés vékonybélbe kb. 60 cm-es szálakat töltünk, majd a közepénél kettécsavarva füstölőrúdra téve másnap megkezdjük az enyhe, hideg füstöt. Két nap múlva levesszük és száraz hűvös helyen tároljuk, amíg el nem fogy.
Májas hurkaHúsok: 2 kg sertésmáj, 75 dkg jó húsos szalonna, ha nincs, zsírszalonna, 30 dkg lapocka
10 méter (1 csomag) sertés vékonybél
Zöldségek: 3 nagy fej vöröshagyma
Egyéb:1 kg rizs, 8-10 dkg só, 10 dkg pirospaprika, őrölt bors, majoránna.
Elkészítés:
A sertésbelet megtisztítjuk. Először langyos, vízben kiáztatjuk, majd a konyhai csap alá téve, a kifolyó vízsugárral belülről is átmossuk. A vöröshagymát megtisztítjuk, megmossuk, és feldaraboljuk. A szalonnát lebőrözzük, a bőrkét eltesszük a fagyasztóba, és később kocsonya készítésénél még felhasználhatjuk.
A szalonnát és a májat sós vízben megfőzzük (abáljuk). A rizst szintén megfőzzük, és leszűrjük. A hagymát zsírban megpirítjuk. A szalonnát, májat megdaráljuk, majd a darált májat, szalonnát, főtt rizst és a párolt hagymát összekeverjük. Hozzákeverjük a fűszereket, és jól elegyítjük az egészet. Az abaléből egy liternyit hozzákeverünk, hogy ne legyen száraz. Hurkatöltővel bélbe töltjük. Vigyázzunk, a bélbe töltésnél, a kolbásszal ellentétben ezt igen puhára kell tölteni. A végeit madzaggal elkötjük. Ezután az enyhén forrásba lévő abalébe tesszük, és 5-6 percig forraljuk. Kiszedjük, és megsütjük.
A hurka sütése: Egy olyan nagy lábasba tesszük, amibe kényelmesen elhelyezhető. A lábast zsírral kikenjük, a hurkát beletesszük, fagyos zsírral megkenjük. Alufóliával lefedjük és kis lángra a sütőbe tesszük. Egy- másfél órán keresztül sütjük, úgy, hogy a teteje kissé megpiruljon. A sütés vége felé az alufóliát levesszük a tetejéről. Krumplipürével és dinsztelt savanyú káposztával tálaljuk.
Véres hurka:Egy liter friss vérre vegyünk fél kg hájat, egy dl tejszínt, 40 dkg póréhagymát (csak fehér részt), 25 dkg almát, 2 dkg fokhagymát, 3-4 dkg enyhén kiszárított fehér kenyeret, egy dl tejbe áztatva. Ezenkívül még kevés csombort és 2 gramm négyfűszerkeveréket, pontosabban annak egy változatát (bors, szerecsendió, fahéj, szegfűbors, őrölt babérlevél), 30 gramm sót, még 6 gramm feketeborsot megtörve és másfél dl könnyű vörösbort (kadarkát vagy kékfrankost).
A vér legyen friss, olyan, ami nem alvadt meg, tehát vágás után kiszűrték belőle a fibrineket. Minél frissebb a vér, annál jobb a hurka.
A hájat félórára vízbe áztatjuk, majd lehártyázzuk, kis kockákra vágjuk (3-4 mm). Három percre lobogva forró vízbe tesszük, majd rögtön lehűtjük. Hasonlóan apróra vágjuk a póréhagymát és az almát is.
A hagymát vastag falú lábosban kevés olaj és vaj keverékén, nagyon kis lángon hosszan és lassan üvegesre pároljuk, kis rést hagyva a fedőn. Időnként kevés vizet adunk hozzá, s kevergetjük, ne kapjon színt. Minél hosszabban készítjük – akár egy óráig is –, annál jobb íze lesz a hurkának. Közben cserépedénybe tesszük a tejszínt, a sót, a borsot, a négyfűszer-keveréket, a csombort, az enyhén kinyomkodott kenyeret. Összeturmixoljuk.
Amikor a lábosban a hagyma már olvadóan lágy, hozzáadjuk az almát, s fedetlenül pároljuk tovább. Ezután hozzáadjuk a hájat és a fűszeres tejszínt is. Felforraljuk, majd kicsit lehűtve újra összeturmixoljuk. Belekeverjük a sűrű szitán átpasszírozott vért és a vörösbort, végül folyamatosan kevergetve 50-55ºC-osra melegítjük. Tölcsérrel hurkabélbe töltjük, a bélből 12-15 cm-es hurkákat formázunk, 80ºC-os vízben félóráig abáljuk. Szobahőmérsékleten hagyjuk kihűlni, csak azután tesszük a hűtőszekrénybe.
Nagyon jó módszer a hurka befőzése is: ehhez a tölteléket befőttes üvegbe tesszük, két óra alatt befőzzük gyöngyözve forró vízben. (Így hónapokig is eláll.) Hidegen is jó. Melegítéshez süthetjük egészben, kislángon, de melegíthetjük szeletelve is, kevés vajon megpirítva.
Sült almaszeleteket adunk hozzá, esetleg krumplipürét.
Kaptál sok jobbnál-jobb receptet.
A különbség: a hurka egy abálással tartósított főtthús. (természetesen bélbe töltve)
A kolbász egy sózással és füstöléssel tartósított nyershús.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!