Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » A tej forralása egyben pasztör...

A tej forralása egyben pasztörizálás is?

Figyelt kérdés
Nyers tejet vásárolok, egy nagy tartályból mérik. A termelőnek van egy autója amiben van a tartály beszerelve, digitális kijelzős kapcsolótábla, higiénikus feltételek. A lefejt tejet átszűrik, majd lehűtik 3,7 fokra. Ezután mérik ki a tejet a helyszínen. ha én ezt felforralom otthon, akkor nyugodt szívvel adhatom a 3 éves kislányomnak is?
2008. okt. 12. 12:58
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem igen, a forralás elvileg minden baktériumot megöl, vagy ártalmatlanná tesz. A nagymamám is így szokta csinálni.
2008. okt. 12. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
66%

Nem, a pasztörizálás egy teljesen más folyamat.


HTST (High Temperature/Short Time, azaz, magas hőmérséklet/ rövid ideig) pasztörizáláskor nem forralják a tejet, hanem úgy 15-20 másodpercre felhevítik 71.7 celsius fokra majd lehűtik körülbelül hat fokra.


Ez az eljárás a mikroorganizmusok 99.999%-át elpusztítja, tehát a tejben élő gomba, baktérium stb kórokozók nem okoznak többé problémát.


Egyes államokban törvénybe ütköző a pasztörizálatlan tejet értékesíteni és fogyasztani, hiszen kezeletlenül a tej okozhat rengeteg súlyos (akár halálos) betegséget. Pld: skarlát, tuberkolózis, szalmonella, tífusz, paralízis és még annyi mást.


A tej forralása ugyan elpusztítja a kórokozók többségét, de rontja a tej minőségét, állagát, ízét is.


Azt tanácsolom, hogy nyugodtan vegyél dobozos tejet. A közhiedelemmel ellentétben a tejbe nem raknak tartósítószereket, mivel egyszerűen nincs rá szükség.


A HTST pasztörizált tej 2-3 hétig elvan a hűtőben, az UHT (Ultra High Temperature, azaz ultramagas, 138, hőfokon 0.1-2 másodpercig kezelt tej) 2-3 hónapig eláll, tégladobozban (aseptic csomagolás) 3-4 hónapig hűtés nélkül.


Sok tejterméket a szervezet számára nagyon értékes és ás forrásokból marha nehezen hozzáférhető D vitaminnal fortifikálnak a tejüzemekben. Nem tudom hogy Magyarországon milyen tejtermékekhez adnak hozzá D-vitamint, de már csak ezért is érdemes lenne gyári tejet inni.

2008. okt. 12. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
79%
Ha nem tesznek tartositoszert a dobozos tejbe akkor mitol van az hogy pl.a munkahelyemen kintfelejtett tej harom nap mulva sem romlott meg?
2008. okt. 12. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
82%

Veresegyházán szoktam látni egy ilyen tejes autót, termelői tejet árul, de az már (úgy tudom) pasztörizált.

A tejgazdaságokat rendszeresen ellenőrzik, a beteg állatokat elkülönítik.

Kölyök koromoban én még "igazi" tehéntejet kaptam, később én hordtam esténként az öcsém számára a házi tejet. Forraltuk, ittuk, nem volt bajunk tőle! Pedig akkor még csak józan paraszti ésszel tartották az állatokat, EU-nak szerencsére akkor még híre-hamva se volt!


Gratulálok az előttem szólónak a copy/paste-ért! Így készülnek a globalizált birkák!

2008. okt. 12. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
36%
Bocsánat! A 14:00-kor válaszolóra gondoltam!
2008. okt. 12. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Úgy veszem ki a szavaitokból (egy ember kivételével), hogy fogyasztható teljes biztonsággal ez a tej, forralás után. Várok még válaszokat, bármilyen is! :)
2008. okt. 12. 17:37
 7/16 anonim ***** válasza:
60%

Tisztelt birka,

Sajnálattal kell közölnöm, hogy egyetlen szót sem copy pasteltem, hanem saját kútfőből írtam az angol Wikipedia néhány cikkjét használva proof readingként. Hiszed vagy sem, még a 71.7 celsiusra és hasonlókra is emlékeztem.

Azért nem romlik meg a tartós tej a munkahelyeden, mivel pasztőrözve van. Elmagyaráztam a pasztőrözési eljárást, de ha nem hiszed, járj utána. Az UHT tégladobozos tej HÓNAPOKIG eltartható HŰTÉS NÉLKÜL. Tartósítószert hozzá nem adnak.

2008. okt. 12. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
63%

Aki az UHT tejre esküszik, az még életében nem ivott igazi frissen fejt tejet!

Az emberek évezredekig megvoltak az élelmiszervegyészek vegykonyája nélkül, csak az utóbbi időben rémisztgetik okkal-oknélkül az embereket!

Miért érzem úgy, hogy ebben lobbiérdekek játszanak közre?

2008. okt. 12. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
87%

Miért érzem úgy, hogy évezredekkel ezelőtt nem voltunk a világon 6600 millióan? Miért érzem úgy, hogy régebben sokkal elterjedtebbek voltak az ételfertőzésre visszavezethető betegségek, elhalálozások?

Miért érzem úgy hogy a pasztörizálásnak az ég világon semmi köze a vegyszerekhez?...

2008. okt. 12. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
85%

Remélem a gazdasági versenyhivatal egyik eljárásának leírása elegendő bizonyítés arra, hogy az UHT tejekben tartósítószer nincs:


[link]


Keressetek rá a tartósít szóra és következtessétek ki, hogy igazam van. Részemről ennyi.

2008. okt. 12. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!