Egyertész-e a követező állítással?
...Csak 15-20 évre visszamenőleg... minden termék minősége egyre rosszabb lett.
egyet tudsz-e ezzel az állítással érteni 100%ban. Ha nem, kérlek írd meg, hogy hány %ban értesz vele egyet és hogy véleményedet mire alapozod.
Itt elsősorban az idősebb (értsd 30 felett)korosztály véleményére lennék kiváncsi, akinek van összehasonlítási alapja és rálátása a kérdésre.
Amire a kérdésben gondolok:
- kenyerek: összetétel, tartósság...
- húsfélék: összetétel, valódi hústartalom, feldolgozhatóság
- italok: összetétel
és alapjáraton minden élelmiszer
- műszaki termékek tartóssága, stabilitása
- ruházat: összetétel, anyag, ...
- vegyi áruk: hatás, összetétel...
- szolgáltatások: orvos, szerelők stb. (szakmai tudás, bánásmód, felszereltség...)
Kérem, hogy amennyiben megoldható, írj gy kort is, hogy a válaszod alapján legyen fogalmam, mennyi a rálátásod a kérdésre...
Előre is köszönöm a válaszokat!
34N vagyok
Nem értek egyet, bár 15 éve nem volt nagy különbség ahhoz képest ami most van, legyen inkább 20 vagy 25
A régi kenyeret kimondottan utáltam, frissen kemény a széle, hamar kiszárad. Szerintem áldás az előre szeletelt, zacskós kenyér (NEM a kockakenyér, mert az vacak). A zsömlék, kiflik szintén kimondottan jobbak most, ahhoz képest amikor csak egyféle volt mindegyikből. Nagyobb üzletekben van saját pékség, igaz hogy fagyasztottból sütik, de legalább egész nap friss és nem kell a szárazat venni.
Húsfélékből óriási a változatosság, lehet venni vízízű párizsit és lehet venni elképesztően finomat is, sonkák dettó, legalábbis itt felénk, falun persze más a helyzet, ez régen azért nem így volt. Akkor mindenből volt kb egyféle, középkategóriás.
Italok alatt nem tudom mire gondolsz, én max a light kóláról tudok érdemben nyilatkozni, az ugyanolyan.
A tejek viszont rosszabbak, én utálom az összes tartósító eljárást, mostanában úgy kell vadászni a nem ESL tejet, sokszor még drágább is. Az ESL nem olyan régen jött divatba, 2-3 éve talán hogy ennyire elterjedt.
Ami más lett, hogy most a többség megnézi mit vesz, kiírják az egységenkénti árat is, több infót várunk el a termékekről és többet is kapunk. Régen nem vettünk ennyi ásványvizet, az élelmiszerüzleteknek nem a felét töltötték ki a csokik/csipszek/üdítők.
Ruhák: 15-20 éve pont tobzódtunk a gagyiban. 30-40 éve valószínűleg jobb minőségű cuccokat lehetett kapni, és szerintem most is. Ma a műszálas ruhák (jó esetben) nem nejlon tapintásúak, a pamutpólók nem látszanak át, lehet kapni C kosár felett melltartót (igaz még most is vadászni kell). Meg úgy általában is kényelmetlenebbek voltak a ruhák szerintem. De ez is inkább 20 évvel ezelőttre igaz, 15 éve azért hasonló volt a helyzet mint most.
Vegyi árukra passzolok, akkoriban max sampont/tusfürdőt/fogkrémet használtam, nem érzek semmi különbséget. Talán annyi hogy megjelentek azóta a környezetbarát termékek.
Üzletekben az eladók sokkal kedvesebbek most, az utcai stb dohányzás helyzete sokat javult.
már két hasonló kérdésnél is leírtam, hogy a Kádár-rendszerben volt egy közepesen-szar minőség, amit mára felváltott a piacgazdaságból köveztkező széles minőségű skála. Mivel a piac nálunk erősen árérzékeny, ezért a rossz-közepes minőség a legkönnyebben beszerezhető most.
kenyerek: gyerekkoromban a franciakenyeret nagyon szerettem, a többiért nem rajongtam. Most rengeteg olyan kenyeret tudok venni, ami ízlik, de az "alap" fehérkenyér minden boltban nagyon gagyi. Kifli/zsömle: nem volt rossz a 80-as években, a 90-es években egyre rosszabb lett, most már jó/közepes helyeken simán lehet jobbakat venni, mint amilyenek gyerekkoromban voltak. Persze többe is kerülnek.
Italok: nem tudom, milyen italokra gondolsz, úgyhogy ezt ugrom.
Műszaki termékek: ugyanaz a helyzet, mint fentebb. Vannak csúcskategóriás termékek (pl. mosógépből a Miele), amik tartósságban ott vannak, mint a 80-as évek termékeinek többsége, de minőségben lényegesen jobbak (csendesebb, jobban mos/süt/mosogat/tökömtuggya), és nagyságrendileg annyiba is kerülnek, mint az akkori termékek. És vannak több fokozatban egyre gagyibbak, amik ugyan a feladatot jól vagy legalábbis átlagosan végzik el, de kevésbé megbízhatóak...viszont nem is kell rá fél évig spórolni, hanem egy fél havi átlagkeresetből megvásárolhatók.
ruhák: szerintem a javulás egyértelmű. Széles minőségi és stílusválaszték, jobb minőségű anyagok, és széles árskála: a kínai turkálóktól kezdve a luxusmárkákig, szerintem a ruhapiac működése kimondottan normális most.
vegyi áruk: egyértelmű javulás.
szolgáltatások: nem érzékelek jelentős különbséget (szerelők és orvosok esetében. Nagy a javulás a boltoknál. Bunkó eladók ugyan most is vannak, de mostanra az inkább a Tékozló Homárba kerül, nem könyveljük el normálisként.
34/F
Szóval rövid összefoglalása a hosszú válaszomnak: nem, nem értek egyet egyáltalán...
és hogy trollkodjak egy kicsit: mi az az "egyertész" és "követező"?
32 éves nő vagyok.
Pékáruk: ízzel, összetétellel nincs gondom, illetve egyre nő a választék, és egészségesebb termékeket is lehet kapni, nem csak egyetlen egy kenyér van kirakva a polcra. Kapható gluténmentes, szénhidrátcsökkentett, stb. Ez mindenképp előny, haladás a korral.
Húsfélék: ha valaki Tescos húst vesz, ne csodálkozzon, ha negyedére megy össze sütés után, annyi vizet ereszt. Vegyen minőséget, és az olyan lesz, mint régen. Igaz ez a csomagolt, vagy csemegepultban kapható termékekre. Egy 100 Ft-os párizsi sosem lesz olyan, mint egy kközel 500 Ft-os. Ne is várja senki, mert csalódás fogja érni. Igaz, hogy drágább, de kapható minőségi hústermék, addig pedig nem jelenthetjük ki, hogy összességében romlott a forgalmazott termékek minősége.
Italok: nem tudom, itt mikre gondolsz. Az üdítők szerintem ugyanolyanok, mint 10-20 éve, és itt is kaphatóak egészségesebb verziók is, illetve az aszpartám is leváltásra kerül lassan. Szintén igaz, hogy az S-Budget narancslé sosem lesz Hohes-C. Szeszesitalt nem fogyasztottam se régen, se most, így nem tudok nyilatkozni. Ásványvíz téren is nő a paletta, és divatosak a vitaminnal dúsított vizek, ami mindenképpen jobb, mint egy klóros csapvíz.
Műszaki termékek: a tartóssággal kapcsolatban igaz, hogy sok termék hamarabb adja be a kulcsot, de általában javíthatóak. Nem jellemző az, hogy egy TV 20 évig TV marad, de ma már nem is ez a cél, hisz fejlődik a technika, és sokan anélkül is újra váltanak, hogy elromlik a régi. Én magam is kedvelem az újításokat. Televízióból, számítógépből, tabletből, okostelefonból a legjobbra törekszem. A háztartási gépekkel viszont nincs gond. Szüleimnek átlagosan 10-15 évet bírnak ezek a termékeik. Nemrég cseréltek mosógépet, 12 év után. Javítható lett volna, de édesanyám mosó-szárítóra vágyott. 12 éve ilyet még kapni sem lehetett szerintem, pedig nagyon hasznos masina.
Ruházat: 15-20 éve az emberek 90%-a piacról meg a Skálából öltözködött. Ez minőségnek semmiképp sem nevezhető. Ezután jöttek be a kínai üzletek, amik csak rontottak a helyzeten. Ma már mindenki számára elérhetőek a fast-fashion üzletek kínálatai és sokak számára a high-end darabok is. Ezek mindenképp minőségibb termékek, mint a még ma is nagy közönségnek örvendő kínai hálózat.
Vegyi áruk: sosem voltam jó kémiából, ehhez nem értek. A szépségápolási termékekről tudok nyilatkozni: szintén bővül a termékskála, ami szuper. Egyre jobb termékek kaphatók, és azok is megtalálják a számításukat, akik bio-termék fanok, hisz egyre több biokozmetikum van a piacon.
Orvosok: orvos családban nőttem fel, mindig a legjobb szakemberekhez kerültem, bármi problémám volt, így erről csak pozitívan tudok nyilatkozni. Sosem ültem váróteremben órákat, nem szereztem rossz tapasztalatot orvosokkal. Bármi gondom volt, soron kívül kerültem a legjobb orvosokhoz, az ország bármely pontján, és ez a mai napig így van. Ezek után nincs panaszom a magyar egészségügyre. De a közvetlen környezetemtől sem hallom ezt, pedig ők nincsenek ilyen előnyös helyzetben, mint én. Általában elégedettek az egészségügyi szolgáltatásokkal.
Szerelők: nem sok tapasztalatom van, de az pozitív. Szakszervízt kell felkeresni, nem kontárokat.
Ezek alapján azt mondhatom, kb. 99%-ban NEM értek egyet veled. A minőség ára emelkedett, de a minőség a mai napig megtalálható minden területen, így nem igaz az állításod.
Néhány kiegészítés az utolsó válaszhoz:
"Az üdítők szerintem ugyanolyanok, mint 10-20 éve, és itt is kaphatóak egészségesebb verziók is, illetve az aszpartám is leváltásra kerül lassan"
Egyrészt a 80-as években és előtte, nem voltak nagyon aszpartám tartalmú üdítők, egyszerű cukrot használtak. Viszont gyümölcsléből nem volt sokféle, és a Sió már akkor is elég rossz volt. :) Volt viszont üveges paradicsom- és szilvalé valamelyik konzervgyár gyártotta, ha jól emlékszem, azok kimondottan jók voltak.
"a tartóssággal kapcsolatban igaz, hogy sok termék hamarabb adja be a kulcsot, de általában javíthatóak"
A műszaki cikkek javíthatósága romlott, általában csak főalkatrészeket cserélnek, ami annyiba kerül majdnem, mint az egész termék. :)
Az orvosokról írt résznél csak a bicska nyílik ki a zsebemben, de hát mit csináljunk...a szerencsések jobb ellátást érdemelnek, mint az átlagos földi halandók...de hogy ezt normálisnak is tekintsük, azért az szomorú. És akkor arról nem beszélek, hogy milyen egészségügyi tapasztalatok szerezhetők, ha öregek kerülnek a kórházba...kicsit más, mint a 30 éves korosztály esetében...
A visszakérdezésre válaszolva:
én azt látom, hogy folyamatosan egyre inkább csúszik le a termékek, szolgáltatások minőségének színvonala. a mobilok és egyéb kütyük alkotórészei egyre törékenyebbek, érzékenyebbek, a marha és sertéshús már vízlé és a középárkategóriás áruknál is ezt látom.
Nyilván a választék nagyobb, meg minden, de a gyógyászatról ne is beszéljünk. a bújtatott szerződések, jutalékok....
Én magam az állítással - mindent figyelembe véve 75%ban értek egyet...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!